Design a site like this with WordPress.com
Get started

Australské šmakulády

Podělím se s vámi o to, na čem si tu Australané pochutnávají. Je to totiž ohromný gurmánský zážitek.

Jak se říká “jste to, co jíte” tak tady to platí dvojnásob. Už chápu, proč jsou tu lidé tak oteklí. Jedí totiž věci, které by člověk normálně do úst nedal. Smažák je oproti tomu zdravá delikatesa – sýr přece obsahuje vápník (jak jednou jedna maminka z mimibazaru poznamenala).

Fairy Bread

Fairy Bread (v překladu “pohádkový chléb”) je plátek bílého toustového chleba namazaný máslem nebo margarínem (obvykle v 1cm vrstvě) a pokrytý sypáním nebo tzv. „hundreds and thousands“ (to jsou ty jedovaté barevné kuličky). Podává se nakrájený na trojúhelníky na dětských oslavách v Austrálii a na Novém Zélandu.

Rainbow Cake

Australané si nedokáží představit narozeninovou oslavu bez duhového dortu aka Rainbow Cake. Tento dort hraje všemi možnými barvami barvivy od E100 po E180.

Hot Cross Buns

Horká houska s křížem je kořeněná sladká houska (obvykle s rozinkami), s polevou ve tvaru kříže. Tradičně se podává na Velký pátek ve Velké Británii, Irsku, Austrálii, Indii, Novém Zélandu, Jižní Africe a v některých částích Ameriky, včetně Kanady a Spojených států.

Houska symbolizuje konec postní doby. Kříž představuje Ježíšovo ukřižování a koření uvnitř, koření které ho oslepovalo při jeho pohřbu.

Anglický folklór zahrnuje mnoho pověr obklopujících ‘Hot Cross Buns’. Jeden z nich říká, že housky pečené a podávané na Velký pátek se v následujícím roce nezkazí ani nezplesniví (asi na styl McDonald hamburgeru). Další povzbuzuje uchovávání takové housky pro léčebné účely. Darování kousku housky nemocnému, by mu mělo pomoct zotavit se.

Když se buchty vezmou na námořní plavbu, prý chrání před ztroskotáním. Pokud jsou buchty zavěšeny v kuchyni, říká se, že chrání před požáry a zajišťují, aby se všechny chleby upekly dokonale. Závěsná houska se vyměňuje každý rok.

My jsme je ještě neochutnali, ale ty, co prodávají v obchodech vypadají dost jedovatě a plastovo. Hlavně ten křížek na povrchu.

Sticky Date Pudding

Sticky Toffee Pudding (hovorově známý jako STP) je brutálně sladký anglický dezert skládající se z vlhkého piškotového dortu, pokrytého karamelovou omáčkou a podávaný s vanilkovým krémem nebo vanilkovou zmrzlinou.

V Austrálii a na Novém Zélandu je populární varianta s datlemi, známá jako Sticky Date Pudding. Je považována za moderní pohled na britskou klasiku jako je např. bread and butter pudding, jam roly-poly nebo spotted dick pudding. Nejčastěji se podáva na Vánoce.

Vše co zde volají pudding, pudinkem ani z daleka není. Je to spíše vlhké těsto. Náš skutečný pudink tu volají custard, a ten co tu prodávají je pěkně hnusný. Zlatý Dr.Oetker. Proto si vyrábíme pudink doma sami.

Lamingtons

Lamington je australský zákusek vyrobený ze čtverců máslového nebo piškotového těsta s tenkou vrstvou čokoládové polevy a vyváleného v sušeném kokosu. Běžná variace má vrstvu smetanového krému nebo jahodového džemu mezi dvěma lamingtonovými půlkami.

Smažený Mars/Snickers

Tak toto je myslím vrchol místních dezertů hnusu. Je to čokoládová tyčinka smažená v těstíčku, běžně používaného pro smažení ryb, uzenin a dalších obalovaných produktů. Čokoládová tyčinka je obvykle před přípravou zchlazena, aby se zabránilo jejímu roztavení do tuku na smažení, navzdory tomu, že studená čokotyčinka může při zahřátí prasknout.

Tohle “jídlo” vzniklo ve ‘Fish and Chips’ obchodech ve Skotsku, ale nikdy nebylo mainstreamové. Vzhledem k tomu, že různé masmédia začaly informovat o praxi v polovině 90. let, zčásti jako komentář k notoricky nezdravé stravě ve městech Skotska, obliba jídla se nečekaně rozšířila… a přišlo to až do Austrálie.

Vegemite

Vegemite je hustá, tmavě hnědá australská potravinová pomazánka vyrobená ze zbytků kvasnicového extraktu z pivovarských výrobků s různými přísadami zeleniny a koření. Chuťově je slaný, mírně hořký, bohatý na glutamáty – což mu dává umami chuť podobnou hovězímu bujónu.

Vegemite je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů B, konkrétně thiaminu, riboflavinu, niacinu a folátu (B1, B2, B3 a B9). Na rozdíl od Marmite a některých dalších kvasnicových extraktů neobsahuje základní verze žádný vitamin B12, ačkoli se do formulace s nízkým obsahem solí přidávají jak B6, tak vitamin B12. Mně to trochu připomína vitamin z kvasnic – Pangamin.

Tomuto podivnému vynálezu jsem přišla na chuť, když si ho namažu v tenké vrstvě pod avokádovou pomazánku. Tomu, komu Vegemite chutná, by měli dávat automaticky australské občanství.

Smashed Avo on Toast

Toast s avokádem je druh tzv. otevřeného sendviče nebo toastu se šťouchaným avokádem, solí, černým pepřem a citrusovou šťávou.

Avokádový toast se stal trendem jídel 2010s (10. léta 21. století). V nabídkách kaváren se objevuje od 90. let. Po povýšení avokádového toastu na ‘trendy’, byl akt objednávání tohto toastu kritizován jako symbol lehkomyslného utrácení. Jeden obyčejný plátek chleba s avokádem vás v kavárně totiž vyjde na $5 až $10.

Některé kavárny to ještě povýšily na vyšší úroveň – DIY (Do It Yourself), kdy vám donesou chleba, vidličku a avokádo, a rozmačkejte si ho sami.

Chicken Parmi

Velmi populární hlavní jídlo, které nemůže chybět v žádné australské restauraci, je kuřecí parmigiana neboli kuřecí parmazán. Skládá se z obalovaných kuřecích prsíček (schnitzel) na kterých se zapeče rajčatová omáčka a sýr. Někdy se ještě přidá plátek šunky nebo slaniny. Ve Spojených státech je také hovorově znám jako kuřecí parm a v Austrálii jako parmi.

Saussage Rolls

Saussage Roll je pikantní sladké pečivo, oblíbené ve státech Commonwealthu. Ve většině případů je to klobása nebo párek obalený v listovém těstě. Prodávají se v maloobchodních prodejnách, a jsou k dispozici také v pekárnách jako jídlo s sebou. Miniaturní verze může být podávána jako jednohubky. Podobné recepty na maso a pečivo zahrnují tzv. pig in a blanket, český klobásník, německý Münsterländer Wurstbrötchen a klobásový chléb ve Spojených státech.

Anglický jazyk je dost chudý na slova, a pro různé věci často používají stejné slovo (jako v tomto případě sausage je párek i klobása). Z tohoto důvodu často ani nevíte, jestli kupujete párek nebo klobásu. Vypadají totiž stejně. Proto pro klobásy začali používat názvy jako chorizo nebo wurst, a klasické párky volají franks.

Eggs Benedict

Australané si nedokáží představit snídaňové menu bez Eggs Benedict. Je to vejce Benedikt, servírované na plátku opečeného chleba, pod které se dají čerstvé špenátové listy, na to šunka, slaninka nebo losos, a polije se to teplou holandskou omáčkou. Recept pochází ze Spojených států.

Na rozdíl od ostatních vzpomínaných jídel, Eggs Benedict máme docela oblíbené. Můžete ho najít v restauracích a kavárnách různého druhu, i těch, které se tváří kontinentálně.

Meat Pie

Australský masový páj je masový “koláč”, ve velikosti dlaně, obsahující nakrájené nebo mleté maso (min 25%) a omáčku, někdy s cibulí, žampiony nebo sýrem v těstě, často konzumovaný jako jídlo s sebou. Masový páj je považován za kultovní v Austrálii a na Novém Zélandu. Byl popsán bývalým premiérem Nového Jižního Walesu Bobem Carrem v roce 2003 jako „národní jídlo“ Austrálie. Na ty více ‘fancy’ se servírují přílohy jako bramborová či hrachová kaše, hranolky a kečup nebo BBQ omáčka.

Bývalý premiér Nového Jižního Walesu Bob Carr zahájil v roce 2002 summit dětské obezity, kde účastníkům řekl, že krmení dětí masovými pájmi, klobásami a Chiko Rolls je jako týraní dětí.

Chiko Roll

Chiko Roll je australské slané občerstvení, inspirované čínskou jarní rolkou a poprvé prodané v roce 1951 jako „Chicken Roll“, i když ve skutečnosti neobsahuje kuře (prostě gurmáni). V Queenslandu jsme na tuhle šmakuládu naštěstí ještě nenarazili (update: Narazili. Predávajú to mrazené v supermarkete.)

Austrálske bílé víno

Červené australské víno je vynikající, ale bílé? Úplný opak. Nevím, jak to dělají, ale je prázdné a bez chuti. Už jsme jich vyzkoušeli hodně, ale žádné dobré jsem, za ty tři roky co jsme tady, neměla. Australská bílá vína prostě nejsou dobrá. Nevím, jestli je to odrůdami, typem půdy nebo obojím, ale je to, jako kdybyste pili nakyslou obarvenou vodu.

Coca-Cola Zero

Nejvíce konzumovaný nápoj v Austrálii je nápoj z červené plechovky s černým proužkem – Coca-Cola Zero tzn. bez cukru. Lidé si ji nakupují domů po krabicích s vědomím, že je to zdravá varianta koly, a pijí ji denně po litrech. Cukr je v ní nahrazen aspartamem. Ano, tím sladidlem, které je jinde po světě zakázáno, protože se zjistilo, že se v těle rozkládá na formaldehyd. Australská vláda ale tvrdí, že aspartam je naprosto bezpečný a že ostatní státy, které toto sladidlo zakázaly, zbytečně zveličují. Proto zde ti lidé, co pijí kolu Zero vypadají strašně “zdravě” – buď jsou obézní nebo trpí nedostatkem vápníku. Jelikož je aspartam skoro všude zakázán a zde je povolen, dováží se dokonce i z České republiky.

Tak jak se vám australské delikatesy líbí? Co z toho byste ochutnali, a co vůbec ne?

12 thoughts on “Australské šmakulády

Add yours

 1. Copak, zkoušíš to, jako občas já, dnes česko (-slovensky) – pár “slovakismů” se ti tam propašovalo. 🙂

  “…ten (pudink) co tu prodávají je pěkně hnusný. Zlatý Dr.Oetker.” Oetker je CELKOVĚ HNUSNÝ – a nezdravý. Tobě chutná?? Jestli je to ještě horší, než Oetker, tak to už fakt nevím… Dr.Oe. je akorát tak dražší…
  A to mi připomíná, že si du hodit maso do trouby. 🙂

  Like

  1. Opravené 😂 Trénujem češtinu a je to ťažšie, než som si myslela.

   Tak predstav si Dr.Oetker a zhorši to ešte o 100% a máš austrálsky puding. Takže Dr.Oetker je v tomto prípade fakt zlatý… ale že by som ho zbožňovala, to nie. Stačí len 5 ingrediencií a máš oveľa chutnejší, domáci.

   Like

   1. Nie, to nie je. Hľadaj Šmudla, hľadaj, ešte minimálne 3 chyby vrátanie skloňovania plus k tomu ešte čiarky. Už idem spať, tak neviem, či som dobre rátala…Dobrú. 🙂
    A prečo sa chceš učit po česky??

    Like

   2. Ja už žiadne chyby neviem nájsť 😄 Vravela som si, že do budúcna sa mi určite bude hodiť… ale zistila som, že je to celkom náročné, keďže slovenská gramatika funguje v niektorých veciach úplne opačne. Ďalšou vecou je, že keď píšem po česky, necítim z tých mojich slov to, čo presne by som tým chcela povedať, a zdá sa mi to také kostrbaté. Každopádne, zaujímavá skúsenosť 🙂

    Like

   3. Počkaj, aká budúcnosť – hádam nie v ČR?! 😉 😀

    Teraz po česky:
    Chybičky pošlu v mailu, je jich víc, než 3. Ale já bych takový složitý text ve slovenštině nedala. Takže stejně jsi dobrá!

    Like

 2. Duhový dort vypadá opravdu báječně, jen se zakousnout :-). Zajímavé “pochutiny”, z nichž drtinou většinu jsem neměl příležitost ochutnat, a věřím, že se to jen tak nezmění. Tím ovšem neříkám, že ty moje speciality jsou lepší :-).

  Like

  1. Myslím, že každý, čo má aspoň trochu rád svoje telo, by takéto jedovaté veci nezjedol. Tie tvoje špeciality musia byť bezpochyby lepšie 🙂

   Zaujímalo by ma, či po zjedení dúhového dortu vypadne z konzumenta dúha 🌈

   Like

 3. Já jsem celkem v šoku 🙂 Jsem si vzpomněla na ten pořad, jak cizinci ochutnávají naše jídla. A když tam byl Australan, tak mu vůbec nic nechutnalo. Už chápu proč 🙂 Něco vypadá jedovatě od pohledu, obalovaná tyčinka je asi největší mazec… a to víno mě překvapilo.

  Like

  1. Ten pořad sme sledovali aj my a chytali sme sa za hlavu😄 To snáď nemôžu myslieť vážne! Tí Austrálčania boli snáď najhorší zo všetkých. Gurmáni “tut de la frut”.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: