Design a site like this with WordPress.com
Get started

Austrálsky problém menom diverzita

Genderová a kulturálna DIVERZITA. Hovorí sa o tom potichu. Berie sa to tak, že to tu tak proste je, akurát čo s tým? Možno tie rozdiely nie je tak cítiť všade, ale aj ja som to mala možnosť okúsiť na vlastnej koži.

Zo začiatku som to nevedela identifikovať, prečo sa tu chlapi v práci ku mne chovajú tak zvláštne, či je to bežné, alebo nie. Keď som pracovala pre rôzne firmy v ČR, nikto nemal problém, že som žena, skôr naopak. V českej IT sfére ženy brali ako oživenie teamu a kolegovia sa ku mne chovali veľmi pekne.

Dopočula som sa, že v Austrálii, práca v malej firme (môj prípad) neznamená, že tam automaticky bude vrelá rodinná atmosféra. Dosť ma to prekvapilo. Lepšie to vraj býva v korporátoch, kde pracujú ľudia zo všetkých možných kútov sveta a je to tam premiešané.

Keď sme mali v tej mojej práci meeting, vždy som cítila, že niečo nie je v poriadku. Keď som na niečom dôležitom pracovala, vnímala som, ako keby to bolo ignorované, ako keby som ani nebola súčasťou teamu. Dôležité veci (ktoré som s prehľadom mohla robiť aj ja) sa snažili dávať mužom a potom sa poukazovalo na ich úspechy. Mňa na meetingu len nechali vyrozprávať a išlo sa ďalej. Kolegom sa ďakovalo za odvedenú prácu, mne nie, ani keď som ako jedna z mála musela pracovať cez Vianoce. Chvíľu som nechápala… Čo robím zle? Samozrejme nepracujem pre to, aby som počúvala chválu, ale keď ju celkom často počujete okolo seba… zrovna sa mi podarilo vyriešiť problém, s ktorým si jeden kolega (vyslovene expert na všetko) nevedel dva roky rady, a na meetingu sa to ani nespomenie, začnete mať z toho celkom blbý pocit.

Moja pracovná pozícia vznikla tak, že som mala najprv pomáhať, no po pár dňoch som úplne prebrala prácu po jednom kolegovi (lebo nestíhal a mal v tom celkom chaos). Po pár mesiacoch mi bola sľúbená normálna zmluva, tzv “full-time permanent”. Ďalej som vylepšovala veci, ktoré bolo treba, ktorým iní nerozumeli, bavila som sa o tom so zákazníkmi, zaškolovala kolegov v teame, aby dokázali používať novú aplikáciu, ktorú niekto naimplementoval dosť neučesane… To, že moje úspechy neboli vyzdvihované pred teamom, na to som si časom zvykla… ale stále mi to bolo divné, keď šéf chválil kolegu za nejakú banalitu a vy tam zachraňujete celý zákaznícky Help Desk, aby sa to nezrútilo ako domček z kariet a… A NIČ.

Nie som feministka, ani nič podobné, len ma to zarazilo. Povedala som o tom kolegyni, ktorá zrovna podala výpoveď, lebo sa jej tam nepáčilo. Nabrali ju a nakoniec pre ňu ani nemali prácu. Tá si len povzdychla a povedala… “men’s club”. Začala mi rozprávať o jej kamarátstve s CEO z firmy. Boli totiž kolegovia. Rozumeli si, bola sranda, no ako sa stal CEO, vznikla medzi nimi obrovská priepasť. Že si z toho nemám robiť ťažkú hlavu, že tu tie mužské kluby proste sú. Za pár mesiacov sa vyberali noví zástupcovia firmy (board), že firma bude “svetová” a samozrejme, všetko chlapi. Asi šiesti. Všade sa snažia mať v boarde aspoň jednu ženu, lebo to nevyzerá dobre a vo svete to robí celkom poprask, no a táto “moja” firma si z toho zjavne ťažkú hlavu nerobí. Asi si nechcú kaziť mužský klub.

Moja zmluva stále visela na podpise tohto spomínaného CEO. Stále bol nejaký dôvod, prečo zrovna teraz nie je vhodná doba, proste výhovorky… a nakoniec mi normálnu zmluvu ani nedali, aj keď po roku to zákon vyslovene nariaďuje, keď si o to zažiadate, čo ja som po roku hneď urobila. Lenže, budem sa na nich sťažovať, keď pri nástupe do novej práce potrebujete referencie od bývalého zamestnávateľa? Bol by to zbytočný boj… Firma si akurát tak kazí medzi ľuďmi renomé.

Vedeli ste že… Až do roku 1970 bolo v Queenslande zakázané podávať ženám alkohol vo verejnom bare? Verejné bary boli totiž mužskou doménou.

Prečo sa to vlastne deje? Zrazu mi to doplo. Ono to asi začína už v škole. Prestížne školy sú tu často rozdelené na chlapecké a dievčenské. V Austrálii je zvykom, že ak chcete dieťa uviesť dobre do života, musíte ho dať na uznávanú (drahú) súkromnú školu. Mám pocit, že v podstate je jedno, čo sa tam naučia, hlavne že je názov školy zvučný. V týchto školách sa nosia tip-top uniformy zladené s ostatnou výbavou, takže každý vidí, do akej školy dieťa chodí (keďže každá má svoj erb, farby a rovnošatu).

Uniformy štátnej školy sú väčšinou jednoduché – polo tričko a kraťasy.
Súkromná škola All Hallow’s v Brisbane: Dievčatá z vyšších ročníkov majú súčasťou uniformy s elegantným klobúkom, odznakmi a menovkou, aj sako.

Prikladám stránku tejto populárnej dievčenskej školy, ktorá funguje ako 8-ročné gymnázium. Rok štúdia (bez ďalších poplatkov) tam vyjde približne na $12.000 (200tis Kč).

Paradoxne, už školské uniformy vytvárajú medzi deťmi obrovskú diverzitu. V škole sú rovnošatou študenti väčšinou rovnocenní, no keď škola skončí, žiaci sa v nich premávajú mestom a je jasné, kto na akú školu chodí. Dievčatá si po škole vytiahnu z predpísanej školskej tašky Chanel kabelku… a ide sa do mesta.

Školské vzdelávanie je v celej Austrálii podobné, medzi štátmi sú občas malé rozdiely. Školské vzdelávanie (základné a stredné) je povinné vo veku od šesť do šestnásť rokov (1. až 9. / 10. ročník). Školská dochádzka trvá 13 rokov a je rozdelená na:

Základná škola – prebieha sedem alebo osem rokov, začína sa v materskej škole / prípravke až do 6. alebo 7. ročníka.
Stredná škola – prebieha tri alebo štyri roky, od 7. do 10. alebo 8. až 10. ročníka.
Vyššia stredná škola – prebieha dva roky, 11. a 12. ročník.

Terciárne vzdelávanie (tzv. tertiary education) potom zahŕňa vysokoškolské vzdelávanie (vrátane univerzít) alebo odborné vzdelávanie a príprava (VET).

Význam dievčenských škôl a chlapčenských som doteraz nepochopila. Viem si jedine predstaviť, že by tam mohli mať odlišné športy, ale tak to predsa bývalo aj na našich školách. My sme mali telocvik rozdelený na chlapčenský a dievčenský, ale učili sme sa všetci spolu a nezdá sa mi, že by chlapci potrebovali inakší prístup než dievčatá. Tu v Austrálii mi to občas pripadá ako sto rokov dozadu. A tie chlapčenské, či dievčenské školy sú často ešte kresťanské, aj keď Austrália o sebe prehlasuje, že nie je náboženská, no skoro každá druhá škola je tu pod záštitou pánbožkárov. Veď uznajte, koľko z tých privátnych má v názve “all saints” (všetci svätí), “christian” (kresťan) a podobne.

12 thoughts on “Austrálsky problém menom diverzita

Add yours

 1. Teda, teda, Simi,
  velké zklamání! 😦 Jsem nejprve jásala nad novým článkem – a teď jsem z něho rozčarovaná… Takhle jsem si to teda v Austrálii nepředstavovala… No, co už! Tak to tam koukej změnit k lepšímu!!! 🙂

  Like

 2. Nevím, asi je to vše o lidech a nezáleží na státu nebo zákonech. Také tu mají vyšší platy a vyšší pozice muži. Že je ženská blbější, s tím předsudkem jsem se setkala i od ženy,… Máme tu rovnoprávnost krátkou dobu a někdy si to i my jako ženy kazíme… Tak asi netrápit se křivdami, a když to jde, měnit svět k lepšímu .-) Hodně štěstí

  Like

  1. Každá skúsenosť je k niečomu dobrá 🙂 Beriem to ako tréning, ako si zachovať chladnú hlavu. Mám pocit, že čím viac sa poukazuje na daný problém (hlavne čo sa diverzity týka), tým viac sa prehlbuje. Proste z extrému do extrému, miesto toho, aby vznikla symbióza. Je to škoda.

   Like

 3. Pro mě je to trochu překvapení, ale když se člověk trochu zamyslí nad historií, asi to zase takový šok není. Tohohle čertíka nerovnosti je zapotřebí vyhánět, jen to nesmí být ještě větším čertem, jako se to většinou dělá :-).

  Like

 4. to mě utvrzuje, že tam jde vývoj opravdu pomaleji, už mí příbuzní nám tu říkali že ve spoustě věcí jsou třeba oproti Evropě sto let za opicema.. teda takhle to neřekli, ale určitě na to použili nějakou australskou hantýrku 🙂 Prostě tak jako se tam odděleně vyvíjeli vačnatci, tak se tam teď odděleně vyvíjí lidi 🙂 třeba budou mít za pár tisíc let taky kapsičky na břiše, kdo ví?

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: