Design a site like this with WordPress.com
Get started

Slnko, more, bez Covidu

Zdravíme z nášho izolovaného kontinentu. Z Austrálie mám občas zmiešané pocity. Je to tu iné, než na čo sme boli v ČR zvyknutí. Stále tu nie sme 100% začlenení (a asi ani nikdy nebudeme) no už si uvedomujeme, že prísť sem žiť bolo správne rozhodnutie. Aspoň pre teraz, keď sme tu v bezpečí, zatiaľ čo vo svete vládne Covidové šialenstvo.

Nedávno niekde vyšiel článok o tom, ako to Austrália bravúrne zvláda, že nie je premorená Covidom, že tu v podstate môžeme normálne existovať, chodiť do hospody, nenosiť rúšky… Bodaj by nie, keď je izolovaná od zbytku sveta. S nakazenými cestujícimi zo zámoria to už celkom vychytali a mimo Austráliu sa neodporúča cestovať. Musíte mať na to závažný dôvod. Myslím, že ak nemáte PR víza alebo nie ste austrálsky občan, ani by vás sem naspäť nepustili. Cestovanie na Nový Zéland je teraz už tiež v pohode. My si tu žijeme a cestujeme v akejsi ANZ bubline.

Posledne sme tu mali poprask, keď sa jedna uklízečka nakazila na karanténnom hoteli a medzitým precestovala široké okolie Brisbane. Nariadili nám lockdown, lebo sa zistilo, že má tú novú “UK” mutáciu, čo sa šíri o “80 percent viac” (kam na tie čísla chodia). Na to, čo všetko s tým vírusom precestovala a kde všade mohla ľudí nakaziť… na naše prekvapenie nikoho nenakazila. Zvláštne… ale dobre tak. Lockdown sa tým pádom hneď ďalší týždeň zrušil, a ľudia si mohli v kľude užívať hromadu nakúpeného toaletného papieru.

Aby sme si udržali zdravú psychiku, občas zájdeme do lesa alebo na pláž… Keďže teraz tu máme teplo (a v lese by bolo teraz neznesiteľne), tak sme radšej zvolili pláž s morským vánkom, aj keď nie sme úplne plážové typy, a radšej sa túlame po horách, lesoch a pralesoch. More malo pekných 26°C. Na tomto čísle začína pre mňa ideálna teplota. Voda nie je až tak studená (aby mi trvalo polhodinu, kým sa do nej dostanem), ale stále ochladí.

Čo čumíš, čajka?!
Na pláži sme si dali muffiny, čo som upiekla, a už tam pri nás aj rovno jedna obsmŕdala. Na vycítenie jedla musia mať špeciálne vyvinutý zmysel.

Teraz v lete to na vozenie na motorkách moc nie je (jedine skoro ráno, alebo keď je oblačno), tak sme sa išli schladiť na pláž do Sunny Coastu. Deti ešte mali veľké letné prázdniny, tak tam bolo celkom plno.

Ešte stále sme tu nemali štyridsiatky, ako to býva zvykom. Tohtoročné leto je chladnejšie a vlhkejšie, a už konečne viem prečo. Manžel mi vravel, že to záleží od toho, či je je rok El Niño, La Niña alebo neutral, podľa toho, aké prúdy k nám prúdia. To bola pre mňa úplne nová informácia, tak som sa snažila k tomu nájsť obrázok, ktorý to celé vysvetľuje.

Teraz tu podľa všetkého máme dievčatko – La Niña.

Prúdi k nám chladnejší vzduch. Za normálnych okolností je to horný obrázok. Teplý prúd je v PNG a v Indonézií, a samotnú Austráliu neovplyvňuje. El Niño je spodný obrázok a La Niña je presný opak.

El Niño v Austrálií spôsobuje teplé a suché obdobie,
La Niña prináša chladnejšie a vlhkejšie obdobie, ktoré máme práve teraz.

Čerstvá fotka Bris Vegas zo včera. Na panoráme nám pribudlo zopár nových mrakodrapov.

Veľké práce v meste pokračujú. Započali v minulom roku, a stále sa tam niečo stavia. Po dlhšej dobe sme sa boli pozrieť aj na miesto, kde sme (pred nasťahovaním do domu) bývali. Dosť sa tam toho zmenilo. Stavba novej obrovskej vlakovej stanice je v plnom prúde, a vedľa (tej budovy, kde sme bývali ) sa začali stavať ďalšie byty. Budovy sú na seba tak nalepené, že si susedia budú môcť z okna do okna podávať kávu. Hrôza a des. Odišli sme z tadiaľ fakt “v hodine dvanástej”.

Inak mám pocit, že áut je na cestách čím ďalej, tým viac. Ľudia sa asi cítia bezpečnejšie, keď nemusia cestovať MHD. Jirko stále pracuje z domu a ja, keď niekam potrebujem ísť, tak sadnem na motorku. V celom Brisbane je parkovanie pre motorky zadarmo, takže ťažká pohoda.

Parkovanie vyhradené pre motorky.
Keď som prišla k motorke, čakal ma tam pán policajt. Nevedela som prečo, neveštilo to nič dobré.

Tak ako v ČR a SR býva zvykom, keď stretnete policajta, alebo na vás nebodaj ešte vyčkáva, neveští to nič dobré. Tento na mňa vyslovene čakal, keď videl, že sa k motorke (pri ktorej stál) približujem. Vravím si: “Ajeeje, čo som asi vyviedla…”. Po chvíli zisťujem, že nič. Chcel si len pokecať.

Zaujalo ho, že je BMW, a páčila sa mu farba. On totiž tiež jazdí na motorke. Hneď mi poukazoval fotky všetkých, ktoré má. Popísal mi, že jednu motorku má farby, ako keď si nalejete Coca Colu do pohára a dáte ho proti slnku, druhú mal crossku a tretia bola najviac cool, bola to motorka polície. Čo som tu stretla policajtov, tak všetci boli veľmi príjemní. Sú seriózni, keď napr. prekročíte rýchlosť alebo nadýchate, neukecáte to, ale vôbec sa nechovajú k ľuďom nadriadene. Nemáte taký ten pocit, že si na vás honia ego pretože majú moc. Kým všetko dodržujete ako máte, stretnutie s nimi je naozaj príjemné. Keď jazdíte na motorke a stretnete policajta na motorke, tak sa normálne navzájom zdravíme, ako aj s každým iným motorkárom.

Počuli sme, že vám v Európe teraz predpovedajú celkom chladný február a kopec snehu. Ten sneh vám obvykle závidím, ale bez možnosti lyžovania je to celkom k ničomu. Snáď sa to čoskoro ustáli a my budeme môcť prísť znovu na návštevu. Len mám pocit… (buďme realisti)… že to ešte zopár rokov potrvá.

Tak sa teda majte pekne a nejako to tam zvládnite. Ja idem piecť Jirkov obľúbený pravý Cheesecake, nech máme po ruke stále nejakú dobrotu.

Keď nepečiem, tak vyrábam mydlá. Toto je Šachovnicové zo včera – Med, Cedr a Citrón.
Chce ešte trochu péče, poorezávať a nechať dozrieť.

23 thoughts on “Slnko, more, bez Covidu

Add yours

 1. Milá Simi,
  ta šachovnice na mýdlech, to je skvělý tah! Nevím, ještě jsem neviděla – a na první pohled mě to oslovilo. 🙂 No, vlastně možná i proto, že jsem si na první pohled myslela, že je to něco sladkého. 😀

  Sněhu tady mám už taky “plné kecky” (to tu loni nebylo ani náhodou), ale teď jsem si ho přála (a nahoře mě vyslyšeli). V úterý tu totiž má být až minus 15 (a vůbec celý týden mrazy kolem minus 11 a 12)… Takže jsem nechtěla kvůli růžím a jiným kvítkám holomráz.

  “…a ľudia si mohli v kľude užívať hromadu nakúpeného toaletného papieru.” Na to bych napsala jen, že svět je momentálně na ho…, tak je potřeba ho něčím utřít! 😉 😀

  Like

   1. Hele, Simi, já se tomu toaleťáku taky musela smát… 😀 Není to nic nového – ale napsalas to výstižně. 😀
    A teď jedno doznání: Od doby, co jsem nemohla hajzlpapír sehnat (vyšlo to asi na 3. pokus, byla zrovna Kurzarbeit, tak jsem se místo práce věnovala shánění toaleťáku), mám teď raději VĚTŠÍ zásoby taky. 😉

    Like

   2. Tobě se nic nechce, ale já vím, co se mi chce. Spát se mi chce! 🙂

    Dneska jsem měla Vánoce! Kapří polévku jsem si konečně uvařila (na Vánoce jsem jí nějak nezvládla, ale hlavy dvou kapříků tiše seděly v mrazáku a čekaly na svou poslední příležitost zaplavat si v polévce. ;-)).

    Like

   3. No Simi, na co ty nemyslíš! Prý horor! 😀
    Tak vidíš, to bylo řečí, že jdu spát… Ale už jdu (do teď jsem seděla u svého bílého, jak říkal žertem jeden z profesorů, bicího, nástroje).

    Like

   1. To máš z toho, Simi, že jsi hlavou dolů! My máme ještě neděli. 😉 😀 Chehtám se té moudrosti, co jsem právě vyplodila. 😀

    Like

   2. No, koukám, že jsem odpověď napsala do chybného vlákna, ale co už… Tohle na Blospotu nemaj tak vychytané, jako to bývalo na Blog.cz.

    Like

   3. No jo vlastně, WordPress! 😀 😀 😀 To ale nemění nic na situaci, že tyhle vícenásobné konverzace jsou dost technicky náročné – na to se strefit – zrovna si nejsem jistá, zda to vůbec píšu do správného vlákna…

    Like

 2. Ty fotky jsou čirá provokace. Sníh mi leze na nervy, mokro mi leze na nervy protože mi zatápí zahradu a záhon, pak to zmrzne a já tam nemám vysázené vodní rostliny. Jsem zvědavá co mi vůbec na tom záhoně zbylo. Nicméně proti mokru v podobě teplého moře bych tedy neměla ani to nejmenší! Ta mýdla vypadají nadmíru dobře, a jak psala Dorka vlastně i nadmíru jedle! 😉 A vůbec nejvíc mi leze na nervy naše vláda, vlády ostatních zemí a ten zatracenej blázinec kolem Covidu…

  Like

  1. Keby som mohla, tak by som vás tu všetkých prichýlila aspoň na dobu, kým by sa v ČR tá vláda plná zmätkárov nevymenila. Ale museli by ste do dvojtýždňovej karantény 🙂

   Like

 3. Simi, tak jsem se zas něco nového dozvěděla od protinožců a ještě záviděla to koupání v moři. Je až záhadou, že Austrálie tak dobře zvládá covid. Možná je to i tím sluníčkem. Tak vidíš, jakou máš dobrou motorku, že obdivoval i pak policista 🙂 Mýdlíčka moc pěkná, dobrý nápad.

  Like

  1. Ďakujem za komentár 🙂
   Je to tým, že cestujúcich zo zámoria rovno posielajú do karantény a keď sú pozitívni, tak ich rovno nechajú izolovaných, aby to nešírilo ďalej. Keď in nejaký prípad prekĺzne, tak to tu potom máme lockdown na týždeň, aby sa to podchytilo. Vďaka tomu to môžeme celkom normálne existovať 🙂
   More je fajn, ale keď ho má človek dostupné kedykoľvek, už to nevníma ako niečo spešl 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: