Design a site like this with WordPress.com
Get started

Nehnuteľnosti v Melbourne

Dnes to bude týždeň, čo sme prileteli, ale z toho sme prespali asi polovicu.

Predstavu ako to tu vypadá, som nemala žiadnu, ale pripomína mi to trochu Ameriku z filmov. Zostala som z toho zaskočená, lebo väčšina blogerov dáva na internet fotky prírody, klokanov a papagájov. Žiadne fotky z ulíc, kde sa býva, som nevidela.

Domy tu sú poväčšine drevostavby. Tie vzhľadovo horšie voláme “domy na stračej nôžke”. Veľa obydlí vyzerá, ako keby v nich nikto nebýval (asi na oklamanie nepriateľa). Ulice sú plné rodinných domov, bližšie k centru sa nachádzajú bytovky a mrakodrapy. Pred každým domom je predzáhradka o ktorú sa obvykle starajú záhradníci. Obvodové steny na domoch tu majú asi 15cm, okná sú väčšinou jednosklé. Dôležitou výbavou okien sú sieťky proti hmyzu a makrýzy, ktoré majú na každom okne. Často ich majú stiahnuté celý deň, aj keď je tu teraz zimné obdobie.

Fotky slepej uličky (tzv cul-de-sac) s domami, ktoré sú pekne udržované.

Domy z kategórie “dom na stračej nôžke”:

Tento má na fasáde akési potrubie.

Situácia s nehnuteľnosťami je v Melbourne podobná Prahe. Ceny sa v priebehu dvoch rokov zvýšili až o 160%. Ľudí ktorí potrebujú bývať je viac než obydlí. Domy sa tu v Melbourne teraz, čo sme videli, poväčšine predávajú na aukciách. Nájmy sa tu platia týždenne. Rovnako tak sa tu dostáva výplata. Týždenný nájom jedného dvojizbového bytu tu vyjde v priemere na $280 (5.000 Kč).

Na obhliadku bytu sa chodí po skupinách. Ak máte záujem o byt, vyplníte formulár kde musíte zverejniť okrem iného; osobné údaje, referencie, zamestnávateľa, výška platu, úspory a koľko ste ochotní dať za prenájom. Najradšej by sme si vybrali bývanie až keď budeme mať prácu. Nevieme kam budeme dochádzať. Cesta cez celé mesto tu môže trvať aj dve hodiny. Nie je to jednoduché. V ČR sme sa snažili odložiť stranou každú korunu čo sa dala, tak snáď nám to vydá.

A takto to vyzerá, keď idete na inšpekciu bytu na prenájom. Pekne naraz v skupinách. Zrovna pri tejto našej prvej bolo na čumendu len cca 11 ľudí, na ďalších to už bolo podstatne viac.

Netuším, kto bol ten šťastlivec, čo ten byt dostal… ale my sme o to radšej nezažiadali, lebo kúpeľňa bola dosť plesnivá, a byt extrémne malý.

3 thoughts on “Nehnuteľnosti v Melbourne

Add yours

  1. Ale zase – budeš mať záhradku, kde možeš pestovať zeleninu, no nie ? Jak si napísala o výplate, spomenul som si na Britániu. Dostával som plat každé dva týždne. Úplne iné ako u nás

    Like

  2. Napíšem ako sa mi to páči, mať výplatu každý týždeň, keď nejakú budem dostavať Potom to budem môcť konečne porovnať.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: