Design a site like this with WordPress.com
Get started

Recepty z austrálskej kuchyne

Tentokrát vás pozdravujeme z jednej obrovskej kuchyne (viz hlavný obrázok).

Momentálne bývame v jednom dome nemeckej rodiny, ktorá išla na mesiac do Európy a my sa im staráme o domácnosť. Je to tzv. “house sitting”. Určite o tom napíšem jeden článok, kde vám to všetko vysvetlím (článok je TU).

Dnes tu máme celkom rušno. Vychutnávame si muffin s kávou, na stole sa chladí zázvorové pivo (aby som do neho mohla pridať kvasnice), v chladničke cesto na vianočné medovníčky, varím dýňový krém (pumpkin cream soup) a pečiem vanilkové rohlíčky. Tentokrát nerobím moju klasickú dyňovú polievku s korením garam masala, ale máme čerstvé suroviny. Nastrúhanú čerstvú kurkumu, zázvor a ešte niečo, čo netuším čo je, ale dobre to vonia. Kiež by bola v ČR taká dostupnosť rôznych čerstvých a kvalitných surovín ako tu.

Deň nám začal tým, že nás prišli navštíviť títo fešáci – Lorikeets.

Nedávno, keď sme sa boli znovu pozrieť na Eumundi market, som v článku spomínala, že sme mali zázvorové pivo (ginger beer). Bolo vynikajúce. Pre lepšiu predstavu, s českým klasickým pivom to nemá nič spoločné. Je to nealkoholický nápoj vyrobený fermentáciou zázvoru s pomocou kvasníc. Je bohatý na probiotiká a vitamíny. Klasicky vyrobené zázvorové pivo má veľmi málo cukru. Raz sme si náhodou kúpili zázvorové pivo v obchode a bolo tak strašne sladké, že som ho ani nedopila. Lenže keď sme ochutnali to z Eumundi, veľmi som si ho obľúbila. Zistila som, že jeho výroba nemusí byť vôbec náročná. Na internete som našla tento zjednodušený recept, s ktorým máte zázvorové pivo hotové za 3 dni.

Fermentovaný zázvor sa volá “ginger bug”. Ten sa používa pri klasickej niekoľko-týždňovej výrobe zázvorového piva. Zázvor sa naloží do trstinového cukru s trochou vody a nechá sa fermentovať. V našom zjednodušenom recepte to nie je potrebné. Na výrobu stačí len 6 surovín.

Zázvorové pivo (Ginger Beer)

9 hrníčkov pramenitej alebo filtrovanej vody

½ čajovej lyžičky prášku vínneho kameňa (ak ho nemáte, nahraďte ho lyžičkou prášku do pečiva)

¼ hrnčeku čerstvého zázvoru (olúpaný a nastrúhaný)

¼ hrnčeku čerstvej citrónovej šťavy

1 hrnček cukru z cukrovej trstiny

1 čajová lyžička aktívnych suchých kvasníc (sú to presne tie, ktoré používate na pečenie do buchiet alebo vianočky)

POSTUP

1. Pridajte lyžičku vínneho kameňa, citrónovej šťavy a čerstvého zázvoru do veľkého hrnca spolu so štyrmi hrnčekmi vody. Priveďte ho do plného varu.

2. Uberte “plameň” na mierny, pridajte cukor a miešajte, až kým sa všetok nerozpustí.

3. Pridajte zvyšok (studenej) vody do hrnca a nechajte ho vychladnúť na približne 23°C.

4. Pridajte kvasnice, zamiešajte a zakryte hrniec kuchynskou utierkou.

5. Uložte nádobu na tmavé miesto po dobu 3 hodín.

6. Pomocou jemného sita alebo gázy preceďte nápoj do džbánu, aby ste odstránili všetky kúsky zázvoru.

7. Nalejte nápoj do fľiaš (mne to vyšlo do dvoch 1,5 litrových), ale nenaplňte ich doplna, pretože kvasenie vytvára oxid uhličitý, čo spôsobí tvorbu plynov vo fľaši – mohla by prasknúť (niečo ako burčiak).

8. Fľaše umiestnite do tmavej, teplej miestnosti na 2 až 3 dni (dva dni, ak chcete mať sladšie zázvorové pivo a 3 dni, ak dávate prednosť suchému zázvorovému pivu).

9. Jeden až trikrát denne opatrne uvoľnite vrchnáky, aby ste vypustili časť tlaku (bez toho, aby ste to otvorili úplne). Buďte veľmi opatrní.

10. Akonáhle sa zázvorové pivo dokončí, uložte ho do chladničky. Tým sa tiež spomalí proces fermentácie.

11. Nalejte do pohára a vychutnajte si ho čisté, alebo pridajte trochu rumu a limetkovej šťavy pre Dark’n’Stormy koktejl.

Cheers!

Ako môžete vidieť, dosť často sa tu pečie “hrníčkovo”. Ja mám teda radšej, keď je uvedená gramáž, alebo mililitre. Je to presnejšie. Tu v Austrálií sa totiž doma moc nepečie a ženy nie sú typické gazdinky. Všetky koláče majú v obchodoch ako polotovary v prášku, kde stačí pridať len vodu, prípadne vajce. Preto je tu často problém kúpiť špeciálny druh múky ako napr. chlebová, 00, hrubá, polohrubá a podobne. Ako som už spomínala, normálne zoženiete len “plain flour” hladkú múku alebo “self-rising flour” múku obsahujúcu kypriaci prášok. Proste katastrofa. Nie som zástancom takéhoto pečenia ani šetrenia času s takýmito polotovarmi.

Vianoce v Austrálií sa neobídu bez jedál ako čerstvé grilované krevety, pečené vepřové koleno, pečený moriak, rôzne druhy rýb, christmas pudding, milióny druhov manga (keďže teraz je ich sezóna)… a predovšetkým nesmie chýbať dort Pavlova. Keď sa blížia Vianoce, obchody sú plné ich polotovarov zvané “Pavlova base”, ktorý si ľudia len dozdobia ovocím a krémom. My sme mali na našej svadbe v Noosa Pavlova s čokoládovým, kávovým a karamelovým krémom. Bola to poriadna energetická bomba! Keďže my na polotovary nie sme, napíšem vám recept, ako si vlastný dort Pavlova upiecť.

Pavlova

150ml vaječných bielkov (približne zo 4 vajec)

1 hrnček (220 g) krupicového cukru

3 čajové lyžičky kukuričnej múky (kukuričného škrobu)

1 čajová lyžička bieleho octu (môžete nahradiť lyžičkou citrónovej šťavy)

1 sladká smotana a ovocie podľa chuti na dozdobenie

POSTUP

1. Predhrejte si troubu na 150°C.

2. V miske si vyšľahajte vaječné bielky, kým sa nevytvoria mäkké vrcholy. Postupne pridávajte cukor a šľahajte, kým zmes nie je lesklá. Pridajte kukuričnú múku alebo kukuričný škrob, ocot a všetko dobre premiešajte.

3. Do 18 cm tortovú formu si vyložte pečiacim papierom a sneh tam rozprestrite.

4. Vložte do rúry, znížte teplotu na 120°C a pečte 1 hodinu.

5. Rúru vypnite a nechajte Pavlova voľne vychladnúť v rúre.

6. Na vychladený základ dajte šľahačku a naukladajte čerstvé ovocie podľa chuti.

Ďalšia dobrota bez ktorej sa tu na Vianoce neobídu, ako my bez medovníčkov, sú “zázvorky” aka Gingerbread.

Zázvorky (Gingerbread)

125g masla (nakrájané)

½ hrnčeku (110 g) hnedého cukru

½ hrnčeku (125 ml) zlatého syrupu (alebo javorového)

1 vajce

3 hrnčeky (450 g) hladkej múky

1 čajová lyžička mletého zázvoru

2 čajové lyžičky mletej škorice

½ čajovej lyžičky mletého muškátového oriešku

½ čajovej lyžičky mletého hřebíčku

POSTUP

1. Na panvičku si dajte maslo, cukor a syrup a na miernom ohni to povarte 3-5 min, kým sa nerozpustí maslo a cukor. Potom panvičku odložte stranou na 15 min na schladenie.

2. Premiesnite zmes do misky. Pridajte celé vajce a rozšľahajte, kým sa zmes nespojí. V múke si zamiešajte zázvor, škoricu, muškátový oriešok, hřebík a túto suchú zmes pridajte do misky s tekutou zmesou, ktorú ste vymiešali. Spojte tekutú zmes so sypkou, kým nie je vymiešaná do hladka. Uložte ju do chladničky na 30 min.

3. Predhrejte si troubu na 180°C.

4. Vyváľajte cesto na cca 4 mm, povykrajujte si z toho čo chcete, šup s tým na pečiaci papier na plech, a potom do trouby. Pečte pár minút do zlatova.

Naše medovníkové těsto zo žitnej múky už odpočíva. 24-teho sa bude piecť vo veľkom.

Na vanilkové rohlíčky mám vlastný recept. Chcela som ich totiž naozaj vanilkové. Vďaka vybraným ingredienciám sú krásne aromatické, krehké, ale nerozpadávajú sa.

Moje vanilkové rohlíčky.

Simonkine skutočne vanilkové rohlíčky

260 g hladká múka

100 g pomletých vlašských orechov

65 g trstinový cukor

200 g maslo izbovej teploty

frcka vanilkovej pasty

na vylepšenie dávam lyžičku prášku z maky “maca powder” (řeřicha peruánska)

Všetko spojíme, najprv suché ingrediencie a do nich pridáme maslo a pastu. Ak cesto ešte lepí, pridajte lyžičku múky navyše.

Dáme do chladničky na polhodinku a potom tvarujeme rohlíčky. S těstom je treba pracovať rýchlo. Čím dlhšie budete rohlíčky tvarovať, tým horšie to pôjde lebo sa vám v ňom bude rozpúšťať maslo.

Pečiem na 200°C pár minút kým sú tak akurát.

Kto má “sweet tooth”, môže si ich (kým sú ešte teplé) obaliť v práškovom cukre mixnutom s vanilkovým.

Minule sme si robili domáce pizza cesto a bolo vynikajúce. Tiež vám napíšem recept. Cesto vôbec nemusí odpočívať v chladničke niekoľko dní. Je po vykynutí je hotové rovno na pizzu.

Cesto na pizzu

1 ½ hrnčeku (225 g) múky na pizzu (tu sa to volá “strong flour”, je to v podstate chlebová múka)

1 lyžička sušeného droždia

1 lyžička soli

⅔ hrnčeku (160 ml) vlažnej vody

2 lyžičky olivového oleja

Pozor, múka musí byť chlebová, alebo tá na pizzu. Tá má totiž iný pomer vlákniny, lepku a proteínov, a vďaka tomu bude cesto elastické a nelepivé.

POSTUP

1. Nasypte múku a soľ do misky. Oživte si droždie v troche vlažnej vody. Vlejte ho ho do jamky v múke so soľou.

2. Vylejte zbytok vlažnej vody spolu s olejom do múky a spracujte až kým sa to celé nespojí. Vypracujte nelepivé cesto (mne sa to najlepšie miešalo stierkou v kombinácií s ručným vypracovaním). Ak sa lepí, pridajte ešte 1-2 lyžičky múky.

3. Vložte vypracované cesto do misky, prekryte utierkou a nechajte kynúť do dvojnásobného objemu.

4. Zohrejte si troubu na 220°C (200°C horkovzduch).

5. Vytvarujte okrúhle pizza cesto a vytvorte si pizzu podľa vlastnej chuti.

6. Vložte pizzu na rozpálený plech do trouby a pečte 15-20 min do zlatova.

My sme si minule spravili pizzu tak veľkú, že sa nám skoro nezmestila na plech do tej obrovskej trouby.

Tento týždeň sme objavili obchod, kde sa všetko predáva na váhu bez balení v “organic” bio kvalite. Bio kvalitu tu nebudem radšej rozvádzať, to by bolo asi na ďalší článok (mám pocit, že je to často akýsi marketingový ťah, aby sa suroviny mohli predávať drahšie).

Výhodou tohto obchodu je, že sa neprodukuje plastový odpad a kúpite tam konečne aj iné druhy múky než len plain flour a self-rising flour, ako napr. pohánkovú, quinoovú, kukuričnú, ryžovú atď.

Nájdete tam kopec rôznych strukovýn/luštěnín, orechov, sušeného ovocia, korenín, kakaa, karobu, čokolády a dokonca aj rastlinné mydlá a prírodné šampóny bez SLS. Nevýhodou je, že je to všetko dosť drahé. Dali sme si dva organic banány v karobe a zaplatili sme $8. Jedli sme ich dooooosť pomaly.

Prajeme príjemné Vianočky bez stresov. Užijte si pohodu a pečeniu zdar!

We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year ♪♫

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: