Design a site like this with WordPress.com
Get started

Spoznávanie “austrálskych” jedál na vlastnej koži

Pod článkom zverejňujem recept, ktorý vyhral.

Schválne som dala austrálske jedlá do úvodzoviek, lebo také v podstate neexistujú. Je to skôr taký mix všetkých rôznych jedál (z rôznych kútov sveta) dokopy. Priblížim vám, čo sa tu vlastne bežne konzumuje, a spravíme si tento článok trochu interaktívnejší.

Ako som už spomínala v nedávnom článku, jedál, ktoré sú vyslovene austrálske, je veľmi málo, a pre nás Európanov je to často hnus. Austrálčania musia mať proste iné chute. Nedávno sme sa rozhodli skúsiť službu “Hello Fresh”. Dostali sme totiž zázračný kód, s ktorým bola cena za porciu neodolateľne výhodná. Každý týždeň vám dovezú suroviny na jedlá, ktoré si z ich týždenného menu vyberiete a s blbuvzdorným receptom si ich potom pripravíte. Je to super keď ste zrovna bez nápadu čo uvariť.

Po prestriedaní viacerých receptov som ale zistila, že skoro do všetkých jedál musel ísť med alebo CUKOR! Ja ho už teda vynechávam (jedlá sú aj bez neho stále dobré). Oni sú tu tým cukrom a medom tak posadnutí, že ho dávajú skoro do každej omáčky, do chleba a dokonca aj do šunky, slaniny či austrálskych klobás. Musíme si dávať veľký pozor, aby sme si už znovu nekúpili sladké klobásy. Minule sme skúsili Honey beef sausages, a poviem vám, bol to teda pekný hnus! Normálne, že presladené klobásy. Už chápem, prečo sú miestni tak obézni – z obrovských porcií, cukru a polotovarov. Máloktoré austrálske ženy vedia variť či piecť, a väčšinu jedál pripravujú z polotovarov. My sa ani veľmi nehýbeme, a stále sme štíhli. Asi to bude skôr o štýle stravovania než o pohybe.

Najviac ma asi dostali palacinky vo fľaši tzv. Pancake Mix. Palacinky sú predsa len múka, mlieko, špetka soli a vajce. Tu to predávajú vo fľaši, že PŘIDEJ VODU, a zloženie je dlhé ako rumunský film. To máte: škroby, zahušťovadlá, príchute, zvýrazňovače chutí a niekoľko druhov “raising agents” aka niečo ako kypriaci prášok. Toto čítanie drobných písmen (zloženia) praktikujem už celkom dlho a musím uznať, že ma to aj celkom baví. Pomáha mi to v rozhodovaní, čo kúpiť. Ani mi to nezaberá moc času. Keď vidím dlhé zloženie, ďalej to už ani neštudujem a produkt putuje naspäť do regálu. Mám vytipované výrobky, ktoré už poznám a zložením sú cajk, a tie rovno kupujem.

Ešte vám napíšem o jednej príhode, na ktorú som si práve spomenula. Do práce som doniesla koláč (aby som mala niečo k prehryznutiu), a kolegyňa sa ma spýtala, či som ho robila “from scratch”. Vyvalila som na ňu oči, akože od základu? Čo tým myslí? Však som si ho normálne upiekla, ako sa to u nás vždy robí. Neskôr som pochopila, že piecť niečo “from scratch” v Austrálii znamená niečo WOW – že človek je mimoriadne zručný. Ženy tu totiž pečú koláče z prášku (ako tie palacinky), že len pridaj vodu, nalej to do formy, upeč… et voilà!

Ako nám to prezentujú v austrálskom pořade, novodobá housewife (tzv. žena v domácnosti) je podľa všetkého vyumelkovaná žena, ktorá doma neuklízí (za úklid si radšej zaplatí, aby by si náhodou nezlomila svoje umelé nechty), ohrieva jedlá a pečie z prášku. Ľudia moji, kam to speje…

A aby sme nedopadli ako tieto novodobé ženy v domácnosti, pripravila som pre vás niekoľko obrázkov jedál, ktoré sme si zatiaľ uvarili.
Na vás bude vybrať jedno, dve, alebo tri z nich – odškrtnúť v zozname pod článkom a kliknúť na tlačítko ‘VOTE’. Recepty s najviac hlasmi vám po pár nazbieraných hlasoch preložím a zverejním do tohto článku.
Po rozklikutí obrázku by sa mal objaviť popis aj s číslovaním.

Tak ktoré jedlo vás najviac nadchlo a radi by ste si ho doma pripravili?
HLASUJTE!
Vybrať môžete až tri recepty.

Recept, ktorý mal najviac hlasov:
9) Slaninovo-cuketové karbanátky s kukuřicí

Na recept pre 2 osoby budete potrebovať (pre 4 všetko zdvojnásobíte):

olivový olej (množstvo viz recept)
2 sladké brambory (batáty)
1 menšia plechovka (125g) kukurice
1 svazek jarní cibulky
1 strúčik česneku
1 cuketa
200g slaniny
1/2 hrnku hladké mouky
1 vejce
2 lžičky mléka
koření na ochucení
1 okurka
1 paradajka
2 lžičky bílého octu
1/4 lžičky medu
30g salátu
majonéza dle chuti

Recept nájdete po rozkliknutí v obrázku.

6 thoughts on “Spoznávanie “austrálskych” jedál na vlastnej koži

Add yours

 1. Hmmh, docela by mě ten sladký tón zajímal – sladké mám ráda, ale obávám se, že tohle by bylo moc i na mě. 🙂 Tady je zas všechno o dost kyselejší, než jak to znám z ČR… Si nevybereš. 😀

  Like

  1. Prekyslené potraviny sú teraz v móde, lebo všade dávajú kyselinu citrónovú ako najmenej nezdravý konzervant. Občas ma to pekne štve, lebo tá potravina je fakt vyslovene kyslá a nedá sa to ničím stlmiť.

   Mňa najviac dostalo, keď som videla dokument o tom, ako sa v ČR pečie Chlieb Šumava. V pekárni ho museli piecť na rôzne spôsoby, lebo ľudia na severe ho mali radšej kyselejší a na juhu mali radi zas iný… sila proste. Pritom to bol stále ten istý chlieb 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: