Design a site like this with WordPress.com
Get started

Recept na (velikonočný) mazanec

Rada by som sa podelila o recept, ktorý nám na Velikonoce krásne vyšiel.

V Austrálií sa pred Velikonocami pečú “Easter buns”, malé bulky s krížikom nejakej polevy. 

Akosi sme nemali chuť to skúsiť. Vypadalo to dosť jedovate, zložené asi zo 100 ingrediencií vrátane zlepšovača múky. V tom mi napadlo, že si radšej upečieme tradičný mazanec. Je v podstate z vianočkového cesta, len má tvar bochánku.

Objavila som vynikajúci recept od Vaňka, kam ide maslo (pečivo kde je maslo, je chuťovo najlepšie).

Mazanec sa pečie tradične na bielu sobotu, aby sa mohol dať v nedeľu vysvetiť v kostole. Do sladkého kynutého cesta sa pridávajú rozinky, vytvaruje sa bochánek na ktorý sa spraví pred pečením zhora symbolický kríž. My sme ho piekli na bielu sobotu, ale do pondelka nám nevydržal. Ešte v nedeľu sme ho celý zjedli.

Najstaršie české kuchárske predpisy na mazanec pochádzajú z 15. a začiatku 16. storočia. Záležalo na majetkových pomeroch v rodine, či budú mať v domácnosti jeden veľký mazanec, z ktorého dostal každý svoj diel, alebo v prípade majetnejších rodín, či sa dostane malý bochníček na každého člena. Z těsta teda môžete spraviť buď jeden veľký bochník, alebo viac malých.

Z knihy: Roman Vaněk – Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to babička tenkrát vařila

Na klasický mazanec budete potrebovať:

230 g hladké mouky
100 g polohrubé mouky (prípadne špaldovej)
1/2 kostky (21 g) droždí / alebo lyžička sušeného
115 ml vlažného mléka
60 g cukru
1 sáček vanilkového cukru
70 g změklého másla
4 g soli
1/2 lžičky citronové kůry (alebo esencie)
1 vejce
35 g rozinek
35 g sekaných mandlí
1 vejce a mandle plátky na dokončení

Těsto zaděláme takzvaně na omládek: do mísy smícháme polohrubou a hladkou mouku, uděláme v ní důlek, vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran do něj po troškách vmícháváme mouku, dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. (Omládek je takový lepší kvásek, který se používá na těžká těsta, jako jsou vánočka, mazanec apod.)

Povrch posypeme jemnou vrstvou hladké mouky a necháme v teplém místě asi 30 minut vzejít. Přidáme všechny ostatní suroviny (oba cukry, máslo, sůl, citronovou kůru a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto. Robot na to při nízkých otáčkách bude potřebovat zhruba 10 minut, v ruce vám to bude trvat o něco déle. Nakonec vmícháme rozinky a mandle.

Těsto vyndáme a necháme 30 minut vyzrát (odpočinout) na válu (pod těsto se nejvíce hodí dřevo, ale ani plastem nic nezkazíte, nevhodný je nerez nebo mramor, protože chladí). Těsto skulíme do bochánku (tzn. pořádně jej utáhneme, aby nám při kynutí a v troubě drželo tvar), dáme na plech a necháme na teplém místě minimálně hodinu nakynout.

Pozn.: Mne sa viac osvedčilo kynutie tak, že som těsto vypracovala do hladka a nechala ležať 1,5 hodiny stranou. Potom som ho už len 3 minúty rukou jemne vymiesila a vytvarovala bochánek, ktorý som dala po 15tich minútach odstátia piecť. Dôležité je nechať těsto poriadne vykynúť (ale nie prekynúť), aby sa bochánek pri pečení nepotrhal. Ale to je samozrejme len estetická vada, na chuti to nič nemení.

Správně nakynutý mazanec poznáme tak, že se těsto po lehkém stlačení prstem stále vrací zpět. Vykynutý mazanec pomašlujeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a nakonec jej navrchu prostřihneme nebo prořízneme do kříže. Pečeme 40-50 minut v troubě rozehřáté na 160 °C.

Dobrú chuť!

3 thoughts on “Recept na (velikonočný) mazanec

Add yours

  1. Máme také svůj osvědčený recept – z kalendáře s recepty. A moc se s tím vaším neliší. Jen si neumím představit, že jste v Austrálii sehnali všechno to, co je do něj potřeba… Asi to nebyla stejná mouka a máslo jako u nás?

    Like

    1. Múka sa tu dá kúpiť 00, vďaka Talianom 🙂 Inak by sme tu museli byť odkázaní len na všeobecnú múku “plain flour” alebo “raising flour” s kypriacim práškom, čo je celkom hnus. Maslo je tu našťastie stejné, akurát predávajú ešte maslo solené, tak na to musím dávať pozor. Aby som také slané náhodou nekúpila.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: