Design a site like this with WordPress.com
Get started

Austrália pod snehovou pokrývkou

Dnes píšem článok s trochou ozajstnej zimnej tématiky. Cez víkend nám tu totiž napadol čerstvý sneh. Nie konkrétne u nás (v Queenslande) kde máme stále okolo 20°C, ale v štáte pod nami, v New South Wales.

Už dlho som chcela zažiť austrálsky sneh. Dva aj pol roka dozadu, keď sme sa sťahovali z Melbourne do Brisbane, sme ho videli z diaľky cestou do Canberry. Pamätám si, ako nám Lucia v Melbourne rozprávala, aké to je, ísť lyžovať do austrálskeho strediska. Veľmi si to nepochvaľovala. Svahy sú totiž často à la “somárska lúka” a celý tento špás je dosť drahý (aj pre domácich). Tí, čo si chcú lyžovanie naozaj užiť, chodia radšej na Nový Zéland alebo do Japonska. Bližšie info o austrálskych strediskách nájdete TU.

Dúfam, že aspoň v tejto časti Austrálie poznajú, čo je to zateplenie domu a dvojsklá.

Lucia občas zašla na zjazdovku do austrálskeho strediska Thredbo, lebo tam mala možnosť využiť ubytovanie u známych. Inak by tam vraj nešla. Ubytovanie je totiž najdrahšia položka z celého zájazdu. Len pre predstavu (Ski areál Thredbo, NSW):

1-denný skipass $159
Lyžiarska výbava od $99/deň
Ubytovanie od $260/noc, v centre strediska od $700/noc

Zľava za viacdňový skipass momentálne žiadna nie je a počet skipassov je teraz kôli Korone limitovaný (asi na 1100 kusov na deň). Najbližšie víkendy sú už vypredané. Ľudia, čo tam teraz dovolenkujú, asi v tejto šialenej dobe o prácu neprišli.

Ak chcete na horách stráviť aspoň týždeň, pri týchto cenách (2 500 Kč za denný skipass a 4 000 Kč/noc za najlacnejšie ubytovanie bez stravy) je naozaj lepšie ísť lyžovať mimo Austráliu, kde vás to vyjde (aj vrátane leteniek) výhodnejšie a užijete si viac kilometrov zjazdoviek.

Keďže v Austrálii máte na aute celý rok len letné gumy, po príchode do strediska musíte zaparkovať niekam na záchytné parkovisko a od tadiať sa premiestňujete už len skibusom. Neviem kde presne to začína, ale podľa toho, čo Lucia vravela, to bolo celkom ďaleko od lyžiarskeho areálu.

Lyžiarske stredisko Thredbo (NSW)

Aj napriek týmto informáciám, že to v Thredbe za tie ceny nestojí, by som sa tam rada išla aspoň raz pozrieť (kľudne aj bez lyžovania) a vyskúšať, aké to je, vyváľať sa v austrálskom snehu… ak to niekedy okoľnosti dovolia. Máme totiž znovu (alebo stále?) uzavreté hranice. Už sa v tom mediálnom chaose celkom strácam.

Tá zima, ktorá zachádza až za nechty, mi síce nechýba, ale sneh áno. Jirko zistil, že aj v Tazmánií sú lyžiarske strediská (až dve), ale je to tam trochu divokejšie. Vyzeralo, že zjazdovky neupravujú a je to tam samá skala.

Lyžiarske stredisko Ben Lomond (TAS). Jeho zjazdovky patria medzi najjužnejšie na svete.

Ako poznáte, že je niekto z Tazmánie?
Doma má viac než jednu zimnú bundu.
… a vodu v oceáne, ktorá má 17°C, považuje za teplú.

Je to fakt. My máme len po jednej zimnej bunde… a aj to len preto, že sme si ich kúpili v Nepále, keď sme išli na Anapurnu. Inak by sme tu asi nemali žiadne. Taký je proste život v Queenslande. Bez zimných búnd. Vo Viktórií to zas utiahnete s prechodným kabátom.

Zimné klokany
V tak hlbokom snehu sa musí skákať dosť blbo.

Je to fakt sila. V krajine, kde je počas leta aj cez 40°C, sa dá v zime lyžovať.

Na záver vám prikladám náš farebný graf s mapkou a číselkami.
Môžete vidieť, ako to na juhu (vo Viktórií) dosť drasticky vyskočilo.
Advertisement

10 thoughts on “Austrália pod snehovou pokrývkou

Add yours

 1. “V tak hlbokom snehu sa (klokanom) musí skákať dosť blbo.” 😀
  Jsem si to představila – a říkám si: Ještě, že nejsem klokan, ale křeček! Sníh by mě přikryl, jak peřinkou – a já bych spala, spala…. a spala…. 🙂

  Like

 2. Teda, to je zajímavé. Člověk neslýchá ve zprávách v Austrálii napadl sníh, lidé vyrážejí lyžovat – pokud mají dost peněz 🙂 Mám pocit, že sníh by mi nechyběl, ale nevím nevím – u nás máme spojené sníh a vánoce, i když málokdy napadne .-)

  Like

  1. Takéto informácie by boli v správach asi málo dramatické 🙂

   Presne tak to mám aj ja, že so snehom mám spojené Vianoce. A ešte k tomu patrí taká tá typická vôňa… Pamätám sa, keď som bola ešte dieťa, ako husto zvyklo v decembri snežiť. Žiaľ, aj keby sme ostali v ČR, tak by sme ich mali bez snehu.

   Like

 3. Tak si říkám, že jsem docela barbar, když mám hory skoro u baráku a na lyžování kašlu :D.
  Skvělý článek, přeji krásné letní dny! Nebo vlastně zimní? 😀

  Like

  1. Ďakujeme 🙂
   Žeby človek najviac túžil po tom, čo nemá a ešte viac po tom čo mať nemôže? To, čo je ľahko dostupné, už pre nás asi tak zaujímavé nie je. My to máme teraz rovnaké, akurát sa to týka pláží 😁

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: