Design a site like this with WordPress.com
Get started

Večerné Brisbane a stromy ako z rozprávky

Upiekli sme si focacciu, pripravila som kvások na zajtrajší chleba a čo s načatým večerom?

Manžel navrhol večernú prechádzku. Čoby nie, večer tu máme teraz príjemných 24°C.

Zvolili sme pešiu cestu pod útesmi, ktoré lemujú rieku a Brisbane CBD. Vždy sme sa tam chceli ísť pozrieť, a až teraz sme sa k tomu dostali. Zostala som v úžase, čo všetko sa dá večer v Brisbane robiť.

Na brehu rieky (na prvej fotke vľavo) sa nachádza Riverstage, kde sa pravidelne konajú rôzne koncerty svetových kapiel. Zrovna tam niekto hral. Sadli sme si na breh, sledovali mesto a počúvali. Zistila som, že je tam koncert punk-rockovovej kapely NOFX, ktorej piesne sa rozlievali do okolia. Do toho sa pridal ešte pekný ohňostroj na druhej strane CBD… no nádhera. Na stránkach Brisbane som “náhodou” zistila, že 27.3.2018 tu má koncert Limp Bizkit! To “náhodou” som dala do úvodzoviek, pretože na náhody neverím. To bola proste informácia pre nás. Tam musíme ísť!

Posledne mi Jirko kúpil na tajňačku lístky na KORN v Prahe. To bolo radosti! Jonathan mal na koncerte oblečený kilt a to bolo dobré znamenie. Vraví sa, že všetky koncerty, kde ho mal, boli pecka. Bola to pravda. Zahrali snáď všetko, čo som chcela počuť (hlavne tie staršie songy). Napadlo mi, že by som mohla teraz spraviť to isté ja. Jiřík Limp Bizkit naživo ešte nevidel, a oni už nie sú najmladší… tak som sa rozhodla, že mu k blížiacim sa meninám kúpim lístok na koncert. Môže to byť kľudne ich posledné turné. Ak čítate tento článok 27.3 okolo obeda, pravdepodobne už skáčeme v dave.

Prvú fotku večerného mesta sme fotili v tropickom mrholení

Počas prechádzky sme dorazili k Maritime museum, k terminálu, z ktorého pláva mestská výletná loďka. Vozíme sa ňou každú stredu večer, keď ideme z jógy. Máme romantické stredy na lodičke.

Mimochodom, objavila som nové štúdio jógy a chodím tam teraz takmer každý deň. Je to fakt super. Mám ho len 10 minút chôdze z domu. Premýšľala som, že by som si možno niekedy spravila lektorský kurz. Cítim, že som ešte stále dobre ohybná… bolo by fajn to nejako využiť.

Najprv to začalo stredami… neskôr sa mi yoga stala dennou praxou.

Pri Maritime múzeu som dúfala, že loďka pôjde aj teraz, ale najbližšia mala ísť až za 20 minút, tak sme pokračovali v prechádzke. Chodník bol rozdelený pre peších a pre cyklistov, občas sme uhýbali nejakému večernému bežcovi. Breh lemovala drevená lávka ktorá mala altánky, kde sa dalo zastaviť a posedieť.

Dozvedeli sme sa, prečo je Brisbane river občas taká kakavková.

Pred druhou svetovou vojnou bolo kúpanie v rieke populárne. Starší ľudia z Brisbane si pamätajú, že bola čistá, s farbou do zelena. V posledných 50tich až 60tich rokoch voda začala byť hnedá pre veľké množstvo bahna, ktoré sa tam dostalo silným dažďom a zosuvmi pôdy. Bahno žiaľ nemá možnosť usadiť sa z dôvodu silného prílivu a odlivu, ktorý sa často strieda a jeho prúd za posledných 100 rokov vzrástol, pretože z rieky sa ťažil štrk a piesok a tým sa prehĺbilo dno. V dnešnej dobe sa z rieky už nič neťaží, ale kým bude znovu čistá a vráti sa to do normálu, potrvá ešte niekoľko rokov.

Brisbane CBD – malé veľké mesto. Ďalšie zábery už boli bez dažďa, o týždeň neskôr
Vačica (ang. opossum). Trochu som ju chuderu oslepila bleskom. Preto sa tak blbo tvári. Aj som ju pred tým, než som ju vyblískala, upozornila a ospravedlnila sa za to, ale asi to nepochopila.

Prekvapilo nás, že v meste je krásne vidno hviezdy i celé súhvezdia. Na to, že sú tu mrakodrapy, okolie mesta nie je tak svetelne znečistené, ako bola napríklad Praha. Teraz sme videli Oriona, a už nemáme problém nájsť aj južný kríž. To bol vždy môj sen, ísť na južnú pologuľu a vidieť južný kríž a súhvezdia, ktoré by som z Európy nikdy nevidela.

Sadli sme si na skaly k rieke a pozorovali nočný život v Brisbane.

Tento večer som si uvedomila, že sme našli miesto, kde sa nám fakt páči a príjemne býva. Náš sen bol Sunshine Coast, ale Brisbane má tiež svoje čaro. Cítime sa tu naozaj dobre. Má pre nás lepšie vibrácie než miestami malo Melbourne (aj keď časť Prahran, kde sme bývali, bola tiež príjemná, ale od kedy bývame na Kangaroo Point, zatiaľ vedie Brisbane).

Pokračovali sme v ceste. Blížili sme sa k časti, kde začínali útesy. Išla som si ich odfotiť a všimli sme si, že je na nich akýsi úteso-lezec. Zrovna zlaňoval. Na tých útesoch sú normálne lezecké cesty! Vynorili sa mi príjemné spomienky na časy, kedy som liezla a hneď som si začala predstavovať, ako by som sa tam driapala a ako by som si dala boulder po celej dĺžke útesu. Na zoznam, čo si mám z ČR doniesť pribudla k baletným špičkám a in-line brusliam, aj lezecká výbava.

Neďaleko bola ďalšia skupinka horolezcov. Nemohla som tomu uveriť. Večer sa v Brisbane proste lezie.

Samozrejme tam nechýbalo ani verejné BBQ. Ľudia sa tam bavili, grilovali a popíjali.

Spravili sme si aj jednu spoločnú

Keď sme obišli útesy zospodu, rozhodli sme sa, že si to prejdeme aj vrchom – nad útesmi. Prekonali sme asi sto schodov a boli sme tam. Určite to bolo menej náročné než keď sme sa na ceste po Great Ocean Road snažili dostať na Wreck beach. To bol športový výkon roku.

Fotka z hrany útesu, dole ďalšie BBQ s posedením.
Safety first. Samozrejme nikto tam helmu nemal.

Neďaleko útesov sa nachádza QUT Gardens – univerzitné záhrady. Je to miesto ako zo sna. Figovníky sú obvešané drobnými svetielkami, ktoré každý večer svietia. To miesto má svoje čaro. Vojdete pod stromy a cítite sa ako v rozprávke.

Keď si potrebujete oddýchnuť od zhonu a starostí, stačí zbehnúť do QUT Gardens na osvetlené figovníky. To je proste nádhera. Figovníky tu rastú do obrovských rozmerov. Najväčší sme zažili asi v Eumundi, pod ktorým nás fotila Bec na (pred)svadobné foto a najvyššie stromy, čo sme v živote videli, boli v pralese Olinda Reserve pri ktorom má postavený dom Dub FX.

One thought on “Večerné Brisbane a stromy ako z rozprávky

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: