Design a site like this with WordPress.com
Get started

Dobrodružstvá počas tejto neobvyklej zimy

Už sme za polovicou roku 2020… no že by sa konečne niečo zlepšilo po tom, čo sa vírus objavil, sa mi nezdá (vo Viktórii sa to teraz dosť zhoršilo). Ešte stále platia niektoré obmedzenia. Človek nemôže existovať ako “pred tým”. Ako by miestni povedali, tento rok proste “SUCKS”. Vymažme ho z kalendára a úplne naň zabudnime.

Všetko je tu teraz inak. Lety mimo Austráliu sú obmedzené, a tým pádom nie je spoľah ani na poštu. Už sa nevyužíva tzv. Air mail, ale všetko sa posiela loďou. Namiesto jedného mesiaca teraz balíky a listy zo zámoria cestujú 3-4 mesiace, a či prídu je hlavne o šťastí. Kopec ľudí prišlo o prácu, firmy nenaberajú, skôr vyhadzujú a krachujú. Nábory sú pozastavené už 4 mesiace. Nikto sa tu s vami nes*re (vírus nevírus). Vládne tu dosť silný kapitalizmus – úplný opak toho, na čo sme boli v Česku zvyknutí, tzv. “sociálne istoty”. Za celým týmto dobrodružstvom, čo môžete na stránkach vidieť, je kopec driny, úspechov aj pádov. Sme tu na to všetko dvaja, no za túto skúsenosť sme veľmi vďační. Neľutujeme, že sme sa rozhodli odísť z ČR a skúsiť niečo nové… aj keď to nie je jednoduché. Každý deň ďakujem, že mám tak skvelého manžela. Bez neho by som to asi nezvládla.

Čas uteká ako voda. Presne pred rokom sme sa plavili za veľrybami, lenže tento rok je to kôli vírusu také… kadejaké. Človek nemôže ísť úplne hocikam, na hraniciach je stále kontrola a pri prekročení sa vypĺňajú akési dokumenty. Ako sme stále doma, musíme si vymýšľať aspoň nejaké lokálne výlety, aby sme sa tu z toho nezbláznili. Queensland je našťastie obrovský (1 853 000 km²), tak je toho na výber viac. Akurát tu teraz stále vládne zima (rozumej 22°C). Ešte, že sme sa rozhodli presťahovať z Viktórie. Teraz by sme tam museli byť povinne v karanténe… a ešte by sme tam aj mrzli.

Queenslandská zima 2020

Tohtoročná zima mi absolútne nevadí. Je veľmi príjemná. Večer býva okolo 13°C, deň je v rozmedzí 20 až 25°C. Jirko chcel na narodeniny vyraziť na viac-dňový výlet, ale hotely v žiadnom prípade nepripadali v úvahu. Rozhodli sme sa pre stan. Nejakú výbavu sme už mali z Nepálu, takže pohoda.

Testovanie stanu nanečisto dopadlo dobre

Aby bolo dobrodružstvo väčšie, rozhodli sme sa ísť na sever, na Fraser Coast… na motorkách. Všetko sme si na ne pobalili. Jirkovi som upiekla dort, ráno sfúkol sviečky, a vyrazili sme na cestu za zážitkami.

Počasie vyšlo perfektne, tak hurá na cesty!
Obedňajšia prestávka
Aby sme zaspomínali na česko-slovenský výletovací štýl, spravila som na cestu kváskový chlieb s řízkem.
Nie vždy boli cesty spevnené, tak som mala občas z tej mojej cestnej motorky “adventure”.
Zastavili sme sa aj na výbornej zmrzline z Liči a zaspomínali na tú z Durianu. Pani zmrzlinárka bola veľmi zhovorčivá. Keď som sa ponáhľala za Jirkom, aby mi ešte trochu zo zmrzliny ostalo, ako naschvál sa so mnou pustila do rozsiahlej debaty 🙂

Po výdatnom dni plnom jazdenia sme to zapichli na ranči Susan River Homestead. Privítal nás strašne zlatý pánko (majiteľ). Bol tak ochotný, že by sa pre nás aj rozkrájal. Všetko nám vysvetlil a ponúkol nám drevo na oheň a klobásky.

Narodeninová pohoda. Prvý krát v živote sme si opekali na ohni marshmallow.
Nechýbal ani bazén.
Kone na ranči boli veľmi priateľské. Prišli sa s nami privítať a čakali na pohladenie. Tu v Queenslande má kone takmer každý, kto vlastní veľký pozemok (tzv. acreage).
Posedenie pri ohni bolo veľmi príjemné.

Všetko bolo perfektné, až na pozíciu stanovania. Ranč bol totiž neďaleko cesty. Keď sme zaspávali, vietor fúkal presne od cesty smerom k nám takže to tam celkom otravne svišťalo až do noci. Nič príjemné, keď sme zvyknutí doma zaspávať v tichu. Zima nám našťastie nebola. Páperové spacáky The North Face Fake z Nepálu to istili.

Prebrali sme sa do celkom chladného rána, ale za hodinku už slniečko pekne hrialo. Vydali sme sa na raňajky do Maryborough, mestečka plného Mary Poppins (pochádza z tadiaľ jej autorka).

Nájsť kaviareň, v ktorej by sme sa cez víkend naraňajkovali bolo trochu náročné. Chceli sme podporiť miestny business, no nebolo kde. Po polhodine túlania sa mestom nám jeden lokálny pán poradil kam ísť (čo jediné je otvorené).

Je libo “cup of tea”? Ďalšie dni sme vybehli na raňajky a na kávu do dažďového pralesa. Trénujeme Austrálčanov na espresse, či ho vedia spraviť. Tu sa totiž poväčšine pije len káva s mliekom v rôznych podobách. Keď si dáte espresso (austrálsky “short black”), väčšina na to reaguje, že akože fakt len káva, bez mlieka, bez cukru? Keď prikývneme, tak oni na to: “Aaa, European style!”

Odporúčaná kaviareň bola síce otvorená, ale nerobili tam raňajky! Myseli sme, že už pomaly umrieme od hladu. Našťastie hneď vedľa bola otvorená ďalšia kaviareň a tam raňajky podávali. Hurá! A boli dokonca aj výborné. Keď sme odchádzali, všimla som si, že na druhej strane cesty predávali čerstvé ananásy. Priamo od framára. Škoda, že nemám na motorke viac kufrov. Hneď by som nám ich zopár kúpila.

Ananásová farma (vpravo). Vedeli ste, že plody ananásovníku rastú v prízemnej ružici a nie na strome?
Hervey Bay a jeho nekonečné mólo. Zrovna tam bol odliv.
Cesty v okolí Tin Can Bay a Rainbow Beach boli úplne prázdne. Len my, cesta a borovicové lesy.
Kaviareň na Tin Can Bay, z ktorej sa každé ráno kŕmia divoké delfíny.

Bol to náš zatiaľ najväčší výlet na motorkách. Najazdili sme asi 700 km. GoPro kameru sme žiaľ nebrali. Nechcela som mať počas výletu starosti s natáčaním, ešte to nemáme moc vychytané.

Ďalšie dni sme sa už len poflakovali. Keď sme prišli domov, tak sme si slávnostne dali vaňu, a s otvorenou náručou uvítali našu mangovníkovú posteľ. Všade dobre, v našom dome najlepšie 🙂

Dayboro. Zákaz parkovania na trávniku asi návštevníkov vyzýva, aby na trávniku parkovali.

Teraz som si navymýšľala nové šicie projekty, nech mám čo robiť, ale občas nie som schopná ničoho. Aspoň, že sa dokopem raz za čas na Bikram jógu. Teraz trochu vypomáham v miestnom štúdiu a mám za to lekcie zadarmo. Celkom fajn výmenný obchod.

Tento mesiac by sme radi vyrobili nový úľ pre naše subtropické včeličky, pretože ich kolónia sa nám za rok už celkom pekne rozrástla. Na začiatku jari by sme im už mohli pridať ďalší úľ a rozmnožiť ich. Už sme aj prvý krát ochutnali ich med! Je dosť výrazný a aromatický (asi z tých všetkých kvetov a eukalyptov v okolí).

Ak ste to dočítali až sem tak gratulujem a ešte sa s vami podelím o úžasnú vec. Pred domom cez cestu máme jazierko. Občas sa tam idem prejsť a dnes som vedľa neho objavila staré listy z lekna (asi ako popršalo) ktoré začali púšťať korene. Nadšená som si ich vzala domov a skúsim si z nich vypestovať nové rastlinky. Nemalo by to byť nič náročné.
COVID UPDATE

Prípady v AU povyskočili kôli vypuknutiu pandémie vo Viktórií. Nejaký jeden človek to tam dovliekol zo zámoria, no nepostupovalo sa tak, ako sa po vstupe do Austrálie malo, a rozniesol to. Takisto to vypuklo aj v nejakých častiach pri Sydney.

My sme zatiaľ v bezpečí, užívame slniečka, akurát sa stala jedna vec a uvidíme, ako sa to vyvinie. Nejaké… ani neviem ako ich nazvať, nechcem nadávať ani odsudzovať… proste tieto nezodpovedné osoby boli na párty v nainfikovanej Viktórii a pri vstupe do Queenslandu to zamlčali. Neskôr sa zistilo, že sem prišli s COVID-om a počas 9 dní (kým nemali symptómy) stihli pobehať južnú časť pod Brisbane – od Loganu po Ipswich – kde to pravdepodobne rozniesli. Teraz sa len čaká, čo z toho bude, pretože kopec vecí zamlčali a ľudia v Queenslande ich teraz za to nenávidia. Ako môžete na odkaze vidieť, celá vec sa celkom brutálne zmedializovala, dokonca zverejnili aj ich mená. Zatvárajú domovy dôchodcov a všetci sú znovu v panike. Toto šialenstvo asi nikdy neskončí.

17 thoughts on “Dobrodružstvá počas tejto neobvyklej zimy

Add yours

 1. Milá Simi,
  říkáš, že tam jsou borovicové lesy? Juj, to by bylo něco pro mě! Borovici mám ze stromů nejraději. 🙂

  Like

  1. Ahoj Dori,
   Jj, máme tu celkom rozsiahle pásmo borovíc. Tiež ma to na začiatku prekvapilo.
   Fakt? A ktorá z nich je tvoja najobľúbenejšia? 🙂

   Like

   1. Hele, tobě se taky povedl super vtip! 😀 😀
    Na té mojí najdeš podpis DDT (Dorka Datlová, trdlo). 😉

    Like

   2. A víš, že to je mi jedno? Já nějak obecně vnímám borovice (všechny druhy, včetně kleče) jako stromy pro mě… 🙂 Spíš je to o konkrétních “jedincích”, než o druhu. 🙂

    Like

 2. Romantický výlet. Moc pěkný a je moc dobře, že jste ho podnikli. Krásné fotografie od protinožců. Tak ať se lekníny chytí a včeličky dají hodně medu. Ještě tam začnete farmařit 🙂

  Like

  1. Ďakujeme 🙂 A vieš, že som na tým farmárením už premýšľala? Ale skôr niečo malé pre nás, aby sme mohli byť sebestační. Možno raz… uvidíme 🙂 Z včeličkového propolisu budem určite vyrábať kozmetiku. Snáď sa nám to rozrastie.

   Liked by 1 person

 3. Krásný výlet, nádherná krajina a moc pěkný manžel…:)
  K šíření nákazy: vždycky se najdou nějací debilové..! V Praze v metru se musí jezdit s rouškama, je neuvěřitelný, kolik lidí je má jen na půl žerdi nebo dokonce bez. Už jsem nějakýmu Rusákovi řekla, ať vypadne z metra a jde pěšky. Druhorozený mi řekl, že jedou dostanu od někoho přes pusu. Když mě to hrozně irituje, taky ji nechci mít, ale nosím ji.

  Like

  1. Tu sa toho v komentároch udialo, kým som spala… 🙂
   Manželovi odkážem, či sa bude červenať 😁
   Kopec ľudí k tomu pristupuje, že sa ich to netýka, lebo nakazení ešte neboli. Na internete koloval celkom vtipný obrázok o tých rúškach “na pol žrde”, kde to prirovnávali k nesprávnemu noseniu spodného prádla (pre chlapov) 🙂
   Ako Dorka píše, s tým vyjadrovaním názoru opatrne. Nevieš na koho natrafíš.

   Like

  1. Táto naša zima je vlastne ako európske leto, keď sú chladnejšie dni. Raz by som v zime chcela okúsiť austrálsky sneh, ale to teraz asi nevydá. Ľudia kôli tým miestnym prehnaným cenám chodia lyžovať radšej na NZ či do Japonska.

   Like

 4. My tu – Zürich – v najväčšom lete máme Vašu zimu, ušetrili sme dlhú cestu, nie? Aj ja a Japonci obzvlášť milujeme borovice, kedysi – zo Slovnska! – aj borovičku. Teraz už nepijem, symbolicky ako medicínu kvapku Becherovky .
  Výborná reprtáž, príjemne sa čítalo a kukalo. Ahoj a all the best!

  Like

 5. Milé povídání a krásné fotografie! Muselo být nádherné cestovat, když bylo všude liduprázdno, člověk si to hned jinak vychutnává :).
  Australskou zimu bych tu brala všemi deseti, v tom našem létě se dnes nedá ani dýchat.

  P.S: Těm queenslandským ženám zodpovědnost z očí přímo kouká!

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: