Design a site like this with WordPress.com
Get started

Ako to v Austrálii zatiaľ zvládame

Keď máme prácu, je to zrazu úplne iný život. Sme v spoločnosti ľudí, máme sa s kým baviť, prichádzajú k nám nové informácie.

Jirko je veľmi šikovný. Teraz pracuje na rôznych vylepšeniach vo firme a dostal aj pochvalu, že sa rýchlo učí nové veci. Mne sa v práci podarila jedna úžasná vec – vyriešila som problém, na ktorom stál projekt skoro tri mesiace. Od zákazníka mi potom prišli vrúcne ďakovné e-maily. Bol to skvelý pocit!

Zdravíme spolu s klokanmi (Brisbane CBD)

V práci sme obaja zatiaľ šťastní. Zatiaľ sa to javí tak, že máme fajn kolegov aj nadriadených. Keď si ma pridal náš CEO na LinkedIn-e, chvíľu som nechápala. Neskôr som si uvedomila, kto presne to je, že za nami občas príde a bavíme sa (mám zlú pamäť na prvé stretnutia).

Cez víkend ma môj muž zobral na Airshow, ktorá sa konala v Cressbrook-u (asi 2 hodiny od Brisbane smerom do vnútrozemia). Bolo to super, a až dychvyrážajúce, keď začala akrobatická časť. Budem musieť o tom napísať neskôr, lebo väčšina fotiek je aj tak v zrkadlovke a nemáme odvahu ich importovat do Mac-u, pretože po jednom obrovskom importe sa nám začal zasekávať. Uvedomili sme si, že ho už máme 5 rokov a budeme musieť kúpiť nový. Potom napíšem o našich zážitkoch a konečne priložím aj Jirkove pekné fotky. Teraz zatiaľ len zhrniem, ako to tu zvládame.

Cestou na Airshow sme sa zastavili pri Lake Wivenhoe. Po jej vodnej hrádzi prechádza cesta do Cressbrook-u. Natrafili sme tam na celkom veľký kŕdeľ pelikánov.
Cesta na Airshow

Občas sledujeme dianie v ČR (občas aj SR) a niekedy sa nestíham diviť, čo všetko sa tam deje – rôzne demonštrácie, dianie na politickej scéne žánru “komédia”, aké zákony sa (ne)schvaľujú a podobne. Vidím, že tam máte naozaj živo. Zo všetkých tých udalostí v Európe mám akési zmiešané pocity, a dosť zaváham, či by som sa tam teraz chcela vrátit. Je to škoda, pretože európska príroda je nádherná. Síce tam nemáte nekonečné pláže, bohatú tropickú faunu/flóru a dlhé leto, ako my tu, ale hory sú tam aj tak krajšie. Keď prídeme na návštevu, budeme ich musieť navštíviť (najlepšie s lyžami).

Musím uznať, že ako sme dostali prácu, tak sme si konečne uvedomili kam sme vlastne prišli žiť, a nemôžeme si to vynachváliť. Život v Austrálii zatiaľ vnímame ako dobré rozhodnutie. Životný štýl je tu pohodový a príjemný. Uspokojenie “životných potrieb” je jednoduché, keď má aspoň jeden z páru prácu (ale nesmiete bezhlavo míňať peniaze). Keď sú zamestnaní obaja, je to už luxus (aspoň tak to teraz vnímam ja). Myslím, že o tom hovorili manželovi šéfovia, keď mali večierok – že keď v rodine zarábajú obaja, banky poskytnú hypotéku bez výrazných problémov, a k tomu ešte štát prispieva nejakou čiastkou na prvú kúpu domu. Hypotéku tu môžete splatiť jednoduchšie, takže sa kľudne môže stať, že ak máte dobrý príjem (a to nemusíte mať vyslovene manažérsky plat), už za 10 rokov máte dom splatený. Všimli sme si, že ceny pražských bytov a domov sa miestami približujú k našim austrálskym cenám. To je teda sila.

Miest, kde sa dajú míňať peniaze, je tu millión – či už sú to rôzne reštaurácie, posedenie v historickej budove pri High tea (čaj o piatej, ktorý tu má veľkú tradíciu), atrakcie, exotické dovolenky… alebo nemusíte utratiť vôbec nič – navštívite rôzne udalosti ako koncerty alebo trhy, ktoré pravidelne organizuje City Council.

Set na High tea

Zrovna tento piatok má byť v meste Big City BBQ, a cez víkend veľké finále dostihov. Je tam predpísaný dress code – ženy ako doplnok nosia fascinátory (presne také, aké sa nosia napr. na kráľovských svadbách). Je to elegantný zdobený klobúk alebo vlasový doplnok, často so sieťkou cez tvár. Téma outfitu pre tento rok je “čierno-biela s trochou červenej”. Bavili sme sa, že by sme si vsadili na koňa s najdlhším alebo najdivnejším menom. Keby tam bol Furioso (z filmu Drž hubu), tak by som si určite vsadila na neho.

Fascinátory

Stále premýšľame, čo s našou svadobnou cestou. Zvažovali sme Bali, ale teraz po celej Zemi ožívajú sopky, tak by tam pobyt nemusel byť úplne bezpečný. Teraz v zime by bolo vhodné navštívit Cairns, v lete zase Nový Zéland… povedali sme si, že toho skúsime pocestovat čo najviac, kým sme mladí a bez detí na krku. Len to chce všetko nejako naplánovať, ale zatiaľ sme na to poriadne nemali čas. Pomaly sa blížia Jirkove narodeniny a naše prvé výročie, tak to má teraz prioritu číslo jedna.

Dopredu sa ospravedlňujem za odmlčanie. S vysokou pravdepodobnosťou teraz nebudem stíhať písať + musíme počkať na nový počítač.

Majte sa krásne a užívajte leto.

Zimná údržba pláže a bazénu v Brisbane. Opaľovanie je ale v plnom prúde.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: