Design a site like this with WordPress.com
Get started

Moffat Beach a pokrok na stavbe

Brisbane nám práve zaplavila sladká vôňa kvetov. V tomto ročnom období totiž začínajú kvitnúť rôzne kríky podobné jasmínu, ktoré sú na každom rohu. Dni nám rýchlo ubiehajú. Máme toho bohate, a na ČR a SR toho bude ešte viac… ale verím, že s úsmevom to všetko hravo zvládneme.

Popri baleniu, plánovaniu osláv, kupovaniu a vyrábaniu darčekov (žiaľ, živého klokana vám nepobalíme, ako ste niektorí chceli, neprešlo by to na colnici), sa ešte pripravujeme na prednášku, ktorá bude 29.4 na univerzite v BB. Nebude to len taká hociaká prednáška. Prednášajúcimi budeme my, na tému Austrália a jej odlišnosti v kultúre. Janka prišla s nápadom, či by sme niečo nepripravili pre študentov. Nás to tak zaujalo, že sme súhlasili. Konečne si to po rokoch štúdia, skúsime v opačnom prevedení. Snáď to bude prínosné.

V práci je fajn, obaja toho máme bohate, ale to je dobre. Môj team nie je veľký, a atmosféra je tam trochu komornejšia. S Niroshanom zo Srí Lanky si rozumiem, je s ním sranda, rád poradí, a baví sa s ním dobre. Horšie je to s Christianom, lebo nie vždy mu rozumieme. Rodičia mu do života vybrali dosť zvláštne meno. V preklade totiž znamená “kresťan” (počeštene to je Křišťan či Kristián). Znie to trochu divne, keď na niekoho v preklade voláte “Hej kresťan, aké je heslo do systému?”.

Christian je rodilý Austrálčan, používa slang, a k tomu ešte zvláštne artikuluje, takže je to často pre mňa s Niroshanom výzva. Možno do toho prispel nie úplne šťastný rodinný život, ktorý žije, a ešte mám podozrenie, že nemá rád ženy (ešte o ženách pekného slova nepovedal). Raz za mnou prišiel celý skleslý, že ak mám svoj život rada, radšej nemám mať deti. Chápem, že to s nimi bude asi náročné (tej zodpovednosti sa už nezbavíte, a život už nebude taký jednoduchý, ako pred tým), ale bol to veľmi odvážny výrok, ktorý ma dosť prekvapil. Bola som schopná zareagovať mu na to len: “Neboj, nehrniem sa do toho”. Nie som ten typ ženy, čo je z detí namäkko (aspoň nie z tých cudzích), ale keby nejaké prišlo hoci aj neplánovane, určite by sme ho privítali s otvorenou náručou.

S Davidom, ktorý je môj šéf, taký problém s porozumením nemáme, aj keď je to tiež rodilý Austrálčan. Ten hovorí pekne, čisto.

Možno to tak nevyzerá, ale nohy mám stále dve.

A aby sme tieto dni (kedy sme zaneprázdnení na 100%) zvládli, chodíme sa vyblbnúť na pláže, a ochutnávame miestne dobroty. Posledne sme zablúdili na Moffat beach, z ktorej máme pár fotiek. Navštívili sme neďalekú reštauráciu, kde si sami varia pivo. Dala som si tam kalamárový šalát, ktorý bol zatiaľ najlepší, aký sme tu mali. Grilované kalamáre nemali chybu.

Moffat Beach – Kde sú ľudia? Miestne pláže sú tak obrovské, že sa tam vždy nejako roztrúsia.

Manžel zrovna nedávno našiel v mobile zoznam vecí, ktorý sme si spísali pred odchodom do Austrálie. Pred dvomi rokmi! Úplne sa nám vynorili spomienky. Zhodli sme sa, že vhodnejšia doba na vycestovanie ani nemohla byť. Bolo to totiž poriadne náročné, aj keď nás nič nazväzovalo. Všetko to triedenie vecí, sťahovanie (ďakujeme rodine za pomoc), rušenie poistení, účtov, odhlasovanie… ale musíme uznať, že aj tak to stálo za to! Bol to náš najväčší zážitok, ktorý sa asi len tak nezopakuje. Nevieme, či by sme na to znovu nazbierali odvahu, keď teraz presne vieme, čo všetko by to obnášalo. Každopádne sa nám podarilo vystúpiť z našej tzv. komfortnej zóny, a urobili poriadny krok do sveta!

Toto máme z Austrálie zatiaľ precestované (+ Blue mountains, Gold Coast, Hervey Bay, Veľký bariérový útes a Cairns)… pokračování příště.

Mimochodom, nedávno vyšiel akýsi zoznam krajín, kde sa ľudia cítia najšťastnejšie (až po tie, kde nie), tak Austrália sa umiestnila na 10. mieste, Česko na 21. a Slovensko na 39. Tak nejak to vnímame aj my. Cítime sa tu veľmi dobre. Pláže sú za rohom, a život je tu naozaj príjemný. Vôbec sa nečudujem prečo je tu každý vysmiaty.

Život v Austrálii je super! Je marec, a ešte stále je tu leto. Každý víkend sa môžete cítiť, ako na dovolenke.

Pomaly sa nám to celé dáva dokopy ako puzzle. Sme presvedčení, že toto je naša cesta, a všetko je tak, ako má byť. Vďaka odvahe, ktorú sme nabrali pred štyrmi rokmi, žijeme v Austrálii. Pamätám si, ako som sa jedného dňa spýtala Jirka: “Čo keby sme skúsili žiť v Austrálii”, a on mi na to “Tak jo”. Vyvalila som na neho oči, a fakt sme sa do toho pustili. Vraveli sme si: “Ak tam máme ísť, tak to vyjde”. Vedeli sme, že to bude náročný proces, a nemusí dopadnúť úspešne, lenže po necelých dvoch rokoch sa to (vďaka Jirkovému vzdelaniu a praxi) podarilo, a my sme dostali víza do Austrálie. To sme ešte netušili, že tu budeme mať aj našu vysnenú svadbu na pláži, a podarí sa nám ísť na svadobnú cestu do Nepálu. Bolo to nádherné, a manželstvo je super. Veľmi si ho užívame. Všade, aj na úradných dokumentoch, nás píšu spolu ako oboch adresátov. Všetky dopisy z banky, či dokumenty od staviteľov sú pre Simona & Jiri. Je to veľmi milé.

Už máme aj okapy, vnútri sa maľuje (exteriér sa ešte len bude), a vpredu nám zrovna dokončovali príjazdovú cestu.

Tak sa nám tu teda podaril postaviť domček. Všetko ide pekne po poriadku, a my ho za chvíľu preberáme. Ak mám pravdu povedať, nič nemáme naplánované, ani nalinkované. Ono to tak postupne prichádza samé, keď je tá najvhodnejšia doba. Teraz si budeme postupne splácať domček, a uvidíme, kde nakoniec skončíme. Či nás to ešte niekam zaveje, alebo tu pobudneme. A keby k nám teda časom prišli deti, určite im vybavíme dvojité občianstvo. Aby sa im žilo lepšie, a mohli bez problémov cestovať, prípadne si neskôr vybrať, kde by chceli žiť. To by od nás mali taký malý darček do života.

My teda zatiaľ zakoreňujeme v Brisbane. Stále sa nám tu páči viac než v Melbourne či v Sydney. Časom možno prihodíme zopár fotiek s domčekom, ale nie veľa. Ja ho totiž vnímam ako také naše útočisko, a rada by som si to nechala pre nás. Neskôr možno popíšem, aké to tam máme, aby ste si trochu precvičili predstavivosť, a viac vás lákalo navštíviť nás.

Nazdaaar!

Najviac sa tešíme na to, že už nebudeme musieť počúvať žiadne dupanie nad hlavou, budeme mať záhradu, obrovskú kuchyňu… a do trouby sa mi budú konečne zmestiť aj dve (a možno že aj štyri) nohavice makového závinu naraz, čo manžel isto ocení.

16 thoughts on “Moffat Beach a pokrok na stavbe

Add yours

 1. [1]: Ďakujeme, Modroočko Len keby to bolo občas jednoduchšie. Koľko energie do toho musí človek vložiť, aj keď sa s manželom na všetkom zhodneme, máme jasnú predstavu, sú tam iné faktory, ktoré to občas skomplikujú… ale snažíme sa to brať ako výzvu. S úsmevom a pozitívnym naladením to ide bezpochyby ľahšie

  Like

 2. Ak mám pravdu povedať, trochu sa bojím návštevy Európy po tých dvoch rokoch. Strašne rýchlo som si zvykla, že sa tu napr. zdraví řidičům autobusu, za všetko ďakuje, usmievame sa, bavíme sa s neznámymi, dokonca keď na ulici náhodou niekto do niekoho vrazí, ospravedlňuje sa aj ten čo to schytal Verím, že keby som v ČR náhodou poďakovala řidiči za odvoz, tak sa na mňa budú všetci divne a nechápavo pozerať

  Like

 3. [4]: Přiznám se, že závidím… Ale ne ve zlém, jen si říkám, že když to jde v Austrálii, proč to nejde v Ćechách. Vždyť jsme všichni lidi, v tom není žádný rozdíl. Tady se na někoho usmát znamená skoro trest smrti a nedej bože se s někým cizím začít bavit, to zavání tím, že dotyčnou balím a chci s ní mít sex… No lidi tady jsou povětšinou povrchní a pořád se něčeho bojí, hlavně se bojí být sami sebou a přirození.

  Like

 4. [8]: Vieš, že som nad tým premýšľala aj ja? V ČR aj SR vládne strašne negativistická nálada. Všetko je zle a nanič. Stačí si prečítať nejaké komentáre na Novinky.cz, ľudia si tam nadávajú… vôbec sa nepoznajú, a urážajú sa tam. To ja nikdy nepochopím. Tu sú tí ľudia, dalo by sa povedať, jednoduchší, ale nie sú takí hnusní. Sú ludskejší.Čo nám chýba, aby sme tiež takí mohli byť? Lepší plat? Pláže? Dlhšie leto? Že by nám tak strašne ublížil ten režim/prostredie v ktorom sa žilo? Kopec ľudí žije ako keby stále v minulosti. Nechápem

  Like

 5. [12]: Tam ani tak veľmi neide o to otravovanie… skôr mi vadilo to kvantum (nedôležitých) informácií s ktorými človek zabíja čas. Preto FB ani Instagram nemáme. Voľný čas využívame inak A keď je čas a chuť, na blog napíšem o nejakých zážitkoch

  Like

 6. [14]: Ja som FB jeden deň zrušila a bolo Zo začiatku to bolo náročné, lebo človek nevie, čo s toľkým voľným časom… ale prekonala som to Nuž, máme sa tak, že zrovna dnes sme odovzdávali kľúče od bytu (keď ty si ešte spal ), všetko je vysťahované… a zajtra odlietame do Seoulu, a další deň už smer Európa! Po návrate by sme už mali bývať vo vlastnom

  Like

 7. Moc vám to přeji, že se vám tak daří. Je to takové – a jde to, šikovní lidé se neztratí. Škoda toho klokana Ale určitě z vás všichni budou mít radost i bez dárků

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: