Design a site like this with WordPress.com
Get started

Miestne staviteľstvo a prvý nájom v Brisbane

Tento článok už píšem z nášho nového domova. Teraz sa minimálne 6 mesiacov konečne nebudeme sťahovať. Hurá!

Začiatkom nového roku, keď sa blížil koniec house sittingu, sme sa pustili do hľadania nového domovu. Chceli sme pár bývaní obzrieť aj pred Vianocami, ale cítili sme, že na to nie je úplne vhodná doba. Aj keď sme boli v neistote, kde budeme bývať.

Pobehali sme rôzne časti, obhliadli si rôzne domy a byty… Musím povedať, že asi tak 4/5 z toho čo sme videli, bolo na fotkách pekné, ale keď sme tam prišli, boli sme sklamaní. Z toho tak 1/4 by som zaradila do kategórie “hnus”. Keď v inzeráte nikde na fotkách nie je kúpeľňa, na 99% to bude hnus pretože aj keď sú niektoré v horšom stave, vždy sa dajú vyphotoshopovať. Keď tam nie je, nepomohol ani Photoshop.

Mimochodom, domy a byty boli často aj bez klimatizácie. V zemi kde býva 40°C v lete… a bez klímy?

Ponuka bola rôzna a stále sa to opakovalo. Vidíte pekné fotky, idete sa pozrieť na miesto a zistíte, že je to hneď vedľa rušnej cesty, kúpeľňa je plesnivá, alebo má celý byt na oknách mreže… Niektorí ľudia to tu trochu preháňajú s bezpečnosťou. Často je to paradox. Na jednu stranu si dajú na všetký okná na patre mreže, na druhú stranu tu nenájdete zámok, ktorý by sa normálne zamykal na otočenie kľúča (ako u nás FAB a pod.), ale dvere sa dajú len zabuchnúť. Žiadne zamykanie. Navyše, keď bol dom alebo byt z akýchsi pofiderných papierových zdí, žiadne zamknuté dvere by vás asi nezachránili.

Keď sa povie z Austrálií CIHLA, nečakajte žiadny Porotherm 30 a už vôbec nie 44. Cihlové stavby tu sú z cihly plnej pálenej, v luxusnejšej verzií je to obezdená drevostavba. Ešte dodnes si pamätám ako sme museli na VŠ vedieť ešte aj o polnoci rozmery CPP 290×140×65 mm. Cihlová budova je v Austrálií luxus. Všade tu stavajú montované domy, lebo cihlový by bol vraj drahý (dlho sa stavia a nie každý to tu vie). Mnohokrát som už videla špatne vyviazané zdi (hlavne v Melbourne) a chytala sa za hlavu. Mnohí domy z cihly radšej nechcú, lebo vedia, že praskajú (prečo asi? lebo ich nevedia viazať). Často tu počujeme náreky, ako je elektrika drahá, keď musia v lete chladiť… ale nikto si tu nepostaví poriadny cihlový dom, lebo je to drahé.

Ďalšia vec, čo ma dostala je výška stropu. Government schválil zákon, že legálna výška stropu je minimálne 2,4 m. Pár bytov a domov čo sme navštívili, mali strop pod 2,4 m. Netrpím klaustrofóbiou, ale v takomto priestore by sa mi asi nežilo príjemne. Proste bývanie v Austrálií je niečo celkom iné, než na čo sme boli zvyknutí. Nájsť ten pre nás správny domov bola výzva.

Mali sme dilemu. Keďže nevieme, kam budeme dochádzať do práce, nevedeli sme si vybrať časť v ktorej by sme to bývanie hľadali. Po všetkých tých skúsenostiach s bytmi sme už chceli do domu. Už som nechcela počuť žiadne dupanie nad hlavou. Lenže všetky domy v našej cenovej relácií do $400/týždeň sa prenajímali nevybavené. Síce by sme si vybavenie nakúpili, lenže keď by sme sa museli znovu sťahovať kôli práci, bolo by to zložitejšie. Tak som nakoniec znovu prikývla na byt, ktorý by bol vybavený.

Najviac vybavených bytov sa nachádzalo neďaleko centra Brisbane, často v okolí univerzít. Tu začína akademický rok vo febrári a marci, tak si vravím, že by sme to mali stihnúť pred študentským prílivom. Manžel naplánoval prehliadky hneď od prvého januárového týždňa. Práve pozerám, že byt, ktorý sme boli pozrieť 3.1 je ešte stále na prenájom (kúpeľňa nie je na fotkách, skúste hádať prečo). Pani “odomykačka bytov” (agentka to nebola) nám vtedy vravela, že sa máme čím skôr rozhodnúť lebo byt bude rýchlo preč. Bol malý, celkom hnusný, na druhom patre s ložnicou otočenou k hlučnej ceste. Chceli zaň $350/týždeň a rovno nám povedala, že nájom na 6 mesiacov neakceptujú. Pre nás bolo nevýhodné upísať sa na rok, keď nevieme ako dopadneme. Tu to nefunguje ako u nás s výpovednou dobou, ale obvykle tak, že musíte celú tú dobu, kedy byt predčasne opustíte, doplatiť. Poďakovali sme a odišli.

Ďalšie obhliadky sme mali 4.1. Prvú sme takmer nestihli, lebo som si myslela, že je na 10:40 a bola na 10:30. Zaparkovali sme 10:39 a vtedy mi to doplo, že sme to asi prešvlihli. Vravíme si, no a čo, poďme to aspoň obzrieť zvonku keď sme už tu. Ďalší dom, čo bol pri ceste, takže asi nič.

Akurát sme stretli agenta, ako to tam balil. Vzal nás ešte na obhliadku. Vravel, že je tam viac bytov na prenájom, záleží akú stranu chceme. Ukázal nám najprv západnú. Byt bol tmavý, s malými oknami, ale vybavenie bolo pekné. Vstavaný gauč, skrinky, klíma, TV, posteľ, myčka, pračka so sušičkou… Všetko úplne nové – budova i byty boli po rekonštrukcií. Potom nás vzal na východnú stranu a to bolo niečo úplne iné. Byt bol pekný svetlý, s balkónom, otočený na tichú stranu od cesty. Budova bola zdobená kovovými ozdobami. Vypadalo to huste a strašne nám to pripomínalo CROSS club v Prahe.

Vravíme si, že to skúsime. Agenti majú pri posudzovaní často problém, že nepracujeme, že nám to ani nemusia schváliť. Na druhý deň mi už vravel Peter, že mu volali a sondovali kto som, čo som. Chceli referencie. Tu to tak robia s bývaním i s prácou – celého si vás preklepnú. Sú strašne opatrní. Ďalší deň nám prišiel e-mail, že byt sme dostali. HURÁ!

Fotka predvádzacieho bytu. Náš sa v podstate líši len vyšším stropom, inak sú všetky rovnaké.
Všetky sú takto vybavené.

Takže teraz bývame znovu v byte, asi 5 minút od centra – Brisbane CBD, v časti Kangaroo Point. Za rohom máme zastávku Ferry, lodičky ktoré premávajú po rieke a vozia ľudí po meste z brehu na breh, CityHopper vyhliadková lodička zdarma pre turistov, a cez ulicu kriketový štadión. Dnes sme tu mali derby, zápas AUS vs ENG.

Predvčerom sme si boli vybaviť rezidentné parkovanie. Bola to otázka piatich minút a $10. Čo sme mali možnosť zistiť, tak úradné veci sa tu vybavujú omnoho jednoduchšie. Zmena adresy sa robí online, poštou vám príde nálepka a vy si starú adresu na ID len prelepíte novou a hotovo.

Naša mestská časť
Byt sa nachádza v budove s históriou – kedysi tu bola telefónna ústredňa. Vďaka Telstre, ktorá má rozvodňu hneď vedľa nás (ktorej táto budova kedysi patrila) máme neobmedzený vysokorýchlostný internet za bezkonkurenčnú cenu. Musíme uznať, že je zatiaľ najrýchlejší, aký sme v Austrálií mali.

Zistili sme, že budova je jedna z tých poctivo postavených cihlových, kde majú zdi miestami až 40 cm. Náš byt je dokonca v patre s extra vysokými stropmi, ktoré majú 3,6 m. Inde sú 2,7 m, ale aj to je na miestne pomery pekná výška.

Na to, že sme v centre diania je tu kľud. Akurát sme mali problém so susedinou klimatizáciou, ktorá večer strašne drnčala. Vraveli sme to aj chlapom opravárom, ale nakoniec to dopadlo tak, že oni už nevedeli čo s tým, tak sme si to opravili sami. Našťastie suseda nad nami je zlatá baba, a pustila nás na jej balkón aby sme to fixli. Na to, že nemáme lokálne pracovné skúsenosti a žiadny certifikát dobré, nie?

Byt už máme uklizený, prach po rekonštrukcií vyluxovaný, a všetko podstatné, čo nám v domácnosti chýbalo, už máme nakúpené. V nedeľu budeme mať polročné výročie, tak plánujeme výlet. Radi by sme dali kúpanie v skalných bazénoch – Noosa Fairy Pools. Už som aj zistila čas odlivu, tak snáď tam trafíme.

One thought on “Miestne staviteľstvo a prvý nájom v Brisbane

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: