Design a site like this with WordPress.com
Get started

Naša voľba

Verím, že sa všetky úspechy i neúspechy si človek môže sám. Ani tá najlepšia škola na svete nám nemôže zaručiť, že budeme v živote úspešní.

Každý krok v živote by mala byť naša voľba, aj keď sa nám s odstupom času môže javiť naše rozhodnutie ako chyba. Ak sa nechávame ovplyvňovať názormi ostatných, často nás to stiahne tam, kam vôbec nepatríme. Koľkokrát ani netušíme, ako nám nejaké drobné rozodnutie môže vo finále zmeniť život. Je jedno, či nám to prineslo dobrú alebo zlú skúsenosť. Bolo to niečo, čím sme si museli v tomto živote prejsť.

Možno to bude znieť zvláštne, ale u seba vnímam, že veľký krok pre mňa bol naučiť sa francúzštinu. Vnútorne som cítila, že chcem, ale v ten moment som netušila prečo, a už vôbec nie to, aký dopad to bude mať na moju budúcnosť.

Francúzština mi bola veľmi sympatická. Učenie mi išlo ľahšie než s angličtinou, s ktorej gramatikou sa doteraz trápim, aj keď žijeme v Austrálii. Jeden deň, keď som zablúdila na Fakultu Informačných Technológií, kde sa zrovna konal veľtrh práce, si ma odchytila jedna agentúra, že hľadajú ľudí. Snažila som sa im vysvetliť, že IT neovládam, a zatiaľ nie som ani absolvent. Nezabralo to. Padla otázka, aké jazyky ovládam. Bola to angličtina, nemčina a francúzština. “Francúzština?” náborárke zažiarili oči. “Tú nutne potrebujeme. Zbytok vás doučia. A keď začne akademický rok, podáte výpoveď. Stačí, keď budete pracovať len cez leto.”

Nuž a takto som sa dostala do IT sféry, ktorú som vôbec neštudovala. Navyše, keď som sa bavila so šéfom, že mi už bude začínať škola, boli takí ústretoví, že mi pomohli skĺbť štúdium s prácou, a ja som si tak mohla prvý krát dovoliť odsťahovať sa z intráku, a bývať sama v nájme. Vždy sa mi podarilo mať dosť peňazí, bolo jedno, koľko som zarábala. Podľa toho koľko to bolo, tak som sa zariadila, a ešte sa mi podarilo niečo odložiť stranou na horšie časy. Čo som si mohla dovoliť, to som si kúpila, a keď som na niečo nemala, tak som si to proste nekúpila. Žiadna vec nebola tak dôležitá, že by som bez nej nedokázala žiť, a musela sa zadľžiť. V podstate, jediným mojim zadlžením v živote bola (a je) hypotéka.

A už to išlo, moja cesta sa začala dláždiť vlastným smerom. Všetko do seba zapadalo ako mozaika. Vždy, keď som sa pre niečo rozhodla sama, bolo to to najlepšie rozhodnutie. Teraz len môžem sledovať, ako sa to všetko zaujímavo vyvíjalo vrátane mojich zamestnávateľov a miest, kde som potom žila… a kde sme spolu s manželom (zatiaľ) skončili, to už viete.

Kto by to povedal, že sny, za ktorými si pôjdeme nás zavejú až tak ďaleko.

…a život pokračuje. Otáčame list. Ktovie, čo bude ďalej.

14 thoughts on “Naša voľba

Add yours

 1. S francouzštinou to mám stejně. Nikdo nechápe, ale zatímco po třech letech francouzštiny mluvím plynule, v angličtině po desíti už to tak slavné není.

  Like

 2. Když si člověk dělá věci podle svého, je mnohem větší pravděpodobnost, že ze svých chybných kroků nebude obviňovat všechny kolem a ještě navrch "společnost", jak je častým zvykem, ale především sám sebe. Což je, myslím si, tak základní hygienický úkon jako čištění zubů .

  Like

 3. [5]: To je zaujímavý poznatok I keď niektorí ľudia sú majstri v obviňovaní okolia, aj keď za to nikto iný nemôže často im chýba sebareflexia. Akurát to má aj druhý extrém – keď zo všetkého viníme seba (Mea culpa), ako do ľudí vtĺkali v kostoloch. Vinníci! Už len tým, že sa narodili. Hrozné. Pamätám sa, ako som tam pár krát bola ako dieťa (s babičkou), a mala som tých farárových kecov teda dosť

  Like

 4. Svatá pravda, vždy se člověk musí umět rozhodnout sám. Učila jsem se francouzštinu v 70tých letech jako samouk, protože se mi prostě líbila. Tehdy ale nebyla šance někam na západ vyjet. Jak se mi ale hodila, když se konečně hranice otevřely. Mohla jsem pak jezdit jako průvodkyně do Paříže dvakrát i víckrát měsíčně. Tehdy nebylo mnoho lidí, kteří by tento jazyk alespoň trochu ovládali.Člověk opravdu nikdy neví co a kdy se mu bude hodit. Jak se říká: "Každý svého štěstí strůjcem." Přeji stálé štěstí a zdraví!

  Like

 5. mám chuť si udělat kopii tvého blogu, normálně by mě to nenapadlo, ale když to tak hezky píšeš červeně , to je něco jako "neolizujte zábradlí"   JInak fj je pro mě úplně nepochopitelný jazyk, proto smekám!

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: