Vianoce sú pomaly z rohom, teplota je už letná a my riešime, aké druhy cukroví napečieme.
Akurát sme v kontate s Bugym, ktorý je v Šanghaji. Premýšľame, či by sme ho išli budúci mesiac pozrieť. Na jednej strane nás to láka, ale na druhej, je tam teraz zima a Jirko tam už aj tak bol a strávil tam celý mesiac. Mám pocit, že by sme si to v tej Číne až tak neužili. Posledne nám stačili Číňania a ich štvrte v Melbourne.
Od debaty o návšteve Číny nás to stiahlo k idei o návšteve Nového Zélandu, ktorý je známy svojimi prírodnými krásami, ktoré máme radšej než betónové veľkomestá. Navyše, s našimi vízami máme dvere do Nového Zélandu otvorené aj pracovne. Zatiaľ všetko nechávame vo fáze riešenia.
Padol nápad, že výlet na Nový Zéland by sme si mohli naplánovať ako našu svadobnú cestu, tak uvidíme.
Je vám zima? Príďte sa k nám zohriať. Máme tu krásnych 30°C.
Teraz vám napíšem o miestnych kúpialiskách. Väčšina z nich nie je taká, aké poznáme z Európy.
Začalo nám tu leto a pár z nich sme navštívili. Na niektoré sme narazili náhodou alebo sme ich videli z diaľky, a neskôr sme sa tam vybrali.
Tieto plážové kúpaliská, alebo teda skôr kúpaliskové pláže, sú zadarmo – voľne prístupné pre obyvateľov. Ak zatúžite po oceáne, vyberiete sa k oceánu, ale ak sú veľké vlny a nie ste surfista ktorý by z nich mal radosť, alebo ak máte oceán ďaleko zamierite na “kúpalisko” alebo brodište – zrovna jedno sme navštívili tak prikladám foto.

Brodisko (toto bolo “Wading pool” vo Wynnum) sa od kúpaliska odlišuje tým, že je skôr čvachtacie než plávacie. Voda v ňom nie je vyššie než po pás. My sme v ňom sedeli a chladili sa. Na jeho dne bol piesok a voda bola slaná (z oceánu).
Po ochladení sme sa vydali na “Mangrove boardwalk”, kde sú mangrovy cez ktoré sa prepletá drevená lávka s rôznymi vyhliadkami a náučnými popiskami. Vypadalo to fakt huste.



Ďalšie kúpalisko bolo najznámejšie v Brisbane – v South Bank “Streets Beach”, ktoré je priamo v centre Brisbane neďaleko múzea, ktoré sme navštívili prednedávnom. Prichádzalo sa tam takouto džungľou.


Na miesto sme dorazili v ranných hodinách (9AM), keď tam nebolo ešte veľa ľudí a Slnko nebolo tak silné, aby nás spálilo. Teplota vzduchu bola príjemných 27°C.



Subtropická promenáda kde sa každý deň cvičí – volajú to “Feel good program”. Pondelky a soboty býva joga, utorky akési posilovanie, stredy bootcamp a potom cvičenie pre maminky s deťmi, kardio, aqua aerobik, a štvrtky večer tanec. Všetko je to dotované Brisbane a vstup je zadarmo.
Časom sme objavili ďalšie nové kúpalisko a to na juhu Brisbane v Springfielde. Je to akési novovybudované mesto s novou infraštruktúrou, obrovským nákupnym centrom a kúpaliskom, ktoré je v jeho blízkosti.


Napíšem vám ešte o našom zážitku s novou ŠPZ. Keďže sme sa presťahovali do iného štátu, museli sme požiadať o novú Queenslanďácku ŠPZ. Bolo to celkom jednoduché. Najprv sme dali skontrolovať auto v servise, ktorý vystavil akýsi certifikát, že je spôsobilé jazdiť na cestách, a potom sme namierili na úrad, kde to menia. Odmontovali sme staré značky. Spolu s vyplnenými formulármi sme ich odovzdali pri okienku. Pani nám priniesla nové značky a dovidenia, to je celé, len si ich namontujte.
OK teda, tak sme sa vybrali k autu so šroubovákom ktorý nám tam požičali. Predná značka bola v pohode, ale zadná… (tu sa tie ŠPZ totiž šroubujú priamo na auto)… zrovna na zadnej bola zrada. Nesedeli diery, ktoré boli na ŠPZ. Auto je totiž z európskeho modelu, ktorý akosi nepočítal s tým, že naň pôjde austrálska značka. Tak sme ju pripevnili len na jeden šroub, kým nedorazíme domov a nevyriešime túto zapeklitú sitáciu. Na cestu totiž nemôžete bez oboch ŠPZ.

Tak už máme na aute namiesto “Victoria – the place to be” na značke “Queensland – sunshine state”.
Prikladám dnešné teploty (19.12.2017):

Leave a Reply