Design a site like this with WordPress.com
Get started

Moffat Beach a 6 tipov na posilnenie imunity

Cez víkend sme si boli trochu oddýchnuť, a vyrazili na pláž, na ktorej sme ešte neboli – na Moffat Beach.

Počasie bolo nádherné. Teplota sa vyšplhala na 30°C, ale vo vzduchu už bolo cítiť jeseň, ktorá je teraz v plnom prúde. Na oblohe poletovalo strašne veľa farebných motýľov. Príroda si funguje naďalej, ako keby sa nič nedialo. Všetko pôsobilo strašne príjemne a uvoľnene.

Ľudia sa tam premávali so surfami, každý sa snažil dodržovať odstup.
Vo svahu postavili tribúnu, z ktorej sme mohli pohodlne pozorovať surfistov.
Surfisti (tie čierne bodky na vode) čakajú na vhodnú vlnu.
Počasie bolo nádherné. Po oblohe poletovali tropické motýle.

Dnes som sa rozhodla, že DOSŤ BOLO NEGATIVIZMU, a dám si od všetkých možných správ o víruse pauzu. Začala som mať pocit, že mi to nerobí dobre. Aj tak mám ešte v pláne kopec článkov o našich úžasných výletoch (Uluru, Alice Springs atď), tak radšej budem sústrediť energiu do niečoho pozitívnejšieho.

Tieto dni sa viac venujem vareniu a zdravej strave na podporu imunity. Kúpili sme si slzovku a jáhly. Teraz je totiž problém zohnať sypané ovsené vločky, lebo ľudia ich vykúpili (čo mi neide do hlavy, lebo vždy boli, a nikto to nejedol). Nevadí, máme teraz náhradu. Slzovka je výborná na posilnenie sleziny a slinivky. Z tela vyťahuje vlhko, ktoré vyhovuje vírom a ekzému. Ráno si ju pridávame do kaše.

Európske bylinky nám v Queenslande nerastú, ani sa tu veľmi nedajú kúpiť (čaj a podobne). Objavila som ich jedine v Tazmánií, kde som si natrhala kvet Lipy. Zato tie čínske sú tu takmer na každom rohu – v čínskych obchodoch. Niečo som si o nich naštudovala, čo by mohlo byť dobré na imunitu. Z tej vypeckovanej klímy všade som sa totiž začala cítiť nachladená, a trochu som soplila. Počas nakupovania slzovky som zašla aj medzi koreniny, a tam som objavila koreň Astragalusu (lat.). Neplánovala som ho kupovať, ale (vďaka tomu, že mám fotografickú pamäť) mi udrel do očí. Videla som ho totiž v rýchlosti v jednom vedeckom článku. Nemala som si to ako overiť, tak sme ho vzali. Niečo mi vravelo, to je ONO, no a doma som zistila, že naozaj patrí medzi TOP bylinky na imunitu. Je dokonca tak efektívny, že sa dáva ľuďom po chemoterapii.

Čínske koreniny a bylinky.

Doma sme si uvarili čaj, a rozdiel je fakt cítiť! Stačilo vypiť len pol litra čaju (kam som pridala ten Astragalus, ktorý chutí tak trochu ako zázvor), a za pár hodín som si uvedomila, že sa vlastne cítim lepšie. A nie len fyzicky, ale aj psychicky! Tak som si povedala, dosť bolo správ o Korone, idem sa sústrediť na príjemnejšie veci. Vyvalím sa na slniečko na záhradu, upečiem kváskový chleba, vyrobím ďalšiu dávku mydla (kam tentokrát pridám Tea Tree oil na dezinfekciu), upečiem vianočku, buchty, jáhelník a podobne. Mám tu veľmi vďačného stravníka (manžela), tak to je radosť variť a piecť. On je také zlatíčko, pomôže, podporí… no nemenila by som 🙂

A ako teda posilniť imunitu v skratke?

 1. Cíťte sa dobre, smejte sa, šírte okolo seba pohodu a lásku. Robte všetko čo vás baví. Pustite si vtipné videá na YouTube, ktoré vám pošteklia bránicu, čítajte niečo vtipné, vyhláste partnerovi vankúšovú bitku. Snažte sa byť v dobrej nálade. Dajte si pár dní kľud od negatívnych správ.
 2. Cvičte jógu, meditujte… a hlavne (zhlboka) DÝCHAJTE. Nedostatočným dýchaním sa krv neokysličuje dobre, a to je ideálne pre všetky rôzne víry a choroby, vrátane rakoviny.
 3. Stravujte sa zdravo. Jedzte ľahké jedlá, obmedzte kravské mlieko (predovšetkým homogenizované – to je to, čo vám v chladničke splesnivie a nie skysne), mäso a hlavne výrobky z neho, s rôznymi “vylepšovákmi”. Skúste občas raňajkovať slzovku. Ak ju nemáte možnosť zohnať, tak aspoň ovsené či pohánkové kaše. DOPORUČUJEM: Pite plné červené víno (max 1,5 dcl) po večeri. Všetci okolo nás mali chrípku, a nám nič nebolo.
 4. Imunitu môžete podporiť aj požívaním vlákniny. Ja mám osvedčený Inulín z Čakanky. Funguje perfektne.
 5. Z byliniek mám vyskúšanú tinktúru z Echinacei (Třapatka nachová). Najkvalitnejšiu môžete kúpiť TU. Nie je len z vrchnej časti bylinky, ale je tam aj najúčinnejší koreň (preto je cena vyššia). Vo všeobecnosti mám veľmi dobrú skúsenosť s bylinnými preparátmi od Finclubu. V porovnaní s inými, boli vždy na vyššej úrovni, čo sa týka kvality a čistoty.
 6. Vyrobte si vlastnú tinktúru z byliniek. Ja som si teraz posledne vyrobila jednu z Astragalusu, a je skvelá. Dodržujte pomer 1 diel byliniek a 5 dielov alkoholu nad 50%. Nechajte odstáť 10 dní na tmavom mieste (izbová teplota), a podávajte po 20-25 kvapkách, podľa pocitu 1-3x denne. Skladujte v tme a chlade. Tam vydrží kľudne aj niekoľko rokov.

Toto sú veci, čo sa mi zatiaľ osvedčili, ale každý to môže mať inak. Každý z nás je predsa unikát.

A nezabudnite:

„Čistota je půl zdraví a veselost celé.“

Božena Němcová

Môj dnešný kváskový chlieb: Žiadny nie je lepší, než ten čerstvo upečený doma.

Teraz som si vlastne uvedomila, ako to všetko strašne uteká – už za mesiac budeme oslavovať tri roky v Austrálii. Bože, to ale letí!

2 thoughts on “Moffat Beach a 6 tipov na posilnenie imunity

Add yours

  1. U mňa to teraz bola posledná kvapka, keď som si uvedomila, že tie správy sa už točia dookola tie samé (negatívne).

   Akurát tí ľudia by tu nemuseli tak blbnúť s potravinami a toaleťákmi. To mi hlava vážne nepoberá, vôbec ich nechápem. Sú proste iní.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: