Design a site like this with WordPress.com
Get started

Ako sme kupovali auto

Určite poznáte ten klasický proces kúpy auta. Najprv si nastavíte limit, koľko ste ochotní utratiť. Podľa toho zistíte, či máte na nové alebo na ojazdené.

Ak máte na oboje, čo bol v podstate naš prípad, zvážite, či chcete za tú cenu nové, ale vo výbave len “kola a volant”, alebo ojazdené s lepšou výbavou. Na začiatok sme nechceli kupovať nič drahé.

Ja som bola najprv za variantu A lebo som sa bála poruchovosti a kupovania “mačky vo vreci/zajíca v pytli”, ale rýchlo som si to rozmyslela, keď za rovnakú cenu sme mohli mať väčšie a krajšie auto, klimatizáciu, automatickú prevodovku, automatické svetlá a vec, ktorú veľmi ocením: cúvacie senzory. Bez nich to samozrejme ide, ale s nimi je to bezpochyby pohodlnšie. Navyše, pokaziť by sa mohlo kľudne aj nové auto. Záruka na ojazdené autá (do 10 rokov) je tu zo zákona 3 mesiace. Čas na odstúpenie od zmluvy “cool-off” tu majú 3 pracovné dni. Ak sa nemýlim, v ČR to bolo len 24 hodín.

Pobavili sme sa o preferenciách a začali hľadať na internete. Moje hlavné požiadavky boli, aby auto nebolo značky začínajúcej na písmeno “F” (Fordy akosi nemusím), aby nebolo veľmi škaredé a staré, a aby bolo modré. Jirko chcel nejakú austrálsku klasiku.

V zozname áut boli občas exempláre, z ktorých nám bolo do plaču. Dizájnerske katastrofy. Veď uznajte:

Nissan “Tydýt”
Kia “Pikaču” v autentickej žltej
Mitsubishi “Miracle”

Som rada, že sa s mojim snúbencom zhodneme a nič takéto sa kupovať nebude.

V sobotu sme objavili pekný Holden Cruze. Modrý, automatická prevodovka, klíma, cúvacie senzory, nehavarované, prvý majiteľ, tak sme sa tam išli pozrieť. Predajca mal dobré recenzie, jeden z mála v okolí. Jirko tam zavolal a dohodol obhliadku. Podľa prízvuku v telefóne typoval predajcu na juhoeurópana.

Keď sme tam po hodine aj pol cesty autobusom dorazili, auto už bolo pripravené na obhliadku priamo vo dverách predajnej haly. Privítal nás pán Salvatore. Jirko mal pravdu, bol to Talian. Priemigroval do Austrálie pred 40-timi rokmi, keď mu bolo 19, ale prízvuk mu zostal. V kancelárií mal zavesené obrázky Michaela Schumachera s podpisom a fotky svojej talianskej autodieľne, kde bol automechanik.

Obzreli sme auto a páčilo sa nám. Jirko nabral odvahu a prvý krát sadol za volant na pravú stranu. Museli sme vyskúšať, ako sa v ňom jazdí. Hneď našiel jednu chybu. Prehodili páčky na stierače s blinkrami. Salvatore povedal, vyhoď blinker doľava a Jirko vyhodil stierače. Tak sme sa zasmiali a na ďalšej križovate to už spravil správne.

Auto vyzeralo byť v poriadku, ale ja som si stále nebola istá, keďže to bola naša prvá obhliadka. Sadli sme si do kancelárie, kde som obdivovala ďalšiu zbierku podpisov formulových jazdcov a Salvatore nám uvaril pravú taliansku kávu po ktorej sme do rána nemohli zaspať. Teraz neviem, či to bolo z kávy alebo z toho, že mi v hlave šrotovalo, že sme vzali hneď prvé auto čo sme boli pozrieť… alebo oboje.

Neidem sa ďalej rozpisovať. Viem, že ste zvedaví ako vyzerá, tak tu je foto:

Dnes sme ho boli v 15:00 vyzdvihnúť. Už tam na nás čakalo s nápisom SOLD. Salvatore mi vravel, že v nedeľu tam prišli ľudia na čumendu a obzerali ho. Tak ich stopol, že už je predané a radšej naň dal ceduľku.

Dostali sme inštrukcie kde kontrolovať olej, vodu, ako funguje automatická prevodovka a mohli sme vyraziť. Na naše prekvapenie sme dostali úplne plnú nádrž. Nezvyk. Keď sme v Škodovke vyzdvihovali autá, vždy bola prázdna s dojazdom 3 km. Nechala som teda šoférovať chlapa.

Vyrazili sme na 26 km trasu domov. Trochu mrholilo a pred nami sa objavila dúha. Vravím si, že to je dobré znamenie, že to asi zvládneme. A zvládli sme.

A tu je zaparkované pred našim domom v plnej kráse. Jirkovi to šlo výborne.
Išli sme aj v kruháči. Vľavo! Nabudúce to už skúsim aj ja, ale nie v dopravnej špičke.

Keďže sa tu jazdí na opačnej strane, cúvať sa budem musieť naučiť znovu… a taktiež kde je ľavé predné koleso a pri odbáčaní sa pozrieť najprv doprava a odbáčať do ľavého pruhu. V podstate všetky tie roky vodičských skúseností, čo som mala v Európe, tu môžem hodiť do koša. Naša hlava je zvyknutá na jazdenie vpravo, tak ju budeme musieť prepólovať. Už sme sa objednali aj na austrálske vodičáky/řidičáky. Ako permanent residenti máme nárok na konvertovanie bez skúšok a to do 3 mesiacov od vstupu do Austrálie. Za prevod sa platí $18 a preklad dokladu od NAATI (uznaný prekladateľ) stojí $30-55, čo je riadna pálka.

Odporúčam jedno pekné video s experimentom ako funguje ľudský mozog, keď si už na niečo zvyknete: The Backwards Brain Bicycle – Smarter Every Day 133.

Jazdeniu na opačnej strane zdar!

2 thoughts on “Ako sme kupovali auto

Add yours

  1. Auto krásné, chválil jsem již předtím 🙂 Ale co mě nejvíc dostalo je to video s jízdou na kole. Mazec.. Tak ať řízení na opačné straně jde dobře 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: