Design a site like this with WordPress.com
Get started

Záhradničím v Austrálii (a vôbec mi to neide)

Leto je tu v plnom prúde, tak vám dnes napíšem, ako záhradNIČÍM (lebo ďalšie dni už zase nebudem mať čas), a trochu nazrieme do našej záhradky.

Austrálsky časopis o bývaní a záhrade

Poviem vám to rovno, nedarí sa mi. Podnebie je tu úplne iné, a ja som stále nepochopila, či tie kvety buď málo zalievam, alebo prelievam. Citrónovník už vyzeral, že zahynie, tak som mu vymenila pôdu a chytil sa krásne. Ožil, začal tlačiť listy… začal dokonca kvitnúť a už má malé citróny, tak som mu dala do hliny drobné množstvo hnojiva na citrusy. Nastalo dažďové obdobie a citrónovník začal zase štrajkovať. Začal zhadzovať listy, stráca kvety, a ja neviem čo s ním. Objavila som malé húsenice na listoch, tak som ich obrala, zlé listy odtrhla, kúpila dokonca postrek (čo ja na postreky vôbec nie som) no a uvidíme. Zatiaľ v zhadzovaní listov pokračuje. Snáď si nejaké nechá.Zato vanilka vyzerá byť šťastná! Kúpili sme ju len ako malú rastlinku s tromi listami, a ako som ju doniesla domov, za dva týždne už začala rašiť nové a tento víkend som jej musela vyrobiť rebrík, aby sa mala po čom šplhať.

Naša vanilka

Helikónie vyzerajú byť spokojnejšie počas dažďov. Síce nenarástli tak vysoko ako by mali, ale už sú zelené. Budeme ich musieť zhora (kde strašne dlho svieti Slnko) presadiť na iné miesto s lepšou hlinou. Jahody mi ešte žijú, ale už som jedny odrovnala. Prehnojila som ich. Pritom si nemyslím, že by som to nejako prehnala, ale v kombinacii s tým šialeným Slnkom ich mohlo spáliť (moja teória). Jirko mi potom kúpil nové a tie sa ešte držia, ale vyzerá, že hlina nie je dobrá. Je plná kúskov dreva a vôbec to nevyzerá ako hlina, skôr ako mulč. Rastlinkám sa v tom takmer vôbec nedarí (pritom tvrdia, že je to univerzálna hlina). Paradajky vyzerali, že pôjdu tiež za jahodou, ale ako začalo častejšie pršať a je oblačno, už mi ich nespaluje a celkom prosperujú. Zatiaľ ešte nemajú kvety, ale vyzerá, že ku kvitnutiu dôjde. Keď som sedela na patiu, sused kričal susede, že jej pokapali Cherry rajčátka, tak vyzerá, že neúspechy sú tu bežné.

Naše patio. Jirko mi kúpil ďalšiu peknú kvetinku na stôl. Záhradničím vo vyvýšených záhonoch. Vľavo sú paradajky, tymián a petržlen, vpravo jahody a bavlník, vzadu helikónie.

Večera je práve v plnom prúde. Robím plnené papriky s domácou knedľou – moja PRVÁ knedľa! A spravila som aj zopár povidlových buchiet (pěry)… a vyšlo to! Hurá!

Wait for it… knedľa!

Mimochodom, nechcelo sa mi, ale asi budem musieť moju stránku presunúť na inú doménu. Vyzerá to totiž tak, že blog.cz to chce už pomaly ale isto zabaliť. Dám vám vedieť, keď na to dôjde (a DOŠLO).

Na záver vám ešte pošlem fotku západu spred nášho domu.

Tak sa teda majte, a ja sa ozvem možno už z nových stránok.

10 thoughts on “Záhradničím v Austrálii (a vôbec mi to neide)

Add yours

 1. Ahój! Já málem prošvihla takový krásný článek!Ta poslední fotka je zvláštní.No vidíš, vanilková zmrzlina nakonec bude. Substrát je mnohdy alfa a omega. Tak uvidíš. A i ty kupovaný můžou stát za…Hele, mně už to sice postupně začíná rašit, ale co už je jistý, že SNĚŽENKY nejspíš nevylezou ani jedna! Měla jsem jich maličko, byly tenkrát drahé, ale že ani jedna?? Taky botanické krokusy zatím dost stávkujou – a to jsem si myslela, že zrovínka ony právě budou prospívat (píše se, že přežijou i v trávníku). No tak asi ne. Možná jsou rozčarované z toho, jak se to fakt (zatím) snažím  a pleju každý malý plevílek.

  Like

 2. Závidím ti vanilku, já ji vždy horkotěžko sháním do likéru, západ je úžasný a ten záhon z kamenů, kde jsi přišla na to, že nejsi zahradnice

  Like

 3. To vaše posezení jsem myslela, že je také nějaká fotografie z časopisu Vypadá to opravdu moc hezky… Ony rostlinky přežijí a rozrostou se, uvidíš. Ale také mě mrzí, každý zahradnický neúspěch. A krásný pohled na stromy a nebe.

  Like

 4. [6]: Ďakujem Prišla som na to keď mi kopec vecí poumieralo. Neviem ako tento neúspech chápať, či to mám ešte skúšať, alebo to radšej zabaliť, aby som nenarobila ešte viac škody [7]: To patio sa nám fakt pekne zladilo. Ani som to tak neplánovala Dlho sme tam zháňali nejaký nábytok čo by bol aj cenovo priateľný… a s týmto dreveným sme nakoniec veľmi spokojní. Narazili sme naň úplnou náhodou.

  Like

 5. Jé, je tu i moje růže. 🙂 Myslím, že se vám přesun blogu skvěle povedl. Tak hezké odpoledne, Simi. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: