Design a site like this with WordPress.com
Get started

Mesiac dovolenky v Melbourne

Čas letí a už vyše mesiaca dovolenkujeme. Máme pocit, že sme toho veľa nespravili, ale keď si to zhrnieme, tak sa toho udialo dosť.

Je to také zvláštne. Keď má človek prácu, narieka, že by potreboval dovolenku a keď prácu nemá, je nešťastný, že ju nemá. Čo vlastne chceme, že?

Človek má na dosah more a ešte aby si sťažoval.

Neviem čím to je ale pri mori je vždy uvoľnujúco. Nemusí byť ani leto. Ako keby z nás tie všetky starosti odplavovalo.

Pri hľadaní práce premýšľame, čo by sme vlastne chceli robiť. Čo by nás bavilo. Keby som chcela mať veľmi dobrý plat, tak by som prácu hľadala určite v IT. Lenže mňa to už akosi nebaví. Radšej by som mala zábavnejšiu prácu než pozerať na obrazovku celý deň. Virtuálnych vecí mám už akurát tak dosť. Potrebujem niečo tvorivé (nemyslím tým žiadne programovanie, ale vytváranie niečoho naozaj skutočného). Vravím si, že ma je na IT asi škoda. Asi by to chcelo zmenu.

Tak som si s prácou prestala lámať hlavu a užívam si, že nepracujeme. Ráno môžeme vstať kedy chceme, mám čas zacvičiť si jógu (keď sa mi chce), môžeme ísť kam chceme (od kedy máme auto tak je to jednoduchšie). Ráno sa v kľude spoločne naraňajkujeme a keď je pekne, vyrazíme na prechádzku. Vždy objavíme nejaký, pre nás nový, park. Je ich tu strašne veľa.

Jeden deň, keď sme náhodou objavili botanickú záhradu, sme spravili vyše 18tis krokov. Keďže som na toľko krokov nebola pripravená a mala nevhodnú obuv, chodidlá ma boleli potom ešte dva dni. Ten objav ale stál za to. Počasie bolo nádherné, záhrada obrovská, plná rôznych stromov a vtákov, ktoré sme v živote nevideli. Dozvedeli sme sa, že v Austrálií je viac než 700 druhov eukalyptov.

Swamp chicken
Skoro na každé miesto sme sa dostali náhodou, že sme išli okolo. Raz sa nám podarilo dostať sa do akejsi zátoky močiarnych a morských vtákov s vyhliadkou, keď sme išli z jednej obhliadky dosť divného bytu.
5-pruhová “freeway” do centra.

Ako máme auto, tak už nie sme nútení robiť toľko veľa krokov a máme možnosť dostať sa ďalej než by nás zaviezol METRO vlak. Každý deň sa zlepšujeme v šoférovaní. Včera sme dokonca vyrazili do centra po “freeway”. Spoznávame nové značky a študujeme čo znamenajú. Síce nemusíme robiť skúšky na vodičák, ale oboznámenie sa so značkami nám neuškodí.

Značky sú dosť odlišné. Zákaz zastavenia tu je značka s preškrtnutým “S”. Včera som sa dozvedela, že ak niekde stojíte, kde je časové obmedzenie, policajti si robia čiarky bielou kriedou na pneumatiky vašeho auta. Ak pôjdu na druhú obhliadku a stále tam aj po tejto dobe budete stáť s označeným kolesom, napíšu vám za stierač pokutu. Takže ak vidíte, že si niekto na parkovisku kontroluje pneumatiky, nie je to tým, že by ich mal mäkké, ale či na nich nemá značku od kriedy.

Máme v aute pasažiera, ktorý nás stráži na cestách.

Už som sa odvážila sadnúť za volant. Našťastie som v ČR dlho nejazdila, tak mi to tu nepripadá tak divné. Vyzerá to tak, že už ma preplo na opačnú stranu. Jazdenie vľavo nám už pripadá prirodzené. Síce sa občas ešte pozriem najprv doľava, ale v zápätí mi dopne, že je to zle a okamžite sa pozriem doprava.

Mimochodom, s automatickou prevodovkou sa už kamarátim. Už sme sa pochopili. Nečakala som, že to bude také jednoduché (ako keď prejdete z Windowsu na OS X). Celé to beriem ako veľkú skúsenosť a jednu z najväčších výziev. Bála som sa, že budem za volantom vystresovaná, lebo tu sa na cestách dosť trúbi, ale ešte nikto nás nevytrúbil, takže to asi nebude až také zlé. Našťastie sme na to dvaja. Keďže naše auto je zatiaľ najvýkonnejšie, aké sme kedy mali (má 140 koní) vypadá to u nás úplne ako na rally. Jeden jazdí a druhý naviguje. So spotrebou si tu nikto neláme hlavu. Liter benzínu tu stojí okolo 20 Kč.

Prikladám výber značiek, ktoré nás tu zaujali, ako napríklad rozstrieľaná STOPka, odbáčanie doprava z ľavého pruhu, nohy (chodci), obmedzené parkovanie, auto v šmyku, ktorému sa podarilo spraviť dve prekrížené stopy, motocyklista s rovnakou kresbou šmyku a dokonca aj bicykel, šutre, ktoré rozbíjajú sklá, háveď, škola, starý, slepý, invalidný.

One thought on “Mesiac dovolenky v Melbourne

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: