Design a site like this with WordPress.com
Get started

Day 1: Melbourne, Lake Entrance a Tura Beach

Zdravíme vás! Tentokrát už z Queenslandu.

Po piatich dňoch veľkej výletno-sťahovacej cesty, kedy sme prešli cez 2 500 km a štyrmi austrálskymi štátmi, sa nám konečne podarilo doraziť do cieľa.

Cesta bola nasledovná:
Day 1: z Melbourne, cez Alpine National Park, Lakes Entrance, Eden a Tura Beach
Day 2: z Tura Beach cez Merimbula, Cooma, Canberra a Sydney
Day 3: Sydney a Blue Mountains
Day 4: z Bondi Beach v Sydney cez Newcastle, Forster, Port Macquaire, Coffs Harbour, Gulmarrad
Day 5: z Gulamarrad cez Broadwater, Byron Bay, Gold Coast a Brisbane

Juho-východný pohľad na Melbourne. Vľavo bol Prahran.

Ako som už dávnejšie spomínala v článku o podnájme, v Melbourne sme bývali v malom bytíku v časti Prahran, ktorý bol 1 bedroom, 1 bathroom a 1 carport. V preklade by to bolo 2+kk s krytým parkovaním. Našťastie nebol veľký a mal len 3 okná, tak sme ho mali uprataný s etapami za dva dni. Prvý deň sme utreli prach, povysávali, vytreli podlahy, Jirko umyl kuchyňu, ja kúpelňu a druhý deň už boli len dokončovacie práce a ladenie detailov.

Keď idete do prenájmu, musíte zložiť zálohu (o ktorej som taktiež písala ako to tu funguje, že to neide majiteľovi ale do akejsi verejnej záložne) a keď byt odovzdáte v poriadku, zálohu vám vrátia. Dúfam, že to bude bez problémov lebo v byte sme nič nepoškodili a odovzdávali sme ho ešte čistejší, než sme ho preberali.

Ráno sme sa teda vydali do agentúry odovzdať kľúče (mali sme ju našťastie na skok) a mohli sme sa vydať na cestu, ktorá trvala 7 hodín bez zastávok.

Auto sme mali dosť napratané. Kufor kompletne plný a zadné sedačky tiež. Na vrch toho všetkého išli ešte svadobné šaty. Našťastie sme si toho v Melbourne veľa nekúpili (len formy na pečenie) a ešte som cestovala s narodeninovou kyticou, ktorá mi zabrala celé predné sedadlo… tak to bolo celkom zaujímavé. Celou cestou nám voňali ľalie. Lepšie než autovoňačka.

Zvolili sme cestu popri oceáne a Alpine National Park.

Tentokrát sme nešli po Great Ocean Road ale po Great Alpine Road.

IMG_7142
Áut na ceste bolo na môj vkus strašne málo.

Cesta bola samozrejme zaujímavá. Na značkách boli často vtipné aborginské názvy miest ako “Koo Wee Rup” alebo “Nar Nar Goon”. Prechádzali sme aj akousi priemyselnou časťou kde sa ťažilo. Panovala tam industriálna atmosféra. Mestečko tam malo kopec komínov a zastavili sme sa aj pri jednom ťažiarenskom stroji.

Po industriálnej časti postupne začínala časť hôr a “Álp”. Zbehli sme sa cestou najseť do Hungry Jack’s (niečo ako McDonald, ale austrálského štýlu… možno trochu menej jedovaté) a pozrieť do Lakes Entrance, kde bývajú tulene.

IMG_7148
Toto bolo to Lake (jazero)
IMG_7149
A na druhej strane, keď sme prešli ponad jazero cez most pre peších, už bol oceán.

Ani sme sa nenazdali a už sme opustili štát Victoria a boli v New South Wales (NSW). Prechádzali sme okolo najvyššieho vrcholu Austrálie – Mt Kosciuzsko, ktorý má “až” 2.228 m.n.m. V tej dobe bol na horách ešte stále sneh.

Začalo sa stmievať a po chvíli sme mali z vyhliadkovej jazdy už len jazdu v tme. Do nášho prvého cieľa kde sme mali prespať, do Tura Beach, sme dorazili po tme takže sme vôbec netušili kde sme. Keď sme vystúpili z auta, počuli sme len šum oceánu.

Ubytoval nás jeden mladý francúz s dcérou (mamina bola v práci na “Late Shift”). Potešilo ma, že hovoril francúzsko-anglicky, tak som oprášila moje znalosti a snažila sa s ním baviť po francúzsky. Kopec slov som si, na moje prekvapenie, ešte pamätala. Učiteľka francúzštiny zo strednej školy by mala zo mňa radosť.

Zničení z dlhej cesty sme rovno zaľahli a boli sme zvedaví na ďalší deň, keď sa rozvidní, aby sme konečne videli, kam sme to vlastne dorazili.

A to bol koniec nášho prvého dňa cesty. Pokračovanie nabudúce… “Day 2”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: