Design a site like this with WordPress.com
Get started

Ako vyzerá leto v Queenslande

Ani sme sa nenazdali a v Austrálií sme už 10 mesiacov! Čas tu beží neskutočne rýchlo. Nie vždy sa mi podarí o všetkom napísať. Fotiek a zážitkov máme veľa, ale niekedy to proste neide. Potom to odkladám, až sa na to nakoniec… viete čo.

Skončil najteplejší a najvlhší mesiac v roku – február. Ovzdušie bolo nasýtené vodnými parami, a pocitovo sa to približovalo tropickému ovzdušiu v Singapure – teplo a vlhko. Počas tohto mesiaca by tu malo byť aj najviac búrok, ale zatiaľ ich veľa nebolo a keď už prší, tak hlavne večer. V tomto období bývajú často záplavy. Minulý týždeň bola zaplavená Canberra, Brisbane ešte našťastie nie. Denné teploty sa často vyšplhali až na 38°C v tieni, pocitovo sme sa dostali až na 42°C. Trvalo to pár dní, ale zmenu bolo výrazne cítiť. Naštastie bývame v mieste kde prúdi príjemný oceánsky vánok, tak sme to bez újmy prežili. Samozrejme aj vďaka klimatizácií. Ďalej od mesta do vnútrozemia bolo tak o 3°C viac, ale nebolo to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Príjemnejšie, než 4-mesačná zima v Melbourne. Hovorí sa, že v Melbourne sa čaká, kedy konečne bude leto, a v Brisbane, kedy bude zima. Je totiž slnečná, suchá, s teplotou okolo 20°C. Minulý rok sme mali možnosť pocítiť takú teplú zimu na vlastnej koži, na našej svadbe na pláži v Noosa. Bolo to veľmi príjemné.

V takýchto teplých dňoch človek spraví najlepšie, keď sa vydá k oceánu. Tentokrát sme zavítali na nami neprebádané pláže v Sunshine Coast: Golden Beach – pláž ktorá bola oddelená ostrovom od oceánu. Vďaka tomu tam neboli veľké vlny a my sme sa mohli v kľude čvachtať, a Shelly Beach, na ktorej v ten deň vlny dosahovali 4-5 metrov.

Slniečko príjemne pražilo. Tu už bolo slabšie (po 15h), tak som mohla odhodiť Rash vestu a chytať bronz.
Pláž bola zrovna prázdna. Užívali sme si súkromie, ticho a v pozadí šum oceánu.
Synchronizované lietanie
Odvážny surfista
…a tu blbnem na vlnách ja (pláž Mooloolaba)

Keď už sme pri téme surfovanie, moje “basic” prkno na vozenie sa na vlnách mi nestačí, tak sme kúpili kurz surfovania v Gold Coast-e. Už len čakám, kedy budú menšie vlny a vyberieme sa tam. Jirko vyšle najprv mňa a potom uvidí, či by to skúsil tiež. Stiahla som si špeciálnu surferskú aplikáciu “MSW”, kde môžem sledovať celkom presnú predpoveď na vlny, príliv/odliv, vietor a počasie všeobecne. Fakt dobrá vec.

Na pláži v Mooloolaba sme mali možnosť vidieť aj medúzy… možnosť cítiť našťastie nie. Jeden mladík sa o jednu náhodou ošuchol nohou a išiel vyskočiť z kože. Nenapadlo mi, že by mŕtve neboli neškodné. Na pláž ich musel doplaviť nejaký oceánsky prúd lebo obvykle tam žiadne nie sú.

Odpolední meditace

To bol zase jeden z tých pekných dní, kedy sa vám nechce naspäť do víru veľkomesta. Večer nám krásne spŕchlo a teplota sa znížila na 23°C.

Snažíme sa sledovať aj dianie v ČR, občas sa nám zasteskne za Moravou, Prahou… ale rýchlo nás to prejde, keď si spomenieme na české i slovenské úrady a ich nezmyselné vyhlášky/zákony, ktoré nám často komplikovali život. Mali sme pocit, že sú skôr proti nám než pre nás. Zatiaľ čo sme mali možnosť zistiť v Austrálií, tak tu je to férovejšie a na úradoch určite jednoduchšie. Ak máte náhodou niekde preplatok čo i len z časti roku, poctivo ho vrátia. Nevymýšľajú vyhlášky, sankcie alebo poplatky, aby vás o neho pripravili. Austrálske úrady majú ľudskejší prístup. Podľa toho, ako sa tu ľudia chovajú, tak by si možno ani nedovolili niečo zneužiť. Často sa stáva, že keď sa stane niečo nepríjemné, vo väčšine prípadov to nie je preto, že by vám niekto chcel uškodiť. Je to skôr z nepozornosti. Ja si v sebe nesiem ten svoj “starý vzorec”, že vždy keď som zažila nejakú nepríjemnú situáciu, vo väčšine prípadov to bolo schválne a človek chcel ublížiť. Tu ľudia vôbec nie sú takí zákerní a musím sa naučiť mať na to iný pohľad.

Čo nám tu dosť vadí a na čo si stále nevieme zvyknúť je, že väčšina australanov recruiterov nedodržuje slovo. Povedia, že sa nám ozvú (ešte aj dajú termín do kedy), a neozvú sa. Potom nevieme čo sa deje, voláme a aj tak sa nedovoláme… takže netušíme, či už nemajú záujem, alebo si to zákazník rozmyslel, vybrali si niekoho iného alebo čo. Je to s nimi úplne na nervy.

V politike je tu zvykom, keď sa niečo na nejakého politika nájde, alebo keď niečo nezvládne alebo pokazí, automaticky rezignuje. A keď povie, že odstúpi, tak naozaj odstúpi. Nie ako u nás, že začne vykrikovať, že aj tak všetci kradnú, veď on aj tak nič nespravil a aj tak na neho nič priame nemajú… je ďalej na svojom poste a tvári sa ako keby nechumelilo. Tu keď si pustíte v TV priamy prenos zo zasadania z Canberry, síce sa tam hádajú ako babky na trhu, ale keď ide do tuhého a vyjde na povrch nejaká nekalosť, dobrovoľne odstúpia.

Z miestnej skúsenosti – riešenie problému na magistráte:

Potrebovali sme si vybaviť povolenie na rezidentné parkovanie, ale ešte sme na řidičákoch nemali zmenenú adresu. Na stránkach písali, že je na to potrebný řidičák s novou adresou (občianky tu nie sú). Tá nám ešte neprišla (poštou vám príde nálepka a vy si tú starú len prelepíte). Tak sme vytiskli potvrdenie o zmene, ktoré sme si vygenerovali zo systému, kde sme zmenili adresu online a baba na okienku s tým nemala absolútne žiadny problém. Namiesto striktného držania sa podmienok uprednostnila logiku. Z vlastných skúseností viem, že by to dopadlo na SR alebo v ČR tak, že by ma poslali domov. Majú predsa jasne napísané, že to uznajú len keď prídem s občianskym, na ktorom mám už novú adresu.

Tak vidíte, ide to aj inak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: