Design a site like this with WordPress.com
Get started

Nedostatok potravín – záhada objasnená

Často si hovorím, aké máme šťastie, že sme inakší než Austrálčania. Máme iné preferencie, iný vkus, stravujeme sa odlišne… No a to sa nám teraz veľmi vyplatilo.

Nedávno som zistila, že obchody začínajú byť vypredané, tak vravím manželovi: “Poďme si aj my kúpiť niečo trvanlivejšie, aby sme neostali prekvapení.” Vydali sme sa teda do najbližšieho supermarketu.

Chladiaci box, kde bolo kuracie mäso. Ostalo len klokanie (vpravo).

Chladiace boxy s mäsom zívali prázdnotou, ale bolo tam pár posledných kúskov hovädzích stejkov. Vzali sme si jeden balíček, že si to v týždni ugrilujeme. Ďalší chladiaci box mal len kúsok šunky a klokanie mäso, ktoré tu domáci moc nevyhľadávajú (viď obrázok).

V obchode nevládla zatiaľ žiadna panika. Každý si bral potraviny len po pár kusoch. Nevideli sme sme nikoho, kto by to zobral útokom. Keď sme tam boli, personál i nakupujúci vyzerali byť v pohode, nikto nebol nevrlý. Mala som z toho pocit, že sa nič nedeje, len tie suroviny proste nie sú. Je pravda, že sme išli na nákup ešte pred tým, než končili deti v školách (pred 2:30pm). Po škole a cez víkend býva vždy najväčší nával. Mám pocit, že najviac asi panikária maminky s veľkými rodinami.

Regál na toaletný papier (vpravo)

A aká je situácia s potravinami momentálne? Chýba všetko dezinfekčné na ruky, chýbajú toaletné papiere a kapesníky, nie sú cestoviny (tie najdrahšie z cizrny alebo inej lušteniny ešte sú), výrazne začínajú ubúdať paradajkové omáčky a toastový chleba, fazule v paradajkovej omáčke už vôbec nekúpite… vypredané sú také tie typické ozícke jedlá, ako mrazené plnené páje, sausage rolls a podobne.

Mraziace boxy zívajú prázdnotou

Keď už je reč o mrazených veciach, chceli sme si nakúpiť mrazený špenát. No buď ho vôbec nemali, alebo ho celý vypredali. Ja myslím, že ho nevypredali, pretože tu nie je veľmi populárny, a kopec supermarketov ho ani nemá, skôr ten čerstvý. Pozeráme do boxov, a bola vypredaná všetka mrazená zelenina! Akože fakt. Paradoxom je, že plechovky s kukuricou, hráškom a pod. ešte boli. Zaujímavé. Ja by som teda radšej dala prednosť zaváraným veciam pred mrazenými.

Prechádzali sme regálmi, kde mala byť dezinfekcia na ruky. Zrovna sa tam hromadil personál, ktorý sa chystal dopĺňať nový tovar. Boli veselí, uvoľnení, a vyzeralo, že z toho celého majú prču. Čo iné im ostáva.

Rúšky sme dostali darom od manželovho kolegu, ktorý je pôvodom z Číny.
Bolo to od neho veľmi krásne gesto.

A ako to, že tak zrazu (od víkendu) je výrazný nedostatok jedla v supermarketoch? ĽUDIA SI NAKÚPILI DOMOV EXTRA MRAZÁKY!

Je to tak. Ľudia začali vykupovať aj elektro. Autami parkujú pred domom, aby mohli mať v garážach mrazničky, ktoré sú v Austrálii momentálne nedostatkové zboží. Asi majú stále pocit, že toho majú doma málo. Ja si teda myslím, že keby sme zaplnili ten náš mrazák (máme chladničku side by side), tak toho máme doma až príliš. Mne je to nadmerné nakupovanie akosi stále proti srsti, tak sa do toho nasilu tlačiť nebudem. My si našťastie vystačíme s málom.

4 thoughts on “Nedostatok potravín – záhada objasnená

Add yours

 1. Ahoj,

  tady taky přituhuje… A navíc, existuje nějaký oficiální (myslím dokonce WHO) dokument, víc to šéflékař nespecifikoval, z roku 2013, kde se tohle předpovídá a odhaduje se, že to všechno MŮŽE trvat 1 – 2 ROKY a nejspíš přijde ještě 2. a 3. vlna… No, předpovědi se tedy různí…. Abych nakonec nebyla se svým optimismem nemile zaskočená! A hajzlpapír mi nebyl dopřán! Mám svoje normální obvyklý zásoby… Ty ale jednoho dnes dojdou!

  Like

  1. My sme ešte stihli dokúpiť dva balíčky k bežným zásobám, tak by to mohlo na chvíľu vydržať.
   Ja ti neviem. Celý svet je v 💩. Je to strašný šok. Nikto to nečakal. Firmy odvolávajú zakázky, ľudia sú doma, prepúšťa sa. Ja stále verím, že do leta (našej zimy) to ustúpi.

   Like

 2. To je teda mazec. Jsem si myslela, že vy na tom nebudete tak špatně, a situace je ještě horší. U nás zatím věci v obchodech jsou, ale chodíme nakupovat co nejméně. Podniky se většinou snaží také nepropouštět a vláda dělá opatření, aby jim pomohla… Nu, snad to brzy skončí.

  Like

  1. Tu žiaľ prepúšťajú jedna radosť a firmy sa tvária, že im to vôbec nevadí. Tí s väčším šťastím dostanú odstupné. Je tu ťažký kapitalizmus. Štát v niečom pomáha, ale na to mnoho ľudí ani nedosiahne.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: