Design a site like this with WordPress.com
Get started

Čerstvé ústřice jsou zdravé nejvíce

Tento týždeň sme sa snažili nájsť nejakú dobrú reštauráciu. Žiaľ, všetky boli kôli blížiacemu sa Valentínovi vybookované. Valentína bojkotujeme už roky. My tento “sviatok” neoslavujeme, máme totiž pár dní pred ním vlastný – výročie nášho zasnúbenia.

Ako sme si prehliadali reštaurácie v meste, dostali sme chuť na morské plody. Zaujala nás jedna loď zakotvená v Brisbane. Mali dokonca aj voľné miesto. Háčik bol ale v tom, že pri bookingu chceli zálohu $20 za osobu a ak rezerváciu zrušíte menej než 24h dopredu, alebo sa vám nepodarí dostaviť, peniaze vám prepadnú. To sa nám teda vôbec nepáčilo. Čo ak ma cestou náhodou zrazí nejaká vzducholoď, nebudem sa môcť dostaviť, a ešte nám za to strhnú $40? Vyzeralo to pekne a zaujímavo, ale nie, ďakujeme.

Hľadáme reštauráciu, kde majú menu s morskými plodmi. Zistili sme, že po roku je znovu normálne otvorená Eat Street. Hurá! Tam bol skvelý stánok s čerstvými ústricami. Tam pôjdeme.

S Jirkom sme sa teda dohodli, že sa stretneme na mieste. Ja som už bola v meste na motorke a on za mnou príde na svojej.

Jirko zrazu vytiahol kyticu. Čože?! Doniesol mi ju na motorke!
Ten môj manžel ma vždy prekvapí niečim neobvyklým!
Vybral presne takú, aby sa mu sem zmestila a prekvapil ma. To som teda nečakala!

Bol čas navštíviť po roku Eat Street. Ľudí bolo tak akurát, hudba hrala, vyzeralo to tam ako pred Covidom, až na to, že pri vstupe boli lahvičky s dezinfekciou na ruky. V areáli sa premávali uklízeči, ktorí po každom návštevníkovi dezinfikovali stoly a mali na sebe vesty s obrázkom, aby sme od seba dodržiavali min. 1,5 m odstup.

Dali sme areálom kolečko, aby sme zistili, čo všetko prežilo a čo je zatvorené. Naše obľúbené stánky, vrátane toho s ústricami, tam stále boli. HURÁ! Ide sa na predjedlo – na čerstvé ústrice.

Dali sme si namiešať z rôznych druhov. Slanovodné, sladkovodné… Každá mala inú chuť.

Ani sme nevedeli, ako veľmi sú zdraviu prospešné. Zistili sme to až doma z tohto článku. No my budeme zdraví!

Působivé zdravotní přínosy ústřic vycházejí z obrovských zásob minerálů, vitamínů a organických sloučenin, které ústřice obsahují. To platí zejména o zinku. Je známo, že ústřice jsou perfektním a obrovským zdrojem zinku.

Ústřice dále obsahují hodně proteinu, vitamín D, vitamín B12, železo, měď, mangan a selen. Dále také niacin, riboflavin, thiamin, vitamin C, fosfor, draslík a sodík. A konečně, ústřice jsou silným zdrojem prospěšného cholesterolu, antioxidantů, omega-3 mastných kyselin a také vody.

Je dosť dôležité, aby ste ich kupovali kvalitné. Inak to môže mať opačný efekt. Cena ústric sa v Austrálii pohybuje okolo $2 až $4 za kus, záleži na veľkosti. Neviem ako je to v Česku, ale tam to bude možno viac, kôli dovozu a reštauračnej prirážke.

K večeru sa to tam už začalo zaplňovať, ale stále tam nebola hlava na hlave. Každý si našiel miesto.

Celý areál je tam rozdelený na časti podľa typu kuchyne. Celý svet ako na dlani. Jedlá z rôznych kútov sveta ako Mexiko, Grécko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, USA, Čína, Japonsko, Kórea… pečení šneci, burgre, langoše, morské plody, pizza… od výmyslu sveta.

Číňania zrovna oslavovali nový lunárny rok.

Po najedení sme sa vyvalili a sledovali západ slnka nad Brisbane.

Dúfam, že si hospody a reštaurácie budete môcť čoskoro užiť aj vy. Človek je predsa tvor spoločenský a raz za čas to potrebuje. Len to nejako vymyslieť, aby to bolo pre všetkých bezpečné, nejako tak ako to tu máme my.

Inak som dostala nápad… už dávnejšie som vám chcela poďakovať, že môj blog navštevujete a píšete mi sem milé komentáre. Rada by som vám v tejto nie úplne jednoduchej dobe spravila radosť. Napíšte mi prosím do komentáru, či by vás niečo drobné z Austrálie potešilo, a dohodneme sa. S balíčkami je síce stále problém, ale s listami by to už malo byť v pohode 🙂

Advertisement

22 thoughts on “Čerstvé ústřice jsou zdravé nejvíce

Add yours

 1. Zrovna se dívám na zprávy, u nás je takový zmatek, skončil nouzový stav, ale stejně nikdo neví, co bude. To je fakt neuvěřitelný…!!! Ústřice jsem nikdy nejedla, ale určitě bych ochutnala…jen to pivo v kelímku nemám ráda. Já žádný dárek nechci, já bych vám moc ráda poslala Druhorozeného. K vám je ta vzdálenost akorát…:-D

  Like

 2. “Ani sme nevedeli, ako veľmi sú (ústrice) zdraviu prospešné.”
  Milá Simi, nedělej si moc iluze o tom, jak budeš z ústřic zdravá. I o mléku nebo alkoholu existují takové články. Ono záleží jen na úhlu pohledu – a taky na množství. 😉

  Mimochodem, nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že chuť ústřic se může tolik lišit, ale vlastně je to logické.
  Ústřici jsem nikdy nepojedla, tudíž absolutně nevím, co si mám představit.
  Co to k něčemu přirovnat? Internetové zdroje se v popisu liší, jde to od kaviáru až po chalvu?!

  Like

  1. Ja som toho názoru, že čo nám chutí, to je pre nás vhodné (my sme na svoje telo celkom naladení a vieme, čo mu prospieva)… A ústrice nám chutia (chuť je ťažko popísať, proste ako ústrice) 😄 Celé je to o osobnej preferencii (niekto si dá miesto toho radšej fast food alebo niečo vyprážané)… ale musím uznať, že na tých ústriciach niečo bude 🙂

   Like

   1. Takže, já už mám jasno, Simi.
    Chci poslat ústřice (aspoň dvě, aby se na té dlouhé cestě nenudily) 😉 😀

    Like

   2. No, podívej, víš, jak dlouho šel balíček k tobě.
    Takže, než by ústřice ke mně došly, z nudy by se určitě rozmnožily (ani bys nemusela nijak zvlášť vybírat paní ústřicovou a ústřičáka, neb ústřice, jak jsem se dočetla, jsou hermafroditi)!
    A tudíž, k Dorce by pak došlo naprosto čerstvé zboží! 😉 😀

    Like

 3. To vypadá, že už jste zas na výletě. A tak si na odpověď budeme muset počkat. 🙂
  Takže hezké ráno – i celý den. 🙂

  Like

 4. Ústřice mám moc rád, paradoxně jsem jim přišel na chuť v Japonsku. Je vidět, že jste si svátek náležitě užili. Jen pozor na ty vzducholodě :-).

  Like

 5. Ústřice mne popravdě nijak nelákají, jednou mi jí nabízeli v Praze před hotelem Alcron na ochutnání, ale s díky jsem odmítla. Věci které se klepou a jedí syrové ve mě nevyvolávají důvěru. Já se domnívám, že kdyby vláda nechala opatření na majitelích restaurací, kaváren, kadeřnictví, obchodů a jiných dnes zavřených věcí, a nenařizovala jim nesmysly které stejně nepomáhají, jak se doposud ukazuje i když nouzový stav trval, oni sami by si to ohlídali ve svém vlastním zájmu. Já bych si přála kousek moře, tepla a sluníčka…. jenže to nejde poslat ani v obálce ani v balíčku. na to se chodím koukat k tobě. Ty víš co já dělám, co mne baví. Takže to nechám na tobě, co by sis ke mě dosadila 😉

  Like

 6. ústřice bych tady ani neriskovala, měla jsem snad v jednou v životě ve Francii a tyhle potvory všechny mořský mám ráda, trochu závidím, je super, že u vás covida zarazí v zárodku a nenechaj to rozjet. Zato tady, frčíme, v mém okolí už to skoro každý měl nebo má. My se stále držíme. A květiny super, to je potřeba občas si dopřát nějakou tu romantiku.

  Like

  1. S ústricami treba opatrne. Už sa mi podarilo zjesť aj pokazenú. Paradoxne to bolo v reštaurácií, nie z nejakého stánku či marketu. To som ale ešte nebola zbehlá. Hygienu na nich! Už si dávam pozor 😁

   Like

 7. ha, jsem na to přišla, musím zadat jiný e-mail, když chci komentovat, pod starým jsem tu někde registrovaná, když jsem se rozmýšlela na jaké platformě budu blogovat a samozřejmě už si nepamatuju heslo… jupí, můžu komentovat

  Like

 8. Ty máš ty články tam milé a pohodové. Kytička úžasná, jídlo vynikající a nezapomněla jsi ani na západ slunce. Já se kochám 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: