Design a site like this with WordPress.com
Get started

Hypotéka made in Australia

S radosťou oznamujeme, že sa nám podarilo (po dlhom boji) dostať hypotéku a kúpiť pozemok! Chvíľu vyzeralo, že to nedopadne, ale všetko sa nakoniec v dobré obrátilo. Dnes už sme právoplatnými majiteľmi pozemku, a na ňom budeme stavať náš prvý dom! Vianoce u nás tento rok budú veľmi bohaté. Už sme si na oslavu naliali po pohári… Nazdravie!

Do práce som doniesla “bubbles”, aby sme náš úspech oslávili ako sa patrí (alkohol na verejnosti musí byť maskovaný), ale v práci vládla zvláštna atmosféra, tak som fľašku niesla aj naspäť domov.

Bola to fuška, pretože čím ďalej, tým horšie podmienky prichádzajú. Ak ste niekde čítali článok, aké jednoduché je to s hypotékami v Austrálii, vedzte, že bol starý. Realita je teraz iná. Banky skôr hľadajú dôvody, prečo peniaze nepožičať, než by ich rozdávali (asi sú pre nich viac rizikové než ziskové). Pritom nám každý vravel, že sme ideálny žiadatelia, lebo nemáme žiadne půjčky, žiadne deti… a máme nízke náklady na život. Ale aj tak to bol boj. Mám pocit, že všetko sa tu za tých pár rokov strašne zmenilo. Veľa vecí je náročnejších, než to mali napr. ľudia, čo sem prišli pred štyrmi rokmi. Týka sa to žiaľ tých najzákladnejších vecí ako práca (ako som spomínala, práca typu full-time permanent je tu čím ďalej tým vzácnejšia) a bývania. Či to bol nájom, alebo hypotéka, vo všetkom sú teraz strašne opatrní. Ale musím uznať, že dosť záleží, na akých ľudí natrafíte. Všetko bolo veľmi individuálne.

Po celkom dlhom hľadaní (ktoré sme nevedome spustili v auguste počas návštevy Bribie Islandu) sme našli jeden pozemok, čo bol aj za výbornú cenu, a konečne aj na peknom mieste v dobrom okolí. Dostala som sa k miestnym recenziám, a ľudia to pochvaľovali na rozdiel od iných miest, ktoré sme mali na výber. V meste sme nič nehľadali pretože: za prvé, je to tam neskutočne drahé, a za druhé, potrebujeme už aspoň na chvíľu kľud. Neviem, či vám mám písať celý príbeh sem, asi vám ho skôr porozprávame lebo je to fakt na dlho, ale v skratke: žiadosť o hypotéku trvala neskutočne dlho, ale všetko sa to našťastie vyvŕbilo tak, že sme nakoniec išli k inej banke.

Prvý pozemok, na ktorý sme náhodou natrafili. Mal pekný výhľad, len dvoch susedov vedľa seba, ale bol ďaleko od Brisbane… okrem iných drobných nedostatkov mal vzadu stĺp s elektickým vedením, z ktorého som vôbec nebola nadšená.

Bol to celkom šialený proces. Zmluvu sme museli predlžovať tri krát (majitelia boli našťastie trpezliví a agentka akčná). A ako sa vraví, do tretice všetko najlepšie! Zachránil nás jeden hypotékový manager. Schválenie sme dostali prekvapivo rýchlo, dokonca aj oveľa lepší úrok s dobrými podmienkami, a k tomu ďalšie zľavy… plus 200tis velocity bodov!!! Čo to znamená? Za tie body môžeme mať zdarma napr. letenky do USA. Vraveli sme si, že za ten výkon, a nervami na dranc si tú dovolenku naozaj zaslúžime. Ono to totiž bolo u nás asi takéto: Jiřík všetko vybavoval, obvolával, ja občas tiež, ale Jirko tomu venoval najviac času a bol akčný (proste hlava rodiny). Ja som bola tá, čo sa hrala s layoutom domu, designom (také tie “ženské záležitosti”)… a okrem iného bola hlavne s nervami v pr*** pretože som vedela, ako veľmi túžime bývať vo vlastnom, bez susedov za stenou, ale všetko sa začínalo komplikovať… Ďalšou vecou, ktorá ma znervózňovala bola, že som chcela čím skôr niečo vlastné, aby sme z toho stihli splatiť čo najväčšiu časť, kým máme prácu a sme bez detí… pretože keď prídu, príde aj zodpovednosť ktorá sa už nedá vrátiť späť… a výdavky budú len rásť.

Jirko mi vravel, aby som vám sem napísala o úplne celom procese s hypotékou, ale keď mne sa tak strašne nechce… a ani si tie začiatky asi nebudem dobre pamätať… ale skúsim v bodoch vypísať, čo taká austrálska hypotéka obnáša:

  • Najprv musíte zistiť, koľko si môžete od banky požičať, a za aké podmienky.
  • Musíte samozrejme nájsť niečo, čo by ste chceli kúpiť.
  • Ak nájdete, chcú obvykle zálohu.
  • Potom na vybranú nemovitost dáte “offer”, navrhnete cenu, za ktorú ste ochotní ju kúpiť.
  • Väčšinou jednáte cez agenta, majitelia musia s vašou ponukou súhlasiť.
  • Musíte si nájsť “solicitora”, tzn právnika na dokumenty ohľadom kúpy.
  • Potom sa podpisuje zmluva s termínmi, kde je ustanovené, za akú dobu musíte získať financie, a kedy by mali byť majitelia vyplatení.
  • U banky si vyberiete produkt, a čakáte na schválenie (čo sa vám zdá ako večnosť, ale býva to do 3-10 pracovných dní). Niekedy kôli tomu musíte predlžovať termíny zmluvy, ak si banka začne na vás niečo vymýšľať keď vás sonduje.
  • Keď banka schváli financie, čakáte na prevod vlastníctva a vyplatenie tzv. settlement (malo by to byť do 15 pracovných dní).
  • Ak sa jedná o už postavený dom alebo byt, hurá, môžete ísť bývať. Ak nie, a čaká vás stavanie tak ako nás, musíte prejsť ešťe ďalším procesom, ktorý popíšem neskôr. Mimochodom, stavba domu sa bude dať sledovať online.
Tak teda, nazdravie! Zatiaľ z nášho mini-apartmánu. Dúfame, že sa to čoskoro zmení.

2 thoughts on “Hypotéka made in Australia

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: