Design a site like this with WordPress.com
Get started

Nepál: Úvod

Už sme sa vrátili z našej (celkom netradičnej) svadobnej cesty – z Nepálu, s medzizastávkou v Malajzii. Ani sa mi nechcelo spísať nejaký článok, pretože to stále spracovávam. Ide totiž o niečo absolútne iné, o obrovský zážitok, kde sme sa síce fyzicky zničili, ale psychicky si perfektne oddýchli.

Himaláje, Kathmandu, Pokhara… To sa ani nedá opísať, to musíte zažiť na vlastnej koži aspoň raz v živote, i keď verím, že to nebude každého šálok kávy. Nie každý má totiž na také veci žalúdok.

Kto tam bol, určite pochopil, že jedna návšteva nikdy stačiť nebude. Mali sme odchádzať, a už sme s Jirkom plánovali, kedy by sme sa tam mohli vrátiť. Na jednej strane sme sa tešili za posteľou, čistotou, našim klasickým záchodom a podobne, ale na druhej strane sme mali pocit, že Nepálu stále nemáme dosť.

Prvé uzretie Himalájí sme si vychutnávali z terasy, popíjaním horského čaju. To sme ešte netušili, čo nás čaká na vrchole.

Himaláje… to nie je ani zďaleka ako dovolenka v Alpách. Žijete v podmienkach, kde ste vďační za pitnú vodu, teplú sprchu, toaletný papier… a za každý kúsok relatívne čistého miesta. Sme neskutočne radi, že sa nám tam podarilo ísť ešte kým sme mladí a flexibilní. Absolvovali sme totiž výstup, ktorý mal v jednom dni cez 8000 kamenných schodov, a cez 2300 m prevýšenie. Keď sme to schádzali, neverili sme vlastným očiam, že sme to vyšli. Museli sme byť v tranze, inak si to neviem vysvetliť. Keď idete na trek, musíte byť vo veľmi dobrej kondícii. Nemusí to znamenať, že beháte maratón, ale aspoň nejaký tréning by to chcelo. Sprievodca mi vravel, že keď praktikujete jógu, trek určite zvládnete. Obéznych ľudí sme v horách vôbec nestretli (možno by ich tam ani nepustili, aby si neponičili kĺby), a deti sme videli len vo veku od puberty a vyššie.

To bolo asi tak na úvod. Premýšľam, ako by som tento článok napísala, pretože zážitkov a fotiek je veľa (asi tak na knihu), a sem sa mi to aj tak všetko nebude zmestiť… a vôbec, tento blog je o Austrálii, ale radi by sme vám ukázali aj niečo z Nepálu, hlavne pre tých, ktorí sa tam nedostanú.

Holubí útok – Stupa v Kathmandu

Prosím vás teda o strpenie, článok uzrie svetlo sveta, keď bude tá najvhodnejšia doba, pretože teraz po návrate toho máme naozaj veľa. Niektorí možno tušia… týka sa to našeho veľkého spoločného projektu – “postav dom, zasaď strom”. Radi by sme si zhmotnili sen, že budeme mať vlastný domček so záhradkou, tak teraz na tom pracujeme, projektujeme, vybavujeme a dúfame, že to dotiahneme do uspešného konca. Už máme akurát tak dosť bývania v byte, s podivným susedom (dlho som hľadala nejaké slušnejšie slovo, ktoré tu môžem zverejniť), ktorý sa nad nami práve nasťahoval, a už druhý deň od štvrtej od rána dupe ako… slon, a je mu jedno, že sa kôli nemu nevyspíme, či s bezohľadnými Číňanmi okolo, ktorí sa chovajú horšie než dobytok (odpľúvajú si vo výťahu a podobne). Je to škoda, pretože budova a byty v nej sú krásne, majitelia sú veľmi milí ľudia, len tí obyvatelia tu z toho robia opičinec.

Majte sa krásne, a sľubujem, že sa čoskoro pokúsim niečo napísať,

len to proste musí prísť… samé a prirodzene.

O začiatku našej cesty – časť prvá: Malajzia.

9 thoughts on “Nepál: Úvod

Add yours

 1. Co se týče podivných sousedů v bytě. to znám Samé naschvály se tu u nás dějí Na nějakou dovolenou bych ráda jela, přemýšlím o Tibetu, Nepálu a Číně. Hrozně mě tyto země lákají.Fotka z Himalájí je skvělá, trochu jsem si je představovala jina Možná více sněhu?

  Like

 2. Ďakujem! Zrovna nám vyvolali fotky z filmu, tak sem časom určite niečo pridám Sprievodca nám vravel pár zaujímavostí o Tibete, že ak chce niekto do hôr, je tam na každom mieste kontrola, až je to otravné. Nepál je preto o dosť lepší. Keby ste niekto chcel kontakt na sprievodcu (bez ktorého vás už nad 3000 m.n.m. nepustia), rada ho poskytnem.

  Like

 3. Doporučuji si vzít ruksak a projít některý z treků. Šli jsme v roce 2007 kolem Annapurny s dvěma aklimatizačními výstupy celkem ca. 300 km a bylo to sice hodně náročné (bez nosičů), ale moc pěkné. Povídání o tomto měsíčním výletu najdete na mém blogu v rubrice Nepál. Přeji šťastnou cestu, ráda bych se tam ještě někdy vrátila…

  Like

 4. Woow, nádhera. Musí to tam být nádherné, strašně mám chuť vycestovat   hlavně momentálně za teplíčkem..No, a samozřejmě gratuluju a přeji vám mnoho uspěchů! ❤

  Like

 5. [7]: Ja mám zas úsmev na tvári z takýchto pekných komentárov. Ďakujeme Musím uznať, že som milo prekvapená, akí sú tu ľudá na blog.cz príjemní, pretože vo virtuálnom svete je to často plné negatív. Ďakujem vám všetkým za šírenie pozitívnej energie. Prajem krásny deň

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: