Design a site like this with WordPress.com
Get started

Ako sa na nás rútil tropický cyklón

Keď sme boli minulý víkend na pláži, ešte sme netušili, že si od nej na ďalšie dni budeme musieť dať pauzu. V počasí nastal totiž veľký zvrat. Z Queenslandu zrazu nemal byť slniečkový štát, ale živelná pohroma.

Na Sunshine beach pred príletom cyklónu.

Pôvodne sme mali namierené do Noosa, načerpať trochu pozitívnej energie, ale keď sme dorazili, bolo tam tak plno, že sme nemali kam zaparkovať. V podstate nás to z tadiaľ vypudilo… Spomenuli sme si, že neďaleko Noosy je Lucia z Melbourne aj s partnerom. Odbehli si na týždeň na dovolenku. Zavolali sme jej, a dohodli zraz. Vlastne teraz som si uvedomila, že keby sme sa nestretli spontánne, asi by sme sa minuli. Mali sme sa totiž stretnúť až ďalšiu sobotu, ale keď zistili čo sa sem blíži, odišli skôr (už vo štvrtok). Mimochodom, ak by vás zaujímalo ako sa Lucka dostala do Austrálie, článok nájdete TU.

O blížiacom sa tropickom cyklóne sme sa dozvedeli z e-mailu od pána Vojena, ktorý nám občas niečo napíše:

Cyklón se jmenuje Oma a je to, dalo by se říci, znovuzrození onoho cyklónu jménem Owen, který nedávno už nadělal hodně škod kolem města Townsville v severním Queenslandu tím, že tam shodil spousty vody, odhadem kolem 500 mm. Jeho zbytky odpluly nad oceán do oblasti Vanuatu a teď se znovu zformovaly do cyklónu, který tentokrát dostal od tamních meteorologů jméno Oma. Teď už je Oma na stupnici o pěti příčkách kategorie 3, což je docela silná bouřka. Pohybuje se pomalu a směrem k pobřeží jižního Queenslandu. Tyhle cyklóny jsou ovšem strašně nevyzpytatelné, mění směr kdykoliv si zamanou, některé žijí jen několik hodin, jiné třeba i déle než měsíc a pořád mají ještě páru!

Cyklóny obvykle nedojdou tak daleko na jih, kde se nachází Brisbane, kam v této chvíli míří, potřebují totiž co nejteplejší moře. To by ale po dlouhém období zvýšených teplot mohlo napomáhat tomu, aby si cyklón udržoval sílu. Jednu velikou záplavu v roce 1974 jsme tu už zažili, brzy poté kdy jsme dorazili do Brisbane. Tu způsobil cyklón Wanda a byl to jeden z největších zážitků našich životů. Předchozí “stoletá voda” tu byla v roce 1893, tu také zřejmě způsobil cyklón, ty ale tehdy ještě jména nedostávaly.

Plíženie cykónu Oma sme mohli sledovať online, v aplikácií “BOM”. Tu ho zrovna schytala Nová Kaledónia. Ten modrý bod sme my.

Trochu vám sem prispeje aj môj manžel: Cyklón se minulý týden zformoval nad mořem, a sunul se směrem k hranicím Queenslandu a část na New South Wales. Mluvilo se o tom ve zprávách, lidi se začali připravovat na velkou bouřku… ale než se cyklon dostal k pevnině tak ztratil sílu a rozpadnul se. Hodně ale foukalo, a byly obrovské vlny. Lidi se na ně chodili dívat na pobřeží a fotili se na útesech daleko za zákazem vstupu a zábranami (příroda si vyselektuje). To je ale asi tak všechno co jsme tu z cyklonu měli, takže jestli se něco zmínilo ve zprávách, tak buďte v klidu, žádná katastrofa se tu neodehrává.

V Brisbane sa nestalo vôbec nič, dokonca ani nepršalo, len trochu pofukovalo. Vyzeralo, že Queensland “The sunny state” si silou-mocou chcel udržať status slniečkového štátu, aj napriek blížiacej sa katastrofe. Keby som nedostala správu čo sa deje, asi by sme si to ani nevšimli pretože TV nesledujeme. Správy, ktoré sa máme dozvedieť, si k nám aj tak vždy nájdu cestu. Jedine čo sme sledovali, boli články na internete. Z veľkých vĺn od cyklónu boli samozrejme unesení surfisti, a aj napriek varovaniu sa na oceán chodili vyblbnúť. Vznikli tak dychvyrážajúce fotky.

Surfisti to hneď využili. Vlny v Gold Coaste dosahovali až 7 metrov.

A čo teda robiť, keď je vonku počasie na draka? Navštívili sme znovu štúdio, aby sme vylepšili svoje DJ-ské zručnosti!

Už nám to ide lepšie, ale stále to má nejaké chybky. Paul nám vravel, že dôležité je púšťať dobrú hudbu, čo my vraj púšťame (občas keď sa na neho pozrieme, tak na tajňačku tancuje). Tie technické veci sa vraj časom doladia. Keď robíme prechody, často totiž nevieme čo s tým dalej, zasekneme sa tam, a potom to nie je plynulé. Zaujímavé je, že keď mixujeme naživo, máme pocit, že tá chyba je tam brutálne počuť, ale keď si mix pustíme z nahrávky, vôbec neznie tak hrozne.

V Brisbane som úplnou náhodou objavila veľmi dobré Wellness. Zrovna v pondelok sme boli využiť jeden balíček, ktorý obsahuje hodinovú relaxačnú masáž, plus neobmedzený vstup do SPA a posilky. Na recepcii som zistila, že minulý rok vyhrali cenu za najlepšie SPA, tak tá v Noose už asi nedrží prvenstvo. Vybavili nás županom, papučami, uterákmi… a spravili prehliadku, kde je wellness, posilka, a kde počkať na masáž. Posilke sme sa vyhli oblúkom, a motali sa len po saunách, parách… a bazénoch s rôzne teplou vodou. Personál bol veľmi príjemný, a celé to pôsobilo profesionálne.

Keď bolo po Ome, radšej sme zbehli skontrolovať náš domeček. Ostali sme prekvapení… už máme aj fasádu!

Naša nová (zatiaľ nenamaľovaná) fasáda.

Musím vám vysvetliť, ako to vlastne v Austrálii chodí… tu totiž nie je normálne mať na celom dome fasádu tzv. render. Je to akýsi “nadštandard”. Vo väčšine prípadov sú domy neomietnuté, a vidíte len fasádu tehly plnej pálenej, alebo je dom obitý laťkami. V novších developmentoch je povinné mať omietnutú aspoň prednú časť domu (aby to nejako vyzeralo), a zbytok nechávajú pohľadovú tehlu. V niektorých prípadoch to vyzerá naozaj hrozne, tak sme si priplatili za niečo, čo je v Európe štandardné, ale tu proste nie. Vďaka tomu nám zdi nerobili z tej hnusnej tehly, čo má nedostačujúci tepelný odpor, ale z niečoho lepšieho, čo je podobné dierovanému Por(n)othermu (ako sme to na Fakulte architektúry volali).

Keď viete, že omietať nebudete, máte na výber zo širokej škály takýchto tehál.

Takže domček už naberá tvary. Pomaly začneme vymýšľať, čo so záhradou, ako si zariadime interiér… ale to má ešte čas. Prvý nábytok pravdepodobne bude len matrac a posteľ, zbytok sa vyrieši neskôr.

Už sa nemôžeme dočkať kľudného spánku bez susedov nad hlavou. To bude nádhera!

8 thoughts on “Ako sa na nás rútil tropický cyklón

Add yours

  1. Já v životě nebyl dál než na Slovensku, takže tiše závidím… Je zajímavé, jak se všem přírodním živlům dávají jména. Pokud se nepletu, tak Oma Desala znamená Matka Příroda, takže ten cyklon se jmenuje Matka? Aspoň na chvíli jsem tam byl s vámi a vidět sedmi metrové vlny to musí být krása, pokud jsou ovšem dostatečně daleko.

    Like

  2. [2]: Ak mám pravdu povedať, tak neviem prečo zrovna “Oma”, ale zaujíma ma to. Asi si o tom skúsim nájsť viac informácií. Oma je totiž v nemčine babička, ale to by asi nesedelo. Skôr by to mohla byť tchýne ale vlastne ja mám tchýni dobrú, tak to asi tiež nie Fakt neviem. Skúsim pogoogliť.

    Like

  3. Keď ku mne dorazila informácia, čo sa sem rúti, bola som prekvapená… ale vnútorne som akosi cítila, že to dobre dopadne. Najhoršie je keď sa človek dostane do programu strachu.Keď sme sa sem z Melbourne presťahovali, začala som nad nami vnímať akúsi ochranu “zhora”. Ako keby tu malo byť o nás postarané… čo ma vlastne teraz utvrdilo

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: