Design a site like this with WordPress.com
Get started

Všetci tvrdia, že nič už nebude tak “ako pred tým”

Ozývam sa po dlhšej odmlke. Námetov na články mám síce mnoho… ale nejako nebol čas ani chuť, tak si vravím, že vám aspoň teraz priblížim momentálnu situáciu v Austrálii.

Od 1.12 Queensland otvára hranice, aby ľudia mohli cez Vianoce cestovať, tak sme zvedaví, čo to spraví s Koronovými prípadmi, ktoré tu teraz nie sú. Keď sa nejaké to číslo (vyššie než nula) objaví, vždy je to od niekoho, kto pricestoval zo zámoria.

Minulý víkend sme sa boli pozrieť do Brisbane, a dosť vecí sa tam zmenilo. Kopec dobrých obchodov a reštaurácií vymizlo, pár zlých Korone dokonca odolalo a existujú naďalej.

Waterfront Brisbane

Čo ma milo prekvapilo bolo, že Brisbane City Council nakúpil nové katamarány, ktoré teraz plávajú po rieke a fungujú ako MHD, tak sme sa boli rovno zviezť. Nádhera. Sú oveľa rýchlejšie a pohodlnšie. Veľa vecí sa vynovilo, ako ľudia nevyliezali von. Council toto obdobie rýchlo využil na zveľaďovanie spoločných priestorov. Zrenovovali sa parky, cesty, chodníky a mestská pláž. Na tomto odkaze môžete vidieť všetky uskutočnené i budúce projekty.

Victoria Park

S prácou je to tu horšie. Česko má veľké plus, že mzdy sú tam na nižšej úrovni v porovnani s ostatnými. Chápem, že nie je fér, keď niekto za rovnakú alebo podobnú prácu dostane vyššiu odmenu, ale to, že nejaká krajina má vysoké mzdy ešte neznamená, že je to výhoda. S vysokými zárobkami je potom skoro všetko drahšie. Preto sa zahraničným firmám oplatí investovať a zamestnávať v Česku, vyrábať alebo mať tam napr. IT podporu. Keby to bolo drahšie, firmy by sa odsťahovali zase inde, kde je to lacnejšie.

V Austrálii sa takmer nič nevyrába. Automobilový priemysel pohřbili v roku 2017, mesiac na to, čo sme sem prileteli. Pracovná sila je tu drahá. Čo by sa v Austrálii vyrobilo, by sa z tadiaľto vyvážalo strašne draho a neoplatio by sa to. Platy sú tu síce celkom vysoké, ale rovnako tak aj náklady na život. Mnoho ľudí si to neuvedomuje, že vďaka tomu, že má Česko nižšie platy, je tam viac pracovných príležitostí a tým pádom aj nízka nezamestnanosť. Keby pracovná sila zdražela, tak sa kľudne môže stať, že sa o veľa zákazok a pracovných miest príde. V Austráli sa teraz odhaduje reálne percento nezamestnanosti na 14%, do ktorého samozrejme nespadajú ľudia, ktorí pracujú len občasne, tzv. casual.

Všetko sa to otriasa v základoch. Do toho ešte vznikajú konflikty s Čínou, ktorá dáva jasne najavo kto je tu pán. Za to, že Austrália tvrdila, že za pandémiu môže Čína (keďže tam jedia tie “netopiere”). Keď sa zistilo čo sa deje vôbec nekonala a tvárila sa, že sa nič nedeje… Čína to Austrálii teraz opláca a vyhlásili, že už od Austrálie žiadne uhlie kupovať nebudú. Proste ako deti na pieskovisku. Myslím, že týmto nadriadeným chovaním Čína postupne prijde o zakázky a veľa firiem sa radšej presťahuje inde.

Neviem ako vy, ale keď si môžem vybrať, či si kúpim vec “Made in China” alebo inú, ktorá stojí o pár centov viac, volím radšej tú drahšiu pretože väčšinou aj dlhšie vydrží.

A to ešte nespomínam, v akých podmienkach tam v Číne ľudia pracujú. Jirko má v práci kolegu z Číny a ten keď nám začne o tom rozprávať (napr. ako si po 5-tich rokoch u zamestnávateľa môžu vybrať 5 dní dovolenky, ktorá je ešte k tomu neplatená), znie to normálne ako nejaká novodobá otrokárčina. Zaujímalo by ma, čo si o tom myslí organizácia pre ľudské práva.

Čo k tomu dodať. My sme len radi, že to tu zatiaľ nejako zvádame. Veľké plus v tejto dobe je, že už bývame v dome a nie v byte. V dome a na záhrade je vždy čo robiť, a máme dobrých susedov, o ktorých ani nevieme… a väčšie súkromie. V byte by sme sa už určite zbláznili.

Ďalšie veľké plus je, že medzi sebou ešte stále netrpíme ponorkou, takže nám nevadí byť doma spolu. Často si vravím, že všetko je určite tak, ako má byť, len je to iné, než na čo sme boli zvyknutí. Možno by ten pobyt doma bol horší, keby sme mali deti 😀 Takto máme našťastie ešte nervy celé a snažíme sa týmto novým podmienkam čo najviac prispôsobiť.

Z Queenslendu vás zdravia vysmiati moreplavci.

15 thoughts on “Všetci tvrdia, že nič už nebude tak “ako pred tým”

Add yours

 1. No, to je jasné, že nic nebude tak jako dřív, teď je jen otázka, DO JAKÉ MÍRY…
  Musím říct, že Brisbane se mi moc líbí (takhle na fotce). 🙂

  Like

  1. Myslím, že sa toho zmení dosť. Z tohto roku 2020 mám pocit, že je v znamení prečistenia. Všetko, čo už nemalo v našom živote byť, odchádza.

   Zatiaľ nevieme, aké sú západné mestá, ale z celého východného pobrežia je nám (z veľkomiest) Brisbane asi najsympatickejšie 🙂

   Like

 2. Po téhle situaci zůstane jen hořkost, a nedůvěra lidí v cokoli. A není divu, to co se u nás děje s rozhodováním vlády je chaos a cílená likvidace jedné společenské třídy a nahrávání do kapes velkých nadnárodních molochů. jestli! se ještě někdy vrátí situace do normálních kolejí, nebude pomalu kam chodit do divadla, protože kolik jich asi přežije, to samé s menšími kiny v malých městech, nebude si ani pomalu možné zajít na kafe nebo na jídlo do dobré restaurace, protože kolik jich asi zůstane, budeme odsouzení k nákupům v hyper a super obchodech, protože ty malé rodinné obchůdky nebudou existovat. Takže ano, už nic nebude tak jak bylo, a bude se začínat od začátku, ovšem kdo na to bude mít náladu, chuť, odvahu a hlavně peníze … to je ve hvězdách

  Like

  1. V Austrálii zas väčšina nezamestnaných začína podnikať. Na firmy tu nie je spoľah, vyhadzujú bez mihnutia oka, robia divné rozhodnutia… ľudia sú už z toho unavení, tak si radšej zakladajú svoj vlastný business s tým čo vedia. Som zvedavá, čo z toho nakoniec bude.

   Like

 3. Ráda bych, aby bylo všechno tak, jako dřív, ale už z jednoho jediného důvodu tomu tak být nemůže. Už nebudeme tak bezstarostní, protože víme, že může přijít kdykoliv cokoliv.
  Nás se naštěstí krize finanční nedotkla, ale znám lidi, kteří situaci kolem covidu nepěkně odskákali.
  Přeji do Austrálie pěkné a klidné dny :).

  Like

 4. Já bych taky chtěla, aby to bylo jako dřív, ale s tím já mám obecně problém celý život. Já se třeba ještě nesmířila s koncem Blogu.cz. Prvorozeného karanténa velmi pracovně semlela.

  Like

  1. Neviem prečo to tak ako ľudia máme, že ťažšie znášame zmeny. Možno nie sme dostatočne flexibilní. Lenže život je pohyb, život je proste plný zmien. Keby sa nič nemenilo, nedostávali by sme tie naše životné lekcie. Môžeme samozrejme aj vzdorovať, ale najjednoduchšie riešenie sa mi javí celé to čím skôr prijať a prispôsobiť sa. Ale čo keď s niečim vyslovene nesúhlasím?

   Like

 5. Uvidíme, co se časem vrátí do starých kolejí a co si pojede podle nových pravidel. Pořád věřím, že za 20 let z celé té celosvětové pandemie zbyde jen položka v dějepisu a reálné problémy se zase přesunou do původních oblastí.

  Like

 6. S tou Čínou s tebou souhlasím. Ale ona je skutečně velká a v ní spoustu lidí – pro nás malé Česko je to nepředstavitelné. Kupovat nebo nekupovat jejich výrobky – to je těžké. Lidé tam pracují v příšerných podmínkách (také jsem slyšela vyprávět ty, kteří tam byli) – u nás by to z hlediska bezpečnosti neprošlo. Ale jsou nejlevnější. A i naše práce je drahá v porovnání s Čínou nebo Indií. Na druhou stranu, náš podnik otvírá různě ve světě pobočky – a Austrálie tam nebyla .-)

  Like

 7. Bohužiaľ sa asi to pozitívne, čo vďaka pandémii vzniklo, vráti do starýcch kolají. Al čo si pomôžeme?

  Bisbane je fine, ale som rád, že som tam neemigroval a zostal v srdci Europy. To už hovori zo mňa staroba?

  Like

  1. Všetko má svoje pre aj proti 🙂 Občas mám náladu to tu celé zabaliť, lebo človek rýchlo zabudne na strasti z ČR a väčšinou mu ostane len stesk po tom príjemnom. Nemyslím si, že to bude vekom 🙂 Zima mi síce nechýba, ale chýba mi sneh!

   Liked by 1 person

 8. Vidim, ze si ku mne velmi laskava, ale bojim sa, ze to je ten vek. Napr, sneh! Ten uz teraz NENAVIDIM, lebo som sa parkrat s autom vysmykal a mam toho dost. Uzivaj si, ved su aj vodne lyze…

  Have a beautiful Santa Mikulas time!

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: