Design a site like this with WordPress.com
Get started

Hľadáme pozemok

Zdravíme vás z jarného Brisbane.

Na nudu teraz vôbec nemáme čas. Sme v nekončiacim kolotoči udalostí, a v najbližších mesiacoch k tomu ešte budeme rozlietaní… a to doslova.

Za chvíľu letíme do Cairns, potom na svadobnú cestu do Nepálu, vyberáme finálne ubytovanie… ešte nesmieme zabudnúť zarezervovať cca týždeň pred Cairns plavbu za veľrybami a čumendu na podmorský svet. Snáď to nejako popri tom všetkom zvládneme a na nič nezabudneme.

Do toho všetkého teraz veľmi často cestujeme po okolí. Snažíme sa nájsť miesto, kde by sme chceli bývať. Rozhodli sme sa s tým začať už teraz, kým pracujeme obaja, pretože špecialisti na hypotéky upozorňujú, že keď už máte dieťa, získať hypotéku je oveľa ťažšie. Banky si v podstate vyberajú, komu ju poskytnú, a keď už máte potomka, buď zarába len jeden… alebo obaja, ale máte výdavky za školku/školu (ktorá je tu celkom drahá aj na domáce pomery)… a banka to všetko samozrejme započítava do mesačných nákladov. To, koľko máte našetrené, často nemení ich prísnosť podmienok.

Poviem vám, hľadanie toho správneho miesta je poriadna fuška. Radi by sme boli niekde mimo mesto, kde je väčší kľud, kde to bude viac Austrália než Čína, ale zistili sme, že to nebude tak jednoduché. Každá mestská časť alebo i obec, je totiž veľmi špecifická. Dané miesto musíme vždy osobne navštíviť a dať na vnútorný pocit. Vôbec nemá cenu vyberať to hlavou, logicky.

Klasika v Austrálii
Interiér dnešnej doby.

Priemerný dom v Austrálii má kuchyňu so špajzou, 3-4 ložnice, z toho jedna je “master bedroom” s vlastnou kúpeľňou, obývák, rodinnú miestnosť, práčovňu, double garáž… o tom asi napíšem samostatný článok, lebo to je na dlho.

Výlet v Sandstone Point – Bribie Island

Nebudem vám nasadzovať ružové okuliare, lebo už dlho ma štvú články na internete, ktoré ukazujú len to, aká je Austrália úžasná, a potom máme z toho všetci len skreslenú predstavu… Musím priznať, že ani v Austrálii nie je všade bezpečne. Tak ako v Európe je problém s migrantmi a menšinami, tu to je podobne, a nemusia to byť ani migranti. Často sú to domáci z nižších vrstiev, alebo “Afrikaans”. Majú tu pre nich pomenovanie “bogans”. Sú to neprispôsobiví ľudia (sociálne prípady), ktorí často robia problémy. Sú všade. Niekde ani nepostrehnete, že vôbec sú, inde do tej časti radšej ani nevkročíte. Majznámejšou “bogan” obcou tu pri Brisbane je Ipswitch, Goodna, Deception Bay, Morayfield a Caboolture (myslím, že je to tak po celej Austrálii). Ľudia sa v týchto častiach boja púšťať deti samé do parku alebo na autobus, aj cez deň. V parkoch sú často feťáci, žobráci, a teenegeri robia bordel. Nevedia, čo od nudy, tak sa buď pofľakujú ako také socky, pokrikujú po ľuďoch… tí “bohatší” si kúpia auto a driftujú na kruháčoch. Čítala som o pár prípadoch, kedy deti hádzali kamene po autách i domoch, alebo si niekto kúpil pizzu, dobehol za nim nejaký týpek a vytiahol na neho nôž, lebo z nej chcel tiež.

V Caboolture sa to s nehnuteľnosťami pekne rozvíja, všade samý development… a ceny sú veľmi atraktívne, nie je to ďaleko od Brisbane, jazdí tadiaľ aj expresný vlak… dokonca nás tam pár miest nadchlo, lenže keď sme zistili, čo je to zač, akú má nízku reputáciu kôli komunite, rýchlo sme prehodnotili svoje priority. Teraz sme v podstate znovu na začiatku hľadania, ale s viac vedomosťami. Už to nie je len o tom, aký pekný je dom/pozemok, ale kontrolujeme aj okolie a recenzie na komunitu. Prikladám pár obrázkov z našich návštev austrálskych pozemkov.

Display village – každý development má ulicu, kte sú postavené vzorové domy od rôznych firiem.

Takže, ak si myslíte, že sa odsťahujete z Európy do Austrálie, a bude tam bezpečnejšie… tak nebude. Všade po svete je zlo, ktoré si vytvárajú ľudia sami. Miesto môže byť krásne, pekné parky, vybudovaná infraštruktúra… ale keď natrafíte na zlú komunitu, je po všetkom tom kúzle. Proste ľudia… Nemá to cenu im to vyčítať. Majú to inak. Im pravdepodobne, to čo páchajú, ako zlo nepripadá. Žijú najlepšie ako vedia. Sami si zvolili taký život. Len tým (nevy)chovaním, žiaľ, obťažujú okolie a znižujú atraktivitu miesta. Je to škoda. Priznávam, že ma to dosť zaskočilo.

Často sa stáva, že pozemok je pekný, dobre orientovaný, ale vedie pri ňom elektrické vedenie, alebo má nejakú inú chybu.

Tak my teda pokračujeme v hľadaní. Vieme, že náš prvý pozemok asi nebude dokonalý, ale pokúsime sa nájsť niečo vyvážené.

Ešte vám musím napísať, ako som spomínala, že Jirko mi kúpil kyticu z bavlníku, tak som z nej vzala 3 semiačka a zasadila, a po týžni už máme pekné tri bavlníkové rastlinky. Asi sa dám na pestovanie bavlníku.

2 thoughts on “Hľadáme pozemok

Add yours

  1. [1]: Nemusia, ale tu je to štandard. Na náš vkus sú zbytočne veľké a plné zbytočných miestností, ale keď to chce človek predať, je dobré mať aspoň 4 ložnice   A k tomu ešte nepočítam tie zbytočné miestnosti ako Media room, Family room, Rumpus a podobne, čo je ako ďalšia obývacia miestnosť

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: