Design a site like this with WordPress.com
Get started

Prvé bývanie v podnájme

Ahojte. Ozývame sa z nášho prvého prenajmutého bytu. Dnes tu máme sviatok “Queen’s Birthday“. Najvtipnejšie je, že The Queen of Australia sa narodila 21. apríla a jej narodeniny sa oslavujú rôzne, po celej Austrálii.

Mimochodom, keď tu sviatok vychádza na víkend, presúvajú ho na pondelok (tento rok vyšiel Nový Rok na nedeľu, voľno tu samozrejme dali aj na pondelok).

Trvalo dlho, kým sa nám podarilo nájsť podnájom. Kopec bytov vyzeralo na fotkách nádherne, ale realita bola iná. Oni tu tie fotky bytov totiž brutálne retušujú. Často máte na fotke byt vybavený, veľký a svetlý, ale prenajímajú ho nevybavený, je tmavý a malý. To zistíte väčšinou až na mieste. Mali sme vyhliadnutý jeden byt, ale nedopadlo to. Nemáme totiž žiadne recenzie z predchádzajúcich nájmov, čo je logické, keďže sme sa len nedávno prisťahovali.

Začínať tu od nuly je naozaj zložité a to sa netýka len bývania, ale aj hľadania práce. Väčšina zamestnávateľov požaduje predchádzajúce skúsenosti. Ani nie tak v obore, ako skúsenosti s pracovaním v Austrálii, tzv “local experience”. Netušíme čím je tu tá práca tak špecifická keďže sme ešte nemali možnosť to porovnať. Skúsenosti získané mimo Austráliu asi nie sú rovnocennými. Všetci tu kladú dôraz na recenzie. Je jedno čoho sa to týka. Sú schopní volať aj do ČR, ak ste dali do životopisu kontakty, len aby si overili, čo ste zač.

Boli sme na cca 10-tich obhliadkach bytov, z toho sme skúsili žiadať asi len na 3, ktoré sa nám páčili. Podávať žiadosť na byt je tu strašná otrava. Musíte vypísať asi 3-stranový formulár kde píšete kto ste, kde pracujete (keďže sme nezamestnaní, nevyzerá to tam asi dobre), kto s vami bude bývať, v akom ste vzťahu (niekde stačilo napísať, že sme partneri, inde sme museli vybrať z možností aj to, že sme zasnúbení), doložiť výpis z bankového účtu, scan pasu, vodičáku a víz, či nemáte domáce zviera, kontakty na známych… no katastrofa. Neprekvapilo by ma keby tam chceli ešte aj veľkosť spodného prádla.

Keď sme už pri tých veľkostiach. Neviem čo sa stalo, ale schudli sme tu. Pritom jeme stále rovnako (potraviny sú tu asi kvalitnejšie) a ja si občas z nudy zacvičím… Mám lepšie miery než v 18tke, s 60 cm v páse. Mohla by som sa tu dať na modeling, profesionálny balet alebo robiť reklamu na nejakú dietu.

Poďme naspäť k bytom. Prvý o ktorý sme zažiadali nebol nič moc, spálňa mohla mať tak 3x3m, ale nebol plesnivý, tak sme to skúsili. Cenu sme dali nižšiu než chceli ($300), tak to asi z toho dôvodu neprešlo. Občas sa to podarí a dostanete to aj za nižšiu cenu. To nikdy neviete.

Druhý byt vyzeral nádejne. Na obhliadke sme boli prvý krát sami. Byt bol krásny, vzdušný a vybavený, na poschodí (nad ním už byty neboli), v dome vedľa bolo yoga studio, v prízemí kaderníčka, hneď pri vstupe zastávka tramvaje. Bol v štvrti Preston a nájom bol na 6 mesiacov. Veľmi nás nadchol. Ponúkli sme teda o $10 na týždeň viac ($360) ale nedostali sme ho. Asi preto, že nemáme prácu. Bola som z toho sklamaná. Vyzeralo to tak nádejne.

Tretí byt o ktorý sme požiadali bol tento náš v Prahrane. Nájom je len na 4 mesiace, ale vraveli sme si, že by to bol čas akurát na zistenie kde by sme mali prácu a našli by sme si potom niečo podľa toho. Tak sme oň zažiadali. Navyše, v cene mal všetky účty vrátane internetu. Nechceli sme riskovať ďalší neúspech a dali sme o $20 dolárov na týždeň viac ($420) a možnosť celý nájom zaplatiť dopredu. Na druhý deň sa nám ozvali, že ho máme a že nám elektronicky pošlú zmluvu na podpísanie. Až na to, že zmluvu opravovali ešte dva krát, všetko prebehlo hladko. Zistili sme, že tých $20 čo sme ponúkli viac tam ani nie je a cena je pôvodná, aká bola v inzeráte. Chceli po nás “bond” (zálohu) $2,400 lebo byt je kompletne vybavený a dva mesiace nájmu dopredu. Pri vyzdvihnutí kľúčov sme mali prísť so zaplateným šekom na bond. Tu sa záloha neplatí priamo nájomcovi, ale RTBA (Residential Tenancies Bond Authority). Akási verejná záložňa, ktorá (keď je všetko v poriadku) vám zálohu pri ukončení nájmu vráti.

“The RTBA holds bonds in trust for landlords/agents and tenants, or owners and residents, giving all parties equal say on how bonds should be repaid when a rental agreement ends. Bonds are repaid either as agreed by the landlord/agent or tenant, or owner or resident.”

V piatok sme teda zase všetky kufre pobalili a vyrazili do realitky pre vyzdvihnutie kľúčov. Kľúče spolu s chlpatým príveskom a ďiaľkovým ovládačom na bránu nám ofotili kopírkou a podpísali sme prevziatie. Byt bol asi 10 minút od realitky. Dorazili sme k bytovke, zaparkovali na vyhradenom mieste a s malou dušičkou odomykali dvere, čo za nimi je.

Za dverami nás čakal malý útulný bytík, čistý a voňavý. Mysleli sme si, že budeme musieť ísť do IKEA nakúpiť niečo, čo nám bude chýbať, ale je tu úplne všetko od kuchynskej výbavy, povlečenia až po tlačiareň/tiskárnu.

Všimnite si prosím pákový presso stroj na kuchyňskej linke. Ako náhle toto Jirko zbadal, o nič iné sa ďalej nezaujímal.

Aha, Praha! Zahrialo nás pri srdci. Človek letí cez polovicu zemegule a objaví knihu o Prahe. The Hungoevr Coobkook je tiež dobrá.

Bytík je otočený na slnečnú severnú stranu (áno, to je tá austrálska slnečná strana) s výhľadom do vnútrobloku a na stromy. Občas je to ako v džungli, keď sa tu prekrikujú papagáje. Tie zvuky sa nedajú popísať. Nikdy sme nič také nepočuli. Sú strašne vtipné. Byt má obývačku, kuchyňu, spálňu a kúpeľňu. Pod bytom je tajný sklep, a k bytu náleží parkovacie miesto, kde spinká náš Holden.

Obývačka s francúzskym obrazom so zimným motívom.

Zistili sme, že majiteľka rada lyžuje. Dúfam, že sa s ňou niekedy stretneme. Vyzerá to byť zaujímavá osoba. Po chladničke má lyžiarske magnetky (350km od Melbourne je zjazdovka kam chodí), má zaujímavé knihy o varení, vkusne zariadený ČISTÝ byt a perfektnú kuchyňskú výbavu. Byt je celý ladený v šedo-bielo-zelených farbách.

V kuchyni je zrkadlo, ktoré krásne opticky zväčšuje priestor a navyše, z rôznych uhlov sa dá sledovať TV či baviť sa s niekým v obývačke. Sporák je plynový. Z toho mám veľkú radosť. Na tom sa varí najlepšie.
Nádobky s odkazom, že môžeme všetko, čo tu je, používať.

Zistili sme, že tu v obchodoch rozlišujú múku na tú bez kypriaceho prášku (Plain/hladkú) a na múku s pridaným kypriacim práškom (to je tá S.R. Flour). Musím zistiť, či sa tu dá vôbec kúpiť polohrubá a hrubá. Mám pocit, že tu to neriešia a keď pečú koláče, tak z predpripravenej múky/polotovaru ako u nás predávajú balenie na muffiny či krtkův dort. Palacinky tu robia tak, že si kúpia “pancake” plastovú fľašu naplnenú do tretiny múkou so všetkými potrebnými ingredienciami, a pridá sa tam len voda. Rovno sa to v tej fľaši pretrepe, a cesto je hotové.

Máme vyhrievané elektrické matrace na zimné dni.
Kúpeľňa je zrekonštruovaná a má podlahové vyhrievanie.
Museli sme skontrolovať celú výbavu. Je tu toho bohate.
Spísala som zoznam čo nakúpiť a zistila, že píšem v troch jazykoch, čo sa mi zrovna hodilo… to bude ešte sranda. Budeme trilinguálni.

Na oslavu úspešného presťahovania som upiekla bábovku. Konečne máme kuchyňu len pre seba.

Na mape som vyznačila miesta, kde sme bývali, alebo hľadali bývanie.

Najprv sme boli ubytovaní v Carnegie (zelená). Potom sme sa presunuli do čínskeho Box Hill-u (oranžová). Prvý byt o ktorý sme zažiadali bol v Kew (hnedá) a druhý, ktorý sa nám páčil bol v Preston-e (červená). Nakoniec sa nám podarilo získať nájom v Prahran-e (modrá). CBD je za rohom a na pláž je to len 15 minút!

2 thoughts on “Prvé bývanie v podnájme

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: