Design a site like this with WordPress.com
Get started

Prší, prší, len sa leje

Ako to u nás býva zvykom, po teplách nastala búrková sezóna. Nie je to nič neobvyklé. V tropickom a subtropickom podnebí to tak býva. Veľa ľudí to nemá rado, lebo vtedy sa cítite ako v práčke – je teplo a vlhko. Prvý krát sme to zažili v Singapure. Po každej návšteve mimo hotel sme sa museli osprchovať. Tu to našťastie až také extrémne nie je, ale je to rozdiel v porovnaní s Českom a Slovenskom.

Občas sa zamyslím, či by som toto búrkové obdobie radšej vymenila za to, ktoré máte v Európe… ale myslím, že nie. Jediné, čo by mi chýbalo, je sneh, ale zimu inak nemusím. Škoda, že už aj tie Vianoce v ČR/SR nebývajú na snehu. V tom prípade radšej uprednostním tie v Austrálii, kde sa vtedy môžeme čvachtať v oceáne.

Búrka nad Glass House Mountains

Kúpacia sezóna je tu dlhá, a plážovacia (opaľovacia) snáď celoročná. Keď sme sem prišli, vravela som si, že toho asi nikdy nebudem mať dosť. Na pláže za rohom sa dá veľmi rýchlo zvyknúť a naozaj ich už potom beriete ako samozrejmosť. Víkendy sú potom o tom, či sa ide na pláž alebo nie. Jirkov kolega sa nám ponúkol, že nám požičia surfy. Má ich doma strašne veľa, a mal zrovna dva, ktoré mu zapadali prachom a boli by pre nás vhodné. Prikývli sme teda na nabídku a zbehli si pre ne do Gold Coastu. Bola to tesnotka! Do Superbu sa zmestili presne.

No a ako tu máme teraz “Storm Season”, tak prší a sú aj veľké vlny. Surfisti sú nadšení, ale my také veľké vlny nepotrebujeme, tak počkáme, kým sa to trochu ukľudní a pôjdeme trénovať. Keď je búrkové obdobie, fajnšmekri (kainšmetke) neodporúčajú kúpanie v oceáne, lebo všetko, čo sa spláchne z mesta je potom v mori.

To, že pršalo zbadáte rýchlo na farbe oceánu – nie je vtedy taký azúrový, ako obvykle. Ale ako sme mali možnosť vidieť, mnohým ľuďom to nevadí a kúpu sa tak či tak. Možno sú to turisti, ktorí si povedali, že keď už sú tu, tak sa predsa okúpu, je jedno aká je voda. Teplota mora v okolí Brisbane a Sunshine Coast je teraz 26°C. Najteplejšie býva vo februári, kedy má asi 27°C. Keď si spomeniem, že som sa ako malá kúpala na plavárni, kde voda mala ledva 21°C, alebo na kúpalisku začiatkom leta, kde bol 18°C bazén… brrr! Tam by ma už nikto nedostal.

Ešte som vám zabudla spomenúť, že keď som dokončovala řidičák na motorku, dozvedeli sme sa, že v Queenslande môžu dávať policajti pokutu, keď zastanete tesne pri obrubníku, v spáde, kadiaľ by mala odtekať voda. Ak toto miesto zablokujete kolesom, môžete byť za to pokutovaní. V meste môžete vidieť obrovské kanále, ktoré sú naprojektované na naozaj veľké množstvo vody, a šialené spády na uliciach (proti povodniam), pretože keď počas Storm Season v Queenslande prší, tak nie ako z krhly, ale ako keby zhora niekto vylial kýbeľ vody.

Tak čo na to hovoríte? Je to tu samý zážitok, že? Je tu veselo, ale nie je to zatiaľ žiadna katastrofa, nebojte.

8 thoughts on “Prší, prší, len sa leje

Add yours

  1. [1]: Príroda je tu fakt krásna, hlavne teraz ako popršalo, všade je džungľa, zelená tráva, palmy, liany… Ani netreba extra vymýšľať dovolenku, Stačí vyjsť za roh

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: