Design a site like this with WordPress.com
Get started

Austrália v plameňoch – médiá vs realita

Dnes k nám prišiel jeden “satelitný” obrázok Austrálie, ako horí. Nazvali ho “Požáry v Austrálii ze satelitních dat”. Teraz si vďaka tomu ľudia myslia, že sme tu všetci v plameňoch… ALE REALITA JE INÁ. České média zamlčali dosť podstatnú skutočnosť (ktorá je vysvetlená ďalej v článku). Akosi si neuvedomujú, že podávanie neúplných informácií a dezinformovanie ľudí, svojim spôsobom taktiež spadá do kategórie klamstva. Normálne nemám slov… ale toto sa v médiách praktikuje denne.

S istotou môžem povedať, že Austrália tak v žiadnom prípade nevyzerá! Média v nás potrebujú vyvolávať strach, potrebuju robiť z vecí veľkú katastrofu, alebo senzáciu, aby sme ich sledovali. Je to smutné. Netvrdím, že požiare v NSW sú nič, je to tam celkom hrozné, ale v žiadnom prípade Austrália nevyzerá ako rozžeravený uhlík z grilu (viz obrázok vľavo):

Médiá (vľavo) vs realita (vpravo) kde je zobrazený severný cíp Queenslandu, ktorý má byť podľa médií celý v plameňoch, ako aj zbytok Austrálie.

Dopátrala som sa k originálu obrázku, ktorý to celé vysvetľuje. Pochádza od tvorcu menom Anthony Hearsey. Ten sa k tomu vyjadril nasledovne:

“Toto je 3D vizualizace požárů v Austrálii. NENÍ TO FOTO. Představte si to jako hezčí graf. Je vytvořena z dat NASA FIRMS (satelitní data o požárech) mezi 05/12/19 – 05/01/20. Jsou tam všechny oblasti, které byly zasaženy bushfires. Měřítko je trochu přehnané kvůli vykreslení, ale ty informace obecně platí, jsou z webu NASA. Také si všimněte, že NE všechny oblasti stále hoří, a to je kompilace.”

Dáva to zmysel pretože v Queeslande nám vôbec nehorí tak, ako je to hore zobrazené. Pri Brisbane nie sú teraz žiadne požiare. V severnom cípe je jeden požiar pri Cairns, potom ešte pár požiarov pri Bundabergu a to je celé. Keď sme boli teraz v Tazmánii, v jednej oblasti horelo, ale mali to v priebehu dňa pod kontrolou, a ďalšiu noc už pršalo.

Prečo sú tu vlastne tieto požiare? V Austrálii vždy boli, a vždy tu aj budú. Je to akýsi prírodný cyklus, kedy sa tým obnovuje les. Problémom je, že pred rokmi sa o to starali domorodci, ale potom vláda. Teraz sa dozvedáme, že vláda od tejto starostlivosti o lesy postupne upustila. Predpokladám, že pre to, aby ušetrili peniaze.

Austrálske lesy sa kedysi udržovali tak, že v zime sa vypaľovali časti, aby sa cez leto oheň nemohol ďalej šíriť. Z lesu sa vytvorili akési bloky, a ak náhodou začal nejaký horieť, bolo to pripravené tak, aby sa od neho nechytil ďalší. No a toto sa tu postupne prestalo robiť, a vypuklo to do toho, čo teraz môžete sledovať. K tomu sa pridal ešte aj nedostatok vody, keďže vodné nádrže boli naprojektované pre určitý počet ľudí, ktorý v Sydney a Melbourne začal enormne rásť. Nádrže začali vysychať, a lesy tiež. A keď je les suchý (a teploty vysoké), tak proste horí.

No a aké to tu vlastne máme v našom okolí my? Včera nám celkom výdatne popršalo, trávnik sa nám krásne zelená, teploty máme teraz okolo 29°C, polooblačno až slnečno, a od soboty majú prísť na pár dní búrky.

Tak sa nám, prosím, nedajte zblbnúť médiami, zbytočne sa nestresujte, a namiesto sledovania televíznych novín radšej čítajte knihy. Tie vám toho dajú do života určite viac.

8 thoughts on “Austrália v plameňoch – médiá vs realita

Add yours

 1. Nás tieto nešťastia našťastie obchádzajú (klop klop na drevo) 😊Akurát ležím na patiu a premýšľam, čo s načatým dňom. V poslednej dobe som akási nervózna a neposedím. Vkuse by som niečo robila. Hlavne, že keď mám toho veľa, tak chcem kľud, a keď ten kľud mám, tak neposedím… Ja vlastne ani neviem čo chcem 😄

  Like

 2. Taky jsem ráda, že se ozval poučený hlas proti nervozitám a klamstvům médií. Děkuji, na tvůj blog jsem přišla odkazem u Doktorečky. I té děkuji. Budu klidnější a přeji vám co nejpříjemnější a klidné dny

  Like

 3. [5]: Ďakujeme. Snáď si ľudia pomaly začnú uvedomovať, že nie všetko, čo nám médiá prezentujú, musí byť pravda. Inak, už nám tu celý týždeň prší, tak je po “senzácii”. Možno budú tentokrát písať o potopách

  Like

 4. Jsem rád za takový střízlivý hlas, který nezpochybňuje to děsivé, co se děje, ale po zásluze napadá manipulaci, která mívá většinou na pozadí zcela přízemní a zištné cíle.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: