S radosťou vám oznamujeme, že s našim aktuálnym “projektom” sme už urazili veľkú cestu – záhrada nám konečne dostáva tvar. Tie všetky vybavovačky a práca v/okolo domu… musím uznať, že to bolo zo začiatku dosť náročné. Na všetko sme tu v podstate sami, ale aspoň sme na to dvaja, tak sa to ťahá lepšie.
Už sa celkom vyznáme v miestnych tropických/subtropických rastlinách, a stále spoznávame rôzne nové druhy paliem. Ako sme v poslednej dobe pobehali takmer celé východné austrálske pobrežie, a nalietali niekoľko desiatok tisíc kilometrov po Zemi… som vlastne zistila, že všetko, čo sme mali v Európe ako izbové rastliny, všade inde (samozrejme bližšie k rovníku) rástlo voľne, vonku. Naše teplé podnebie si nemôžem vynachváliť. Človek tu má vďaka tomu i v záhradkárčení neskutočne veľa možností.
Každý rok, od júna do septembra, sa u našeho queenslandského pobrežia objavuje niekoľko tisíc veľrýb. Tento rok ich odhadujú až na 22.000 kusov vrátane malých velerýbčiat. S Jirkom sme si dohodli katamarán, a niektorý pekný víkend sa vydáme za dobrodružstvom na oceán zo Sunshine Coast. Sledovanie z pobrežia vo Viktórií bol pre nás veľký zážitok, a z plachetnice bude pravdepodobne ešte väčší. Už sa nemôžeme dočkať, ako najbližšie dni dáme dokopy domček aj so záhradou, a budeme sa môcť znovu bezstarostne túlať, kam nás nohy, auto, loď alebo lietadlo zavedie. Najviac nás samozrejme láka exotika, lebo je to niečo, čo sme v Európe vôbec nemali.


Zimné obdobie v Austrálii nie je až tak obdobím spánku. Okrem migrácie veľrýb je známe aj tým, že nám tu plodia a dozrievajú všetky citrusy. Obchody a trhy sú preplnené čerstvými pomarančmi, mandarinkami, citrónmi a limetkami… sezóna avokád už končí, a banány asi dozrievaju neskôr. Susedia ich majú ešte zelené.
V tomto článku by som vám rada ukázala aspoň časť toho, čo nám tu bežne rastie a čo máme obľúbené. Cez víkend sme do našej záhrady zasadili ďalšie exempláre. Nebolo to ale jednoduché. Na niektorých miestach (asi 30 cm pod zemou) bola totiž skala. Kto by to povedal, že Jirkova zbíjačka nájde uplatnenie aj v záhrade!














A takto by sme mohli pokračovať až do noci, ale dám vám to sem radšej postupne, aby toho na jednu stránku nebolo veľa.
Tak sa teda majte pekne, a keď si nájdem čas, zase vám o niečom napíšem.
Ahoj,opravím, Staghorn Fern neboli česky parožnatka NENÍ parazit, ale epifyt!Jinak nádhera! Za mě vede určitě rod Banksia a vanilka. Už se těším na další díl. A budou i další orchideje? Nebo zůstanete jen u vanilky??Oba zdraví Dorka.
LikeLike
[1]: Ďakujem za opravu Aj som si vravela, že to asi nebude úplne vhodné pomenovanie, keďže na tom strome neparazituje, ale skôr spolunažíva, no nenašla som to vhodné slovo Zatiaľ len jedna orchidea, netrúfam si na ďalšie. Možno časom, keď si začnem viac veriť
LikeLike