Design a site like this with WordPress.com
Get started

Seventeen Seventy

Zdravíme vás z letného “down under”. Zbytok Austrálie má síce ešte nízke teploty, ale u nás v Queenslande je už v ovzduší cítiť leto a teploty sa pomaly šplhajú k tridsiatkam. V Melbourne a Sydney si o lete zatiaľ nechávajú len zdát, kde majú cez deň ledva 20°C.

Od 1.11 nám tu oficiálne začalo leto… a ako inak ho osláviť než na pláži. Vlastne, až keď sme boli na pláži, tak som zistila, že je už prvého a vlastne aj prvý letný deň. Bol ukážkový. Slnko krásne hrialo a my sme chytali vitamín D.

Na pláž sme vyrazili Jirkovou motorkou. Dobrá voľba. Aspoň sme nemali problémy s parkovaním.
Našli sme si miesto, kde sa do oceánu vlievala občasná rieka (tzv. Creek), v ktorej bola voda teplejšia než v oceáne.

Musím spomenúť, že od kedy sme sa sem presťahovali, tak nie sme vôbec chorí. Niečo na tom slniečkovom počasí bude. Teraz vidíme, ako sa nám tie roky príprav, dokumentácií a hromady poplatkov, aby sme sem dostali víza, skutočne vyplatili.


Zrovna som si našla kúsok času, aby som vám sem konečne napísala o ďalších výletoch, ktoré sme za posledné týždne absolvovali. Spoznali sme ďalšie krásne zákutia. Jedno z nich sa volá Seventeen Seventy.

Seventeen Seventy, známe ako Mesto z roku 1770, je pobrežné mesto v oblasti Gladstone v štáte Queensland, postavené na mieste druhého vylodenia v Austrálii – Jamesom Cookom a posádkou HM Bark Endeavour v máji 1770. Toto ich vylodenie bolo prvé na území Queenslandu. 

Miesto je pôvodne známe ako Round Hill – podľa názvu Creeku, ktorý miestom občasne preteká. Názov sa zmenil 24. júna 1936 po preskúmaní mestských parciel, kedy sa zistil historický význam mesta. Komunita ľudí zo Seventeen seventy každoročne organizuje rekonštrukciu tohto historického vylodenia v rámci festivalu 1770, ktorý sa koná v máji.

Po výlete na Seventeen seventy bol čas vydať sa ďalej na sever a nájsť miesto, kde by sme prespali.

Teraz sa snažíme vyhýbať miestam, ktoré sú preplnené, tak cestujeme so stanom. Je to jednoduchšie, cenovo dostupné a nie sú na to potrebné žiadne extra prípravy. Myslím, že hranice máme ešte stále zatvorené. Kto sem chce prísť, ten na to musí mať pádny dôvod a musí sa nechať otestovať. Možno vďaka tomu tu máme len dva aktívne prípady (ktoré aj tak prileteli zo zámoria a rovno ich poslali do karantény) a ďalej sa to nešíri.

Máme veľké šťastie, že je to tu také, aké je, aj keď niektoré firmy a ľudia na to doplatili, ekonomika je hore nohami… ale aspoň sme v bezpečí. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nikto netuší.

24 thoughts on “Seventeen Seventy

Add yours

  1. Snáď budú aspoň biele Vianoce 🙂 Mne tu tá zimná nálada počas Vianoc celkom chýba. Ani netušíme, kedy sa budeme môcť znovu pozrieť do Európy, za rodinou.

   Like

 1. No,
  my zas včera všichni podepsali papír, že souhlasíme s Kurzarbeit do května 2021! 😦 Chytře udělaný: jedna řádka, že souhlasíš, druhá řádka, že nesouhlasíš. Ale následky té druhé řádky jsou snad každýmu jasný, že… Takže jasnej nátlak… Takže v době nemoci prakticky nula Eur a to se ještě může stát, že když bude málo pacientů, tak nás zas pošlou povinně dom, samozřejmě téměř bez platu…. Jo, kdo šetří….ten má Corony. 😀

  Like

  1. Dori, to je hrozné. Miesto príplatkov samé osekávanie platu. Už je toho moc. To je taký nátlak ako tie dobrovoľné testy na SR. Nemusíš sa dať testovať, ale ak sa nedáš, nemôžeš do práce. Kam to všetko speje…

   Like

   1. To ti můžu říct, KAM. No, vlastně nemůžu, protože by to bylo příliš sprosté. 😀

    Like

   2. Skúsime, až kam nás tá automatická vec, čo povoľuje komentáre, pustí? Míšu mi už blokuje. Musím ju manuálne povoľovať 😄

    Like

   3. Fakt? Ale to bude asi tím, že ty i já jsme v zahraničí (a píšem česky) a Míša píše česky – a klidně si i žije v Česku! A to systém zblblo – a tak se mu z toho zamotala šiška! 😀

    Like

   1. Á! Změna času je vlastně pozitivní! 🙂 Poněvadž já v poslední době usínám i u českých filmů…. Napsala jsem ti zprávu…

    Like

   1. …a pusti si na zvuky mora a infračervenú lampu. Jaká pohodička 🙂 Akurát, do kúpeľa by som si dala radšej magnézium. Na uvoľnenie 🙂 Chytá človek vitamín D aj zo solárka?

    Like

 2. Tak tomu říkám nádherné pobřeží. Kde už se jinde vylodit, když ne tam; James byl zkušený námořník :-). Takové počasí bych bral. Ale podzimní mlhy mají taky svoje kouzlo. Brrrr! 🙂

  Like

 3. Toz hlavně ta kombinace skal a more působí fantastický, něco podobného jsem viděl v Řecku na Rhodosu..vanoce v Austrálii v plném létě musí být pro nás něco bizarniho

  Like

 4. Já se přiznám, že jsem úplně nevnímala text, jak jsem se kochala tím mořem, skálami, sluncem… 🙂 Máte krásné fotografie a zajímavé zážitky.

  Like

  1. Ďakujeme 🙂 To bol aj zámer. Teraz sa snažím dávať hlavne fotky. Tie toho povedia oveľa viac. To písanie mi v poslednej dobe nejako neide.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: