Design a site like this with WordPress.com
Get started

Palma sem, palma tam… aneb zober zbíjačku, ideme sadiť kvety

S radosťou vám oznamujeme, že s našim aktuálnym “projektom” sme už urazili veľkú cestu – záhrada nám konečne dostáva tvar. Tie všetky vybavovačky a práca v/okolo domu… musím uznať, že to bolo zo začiatku dosť náročné. Na všetko sme tu v podstate sami, ale aspoň sme na to dvaja, tak sa to ťahá lepšie.

Už sa celkom vyznáme v miestnych tropických/subtropických rastlinách, a stále spoznávame rôzne nové druhy paliem. Ako sme v poslednej dobe pobehali takmer celé východné austrálske pobrežie, a nalietali niekoľko desiatok tisíc kilometrov po Zemi… som vlastne zistila, že všetko, čo sme mali v Európe ako izbové rastliny, všade inde (samozrejme bližšie k rovníku) rástlo voľne, vonku. Naše teplé podnebie si nemôžem vynachváliť. Človek tu má vďaka tomu i v záhradkárčení neskutočne veľa možností.

Každý rok, od júna do septembra, sa u našeho queenslandského pobrežia objavuje niekoľko tisíc veľrýb. Tento rok ich odhadujú až na 22.000 kusov vrátane malých velerýbčiat. S Jirkom sme si dohodli katamarán, a niektorý pekný víkend sa vydáme za dobrodružstvom na oceán zo Sunshine Coast. Sledovanie z pobrežia vo Viktórií bol pre nás veľký zážitok, a z plachetnice bude pravdepodobne ešte väčší. Už sa nemôžeme dočkať, ako najbližšie dni dáme dokopy domček aj so záhradou, a budeme sa môcť znovu bezstarostne túlať, kam nás nohy, auto, loď alebo lietadlo zavedie. Najviac nás samozrejme láka exotika, lebo je to niečo, čo sme v Európe vôbec nemali.

Zimné obdobie v Austrálii nie je až tak obdobím spánku. Okrem migrácie veľrýb je známe aj tým, že nám tu plodia a dozrievajú všetky citrusy. Obchody a trhy sú preplnené čerstvými pomarančmi, mandarinkami, citrónmi a limetkami… sezóna avokád už končí, a banány asi dozrievaju neskôr. Susedia ich majú ešte zelené.

V tomto článku by som vám rada ukázala aspoň časť toho, čo nám tu bežne rastie a čo máme obľúbené. Cez víkend sme do našej záhrady zasadili ďalšie exempláre. Nebolo to ale jednoduché. Na niektorých miestach (asi 30 cm pod zemou) bola totiž skala. Kto by to povedal, že Jirkova zbíjačka nájde uplatnenie aj v záhrade!

Toto je tzv Staghorn Fern – veľmi populárny cudzopasník. Rastie na stromoch, ale ľudia si ho dávajú na steny a ploty. Vyzerá veľmi štýlovo.
Orchidea – Vanilka. Objednali sme si ju u lokálneho dodávateľa a teraz čakáme kedy príde. Je po nej veľká poptávka. Vôbec sa nečudujem prečo. Vypestovať si na záhrade vlastnú vanilku je proste cool.
Heliconia – býva rôznych tvarov a farieb. V záhrade nám bude vytvárať súkromie od suseda.
Toto určite poznáte – Strelícia. Kvitne tu hlavne v zime. Je často vysadená v záhonoch.
Kvet eukalyptu (ak ste ešte nevideli kvitnúť eukalyptus, alebo ste ani netušili, že kvitne).
Banksia – tzv native wildflower. Typická austrálska rastlina (môže byť krík alebo strom). Vyrába sa z neho dekorácia na aromatické oleje.
Banánovník. Banány dozreté na Slniečku, mňam!
Cordyline fruticosa, kultivar ‘rubra’. Veľmi obľúbená pestrá rastlinka. My sme si ju vysadili do záhonu k heliconii a striebornej yuke.
Prechádzame na naše obľúbené palmy. Toto je Foxtail palm (tá vpredu). Zrovna cez víkend sme si ju zasadili v záhrade. Jej konáre pripomínajú líščí ocas.
Kentia palm – tieto sme si sadili ako prvé. Máme ich zatiaľ tri. Myslím, že jednu takú veľkú sme mali v obývačke, keď som bola dieťa.
Fan palm – vejárovitá palma. Podľa názvu pripomína “fan” (ventilátor).
Silver palm (Bismarckia nobilis) s broméliami.
Sukulenty (ktoré budeme sadiť medzi skaly). Ten prvý mi pripomína šalát.
Naša zbierka druhov (ku 1.7.2019) + Citrónovník a Heliconia

A takto by sme mohli pokračovať až do noci, ale dám vám to sem radšej postupne, aby toho na jednu stránku nebolo veľa.

Tak sa teda majte pekne, a keď si nájdem čas, zase vám o niečom napíšem.

2 thoughts on “Palma sem, palma tam… aneb zober zbíjačku, ideme sadiť kvety

Add yours

  1. Ahoj,opravím, Staghorn Fern neboli česky parožnatka NENÍ parazit, ale epifyt!Jinak nádhera! Za mě vede určitě rod Banksia a vanilka. Už se těším na další díl. A budou i další orchideje? Nebo zůstanete jen u vanilky??Oba zdraví Dorka.

    Like

  2. [1]: Ďakujem za opravu Aj som si vravela, že to asi nebude úplne vhodné pomenovanie, keďže na tom strome neparazituje, ale skôr spolunažíva, no nenašla som to vhodné slovo Zatiaľ len jedna orchidea, netrúfam si na ďalšie. Možno časom, keď si začnem viac veriť

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: