Design a site like this with WordPress.com
Get started

Večne vysmiati Austrálčania a online balet

Zdravíme vás z jesenného Queenslandu. Slniečko nám krásne svieti, a na predpoveď počasia teraz vôbec nie je spoľah. Občas sľúbia, že bude pršať a neprší… a naopak. Proste také aprílové počasie, akurát, s teplotami stále okolo 28°C – ideálne na slnenie a chytanie vitamínu D.

V dnešných dňoch sa tu začalo poriadne inovovať. Mení sa štýl práce, všetko, čo je možné, sa presúva z osobných stretnutí na video-hovory, či už sa to týka práce, pracovných pohovorov, alebo voľnočasových aktivít.

Väčšina ľudí už pracuje z domovov, ale stále tu nikto nenariadil nosiť na verejnosti rúšky, len máme od seba dodržiavať odstup. Jediná väčšia zmena bola, že pozatvárali bary, reštaurácie… a potom aj hranice, takže ak ste boli zrovna v tú dobu, keď sa rozhodlo zatvoriť hranice, na návšteve v inom štáte, ostali ste tam zatvorení. To sa stalo susedovi od vedľa. Prišli ho navštíviť jeho deti, ktoré žijú vo Viktórií, no a z dvoj-týždňovej návštevy teraz majú už mesačnú.

Našťasie máme doma o zábavu postarané. Paul musel svoje štúdio zatvoriť. Chudák.

Všade nám hlásia BUĎTE DOMA, na mobiloch sa nám teraz namiesto siete objavuje #StayHome, a máme dodržiavať tzv “social distancing”. Proste nestretávať sa zbytočne s ľuďmi, neskupinkovať sa… ale skoro nikto to tu nedodržuje. Každý si tieto nariadenia asi vykladá inak, a kopec ľudí sa teraz stretáva doma. Netuším, či sú ľahkovážni, alebo si myslia, že doma sa navzájom nenakazia.

Včera prišla k susedovi ďalšia návšteva. To tiež asi nie je veľmi rozumné. Zistilo sa totiž, že niekto môže/mohol byť nakazený, a ani o tom nemusí vedieť (a môže to ešte prenášať). Navyše, počítanie nakazených na základe testov, ktoré robia ľuďom len s ťažšími symptómmi, a následne počítanie úmrtnosti na základe tohto čísla, nie je veľmi objektívne. Austrálčania možno volia variantu – sladká nevedomosť, nebudeme sa tým stresovať. Ktovie. Netuším ako to tu tí ľudia majú nastavené. Ale to, že sú stále v pohode a vysmiati, na nás pôsobí veľmi príjemne a uvoľňujúco.

Najnovšie nariadenie je zatiaľ také, že sa môžu voľne pohybovať max dve osoby spolu. Deťom zrovna začali prázdniny, tak školy teraz riešiť nemusia.

Obchody všetko dezinfikujú, majú po zemi rozmiestnené rôzne kužele, a namaľované, ako máte dodržiavať odstup v rade. Toaletný papier je stále vykúpený. Vďaka tejto šialenej poptávke, ktorú fakt nechápem, teraz vyskočila cena za balíček (8ks toaleťákov) z $3.50 na $7. V tomto si Austrálčania môžu podať ruky s Američanmi. Často som tu spomínala, že sú si v mnohom podobní, a vyzerá, že aj zmýšľaním. Ako keby tieto národnosti (od seba ďaleko vzdialené) fungovali na jednej vlne vedomia.

Nuž, a aké by to bolo, keby sa v túto dobu všetko nemodernizovalo. Kto nechce prísť o prácu, vylepšovať proste musí. Na začiatku mesiaca som ešte stihla pár lekcií baletu, no potom som sa začala cítiť slabo, ostala doma… a potom sem prišiel tento vír, tak som sa rozhodla, že tam zatiaľ nepôjdem, a cvičila som doma. Baletné štúdio neváhalo, kúpili kameru, a rozhodli sa tieto lekcie streamovať, aby sme mohli trénovať. Asi sa boja, že im v týchto podmienkach začneme priberať 🙂 Teraz je už online aj jóga, ballet, proste všetci hľadajú z tejto situácie východisko.

Najbližšie mesiace baletné štúdio asi nenavštívim. A tak pekne nám išlo nacvičovanie jednej pasáže (Sugarplum fairy) z Labutieho jazera…

No a ako to tu teda zvádame my? Dobre. Obmedzenie na dve osoby nám nič nemení, keďže sme našťastie len dvaja 🙂 Do obchodov chodíme minimálne, jeme z toho, čo máme doma, a veci ako koláče, chleba či buchty si pečieme sami. Chlebovú múku kupujeme vždy vo veľkom. Zrovna v januári sme kúpili dva pytle po 12,5 kg, tak s tým asi na nejakú dobu vydržíme. Na chladničku som si pripla zoznam potravín, poznačila ich trvanlivosť, a podľa toho varím, aby sme nič nemuseli vyhadzovať. Toaletného papieru síce nemáme plnú kúpeľňu, ale na nejakú dobu nám to určite vydrží. Dobré je, že som jedlo a hygienické potreby vychytala ešte pred tým, než sa toto všetko spustilo.

Keby nám všetkým nariadili karanténu, aby sme ostali doma (aj keď si myslím, že tu by to u Austrálčanoch neprešlo), tak by nám to asi nevadilo, keďže máme záhradku, a dom je tak veľký, že by sme v ňom mohli hrať schovku. Možností, ako zabiť čas, je tu celkom dosť. Už len keď sa pustím do upratovania, tak mi to zaberie skoro celý deň. Teraz kôli víru umývam podlahu a periem celkom často. Snažím sa všade (kde sa to dá) pridať pár kvapiek eukalyptového oleja, aby sme dezinfikovali prírodne, nie chemicky.

Tak to by bolo od nás zatiaľ asi všetko. Majte sa krásne, a zbytočne sa nestresujte. Túto situáciu musíme brať pozitívne. Konečne máme čas na veci, na ktoré sme si ho nikdy nedokázali nájsť. Ja som sa napr. naučila robiť knedľu, povidlové buchty som vytříbila k dokonalosti, a na Velikonoce určite nevynechám mazanec, ktorého recept nájdete TU 🙂

2 thoughts on “Večne vysmiati Austrálčania a online balet

Add yours

  1. Ano, úklid, na který normálně není čas, se vysloveně nabízí jako jedna z rozumných karanténových aktivit. Já se ale rozhodl úklid i v tomto období odložit ve prospěch mnohem méně důležitých a napohled nesmyslnějších aktivit, na dobu, kdy na něj zase, jak doufám, nebude čas :-).

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: