Design a site like this with WordPress.com
Get started

Austrálsky prales a chladné obdobie

Priznám sa… Keď sme prišli do Austrálie, bola som trochu sklamaná. Síce som nič neočakávala, ale po tropickom Singapure to bolo mierny šok. Z 32°C sme prišli do 15 a bola nám zima.

Počasie bolo premenlivé a v CBD bolo na môj vkus príliš veľa mrakodrapov. Po čase sme však zistili, že mesto je plné parkov a je tu nádherne aj keď je chladno. Upršané dni vystriedalo príjemné babie leto. Keď bolo pred dvoma týždňami obdobie, že prišiel vzduch z Antarktídy, síce bolo chladno, ale Slnko hrialo.

Austrálska jeseň/podzim

Kedže tu nie je celý rok teplo, ľudia majú v miestnostiach klimatizáciu, ktorá okrem chladenia aj hreje alebo elektrické priamotopy (alebo nemajú nič, lebo sú otužilí). Tí lepší majú po domoch rozvedenú vzduchotechniku. Nič také ako radiátory sme tu ešte nevideli a asi ani neuvidíme. Takisto aj materiál, z čoho sú tu domy postavené, je odlišný. Vo väčšine prípadov sú to drevodomy v kombinácií s tehlou plnou pálenou. Okná sú tu obvykle jednosklé. Keby videli naše domy v Európe, myslím, že by nám povedali, že to máme všetko strašne hrubé a z veľa vrstiev.

Ako sme tu dlhšie, už nemám taký blbý pocit, že sme si vybrali práve Melbourne. Čím ďalej, tým viac sa mi tu začína páčiť, aj keď ešte nie je leto. Po objavení rôznych parkov, botanickej záhrady, uličiek v CBD, milých obchodíkov, dych vyrážajúcich cukrární a kaviarní, sa tu cítim lepšie.

Toto mesto sme si vybrali práve pre to, aby sme mali aj zimu. Mala som pocit, že nášmu telu by neprospievalo permanentné teplo. Je vtipné, že keď je tu 13 stupňov, vravíme, že je zima. V ČR keď bolo po zime 13 stupňov, bolo konečne teplo. Určite sa ale pôjdeme pozrieť aj do iných štátov, kde je teplejšie, aby sme to mohli porovnať, prípadne zmeniť naše pôsobisko.

Melbourne každopádne patrí medzi TOP, kde je toho strašne veľa k videniu. Kto vie po anglicky, odporúčam TENTO článok.

Melbournské graffiti
Jedna z cukrární. Keď má niekto chuť na sladké tu je v preklade “have a sweet tooth”.
V nedeľu sme sa vybrali na vzdialenejší výlet do Olinda Reserve. Autom je to z Melbourne asi 45 minút.

Bolo chladno, ale krásne slnečne. Keď sme dorazili na miesto, stratila som reč a zabudla zatvoriť ústa. Taký les som v živote nevidela. Tak obrovské stromy, palmy ako z druhohôr… a tie papagáje! Najviac tam zo všetkých škriekali Kakadu.

Z fotky to nie je vidno, ale tie stromy boli obrovské.
Džungľa v priamom prenose.
Objavili sme krásny exemplár – Platycercus elegans

Samozrejme, niekto tam už pripravoval oheň na barbecue (austrálsky barbie). Paradoxom je, že aj v chránenej oblasti, keď nie je vyhlásené nebezpečie požiaru, si môžete grilovať na vyhradených miestach, kde je gril a posedenie. Mám pocit, že v AU to tu je na každom kroku. Barbecue je tu národný šport ako v Česku houbaření. Neverili by ste, aké grily tu predávajú. Ešte aj s umývadlom a sprchovou hlavicou. Český Hornbach hadr.

Z džungle sme sa presunuli k vodnej priehrade Silvan Reservoir a prvý krát sme videli naživo Kookaburas. Každý tu o nich hovorí. Sú to veľmi obľúbené vtáky pre svoj typický “smiech”. Keď som ich prvý krát počula, myslela som si, že sú to opice. Tu je ukážka: The Kookaburra Call.

To je on. Sedí na konári a je mu dobre.

Viem, že sa nemá baviť na cudzom nešťastí, ale musela som vyfotiť originálne zaparkovanie “na koncák” jedného auta, našej obľúbenej austrálskej značky Holden.

Doma som si všimla, že má na značke napísané, že BÚRA.

2 thoughts on “Austrálsky prales a chladné obdobie

Add yours

  1. [1]: Bola to sila ale ešte stále sme nevideli klokana. Len na značke. Dúfala som, že sa nejaký objaví, ale neobjavil. Na ceste by sme ho aj tak nechceli stretnúť

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: