Design a site like this with WordPress.com
Get started

Výlet na Uluṟu 3: Ťavia karavána, Ayers rock a Kata Tjuṯa

Cestou zpět do Yulara jsme se už drželi striktně jenom asfaltových cest.

Cestu, už jsme znali, jeli jsme tudy včera, žádné překvapení nás tedy nečekalo. Spíš trošku zklamání. Paní v autopůjčovně nás vylekala, kolik zvěře poběhuje po cestách, a my jsme viděli jenom jednu ještěrku. No nevadí, alespoň jsme žádnou tu zběsilou zvěř nesrazili.

V Yulara jsme měli zarezervovanou noc v chatce v kempu. Připravovali jsme se na nejhorší, kvalita podobných ubytovacích zařízení v Austrálii je totiž hodně špatná, ale byli jsme mile překvapeni. V chatce, ale hlavně ve sprše a na záchodě, bylo čisto, všechno v naprostém pořádku.

Mali tam aj krásny bazén so slanou vodou (v Austrálii sa všeobecne vyhýbajú tým chlórovým), tak sme sa do neho hneď išli hodiť.

Na večer jsme pak měli rezervovaný výlet na velbloudech k Uluru (Ayers Rock) a Kata Tjuta. Bylo to naplánované tak, aby jsme na vyhlídku dorazili se západeum slunce. Součástí projížďky byla i doprava z ubytování k velbloudům a zpět, jelikož po výletě bylo připravené občerstvení včetně alkoholu – yay!

Dromedári už boli pripravení. Môžete vidieť ako majú na jednom kolene popruh. To preto, aby nevstávali. Rozväzovali im ich postupne, keď sme si na nich sadali.

Velbloudi byli jednohrbí – dromedáři. Dozvěděli jsme se, že jednohrbí volboudi žijí v teplých klimatech, dvouhrbí ve studených (Mongolsko a podobně), a že dvojhrbých velbloudů je na světě čím dál míň a jsou ohroženým druhem (na tejto stránke môžete sledovať ich aktuálny počet, pozn. S.). Po trošku smutném úvodu nás teda rozdělili a přiřadili k dromedárům. Museli jsme si zapamatovat jméno toho našeho, jinak nás prý na konci nenechají z něho slézt a budeme muset na něm spát. Já jsem jméno toho našeho už zapomněl, ještě že už jsme doma (volal sa Oli 🙂 pozn. S.).

Ten za nami vkuse robil ksichty. Raz si tak riadne grgol, že sa to ozývalo po okolí.

Každý dromedár měl jinou povahu. Děvčata, co se tam o ně staraly, měly každého přečteného – vyprávěly nám o nich různé příhody. Vedle farmy měli dokonce závodiště na velbloudí dostihy. Jelikož každý velbloud má jinou povahu, ne každý se hodí na závodění. Někteří mají větší výdrž, někteří menší, některým se nechce závodit vůbec a raději si to namíří zpátky do ohrady. Ten náš zase prý vůbec neuměl běhat, spíš poskakoval. Během závodu tak udělal víc výškových metrů než délkových.

Náš Oli byl strašný pohoďák, ale ten za námi se trošku předváděl. Všichni byli ale klidní, pěkně si pomalu vykračovali, uvolněně se pohupovali krajinou.

Příroda v outbacku je krásná, písek tmavě oranžový až červený, strašně jemný, nízké křoví, sem tam nějaký malý strom… a někonečné výhledy. Po asi dvaceti minutách jsme došli na vyhlídku, kde bylo vidět Uluru i Kata Tjuta. Slunce zapadalo za Kata Tjuta a dělalo dlouhé stíny. Vždycky když sleduju západ slunce tak si uvědomím jak rychle se vlastně pohybuje po obloze. Když nemáte žádnou referenci, tak se to nezdá, vypadá že stojí, ale když zapadá třeba za horou, tak stačí pár minut a je pryč.

Na konci výletu bylo teda ono slibované občerstvení. Měli jsme domácí chlebík s nějakými pomazánkami a krekry. Bylo to fajn, pochutnali jsme si. Rozlívali i víno a pivo, tak jsem si šel pro pivo – Iron Jack. Nikdy před tím jsme ho neměl, a už asi ani nikdy nebudu… Koupili jsme si ještě magnetku s velbloudem na ledničku a už nás volali k odvozu zpět do ubytování. 

Pred spaním sme sa pokochali krásnou hviezdnou oblohou bez svetelného znečistenia.

V noci jsem se krásně vyspal. Klimatizace sice trošku vrčela, ale nebylo to nic hrozného, dalo se normálně spát. Nad ránem jsem se vydal do koupelny a cestou si všiml, že slunce vychází nad Uluru. Tak si říkám, že by z toho mohla být zajímavá podívaná. Běžel jsem teda vzbudit Simi a šli jsme na vyhlídku za kempem. Měl jsem pravdu, bylo to super, fotky jako důkaz místo slibů.

Po snídaní jsme se pobalili a vyrazili směr Uluru. Uluru je v národním parku, kde se platí vstup. Naprostá většína národních parků v Austrálii je volně přístupná, někde se ale platí vstup, hlavně když jsou v parku jednotky rangerů, nebo je třeba se o park nějak starat. Koupili jsme si teda lístky online a vydali se na cestu.

Odjazd z Yulara. Vľavo Uluṟu a Kata Tjuṯa, vpravo letisko a Alice Springs. Nie je sa kde stratiť.

U vjezdu do parku byla závora se čtečkou, pod kterou jsem strčil mobil s QR kódem, který mi před tím přišel na e-mail, a pustilo nás to dovnitř. Občas mě překvapí, jak moderní jsou některé věci v zemi, kde dvacet kilometrů za městem ztratí mobil signál.

Na Uluru bylo jenom pár lidí, klid, jenom bylo slyšet, jak listy stromů šustí ve větru. Uluru je monolit, který ční do výše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu a do země zasahuje až 5 km hluboko. Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří se odhaduje až na 600 mil. let. Pískovec Ayersovy skály je bohatý na horniny obsahující hliník a křemičitany. Tím získává načervenalý nádech. Celý objekt je znám tím, jak během dne mění své barvy od oranžové, přes jantarovou, až ke karmínové, tak jak postupují sluneční paprsky. Při západu slunce má barvu nejvíce oranžovou. Celá skála je rozryta brázdami, po kterých stéká dešťová voda.

Uluru je posvátné místo a říká se, že je tam mystická atmosféra. No nevím jestli je mystická, ale každopádně je zvláštní. Je tam jakýsi zvláštní klid, uvolněné, bezpečné prostředí, vydržel bych tam hodiny. Jsou tam i místa s nástěnnými malbami. Nikde jsem nic takového naživo neviděl, připadal jsem si jak ve filmu s Davidem Attenborough. 

Ešte vám trochu viac priblížim tú atmosféru (pozn. S.): Keď tam prídete, cítite, ako keby sa zastavil čas. Bolo tam úžasné ticho a vo vzduchu veľmi zaujímavá energia. Tá sa menila s tým, ako bolo Uluru osvetlené slnkom. Uluru je pre Aborigincov posvätné miesto, a návštevníci by to mali rešpektovať a neštverať sa naň (ja som mala z Uluru taký rešpekt, že som sa ledva odvážila tej veľkej masy horniny dotknúť). Výstup na Uluru je už oficiálne zakázaný, pod pokutou.

Objavili sme srdce Uluru.

Když jsme se nasytili Uluru (a začal nás tlačit čas), vyrazili jsme směrem ke Kata Tjuta. Bylo to asi půlhodinku cesty. Nevraceli jsme se tou samou cestou, jakou jsme přijeli k Uluru, alespoň teda ne úplně. Kolem Uluru totiž vede silnice a dá se objet. Nakonec se ale musíte vrátit na tu samou silnici, kterou jste do národního parku přijeli. Dokončili jsme teda smyčku, obhlédli Uluru ze všech stran a vyrazili ke Kata Tjuta. Neměli jsme čas jet až úplně k hoře a pokochat se zblízka tak jako na Uluru, ale zastavili jsme se na vyhlídce, asi v půli cesty. I tak to stálo za to.

Kata Tjuta (v aboriginštině znamená “mnoho hlav”) je majestátní kus skály. Udělali jsme teda pár fotek, pokochali se a vyrazili směr letiště, kde jsme měli vrátit auto v určitý čas, aby nám nezačali účtovat další den pronájmu. 

Jak jsem zmiňoval na začátku, letiště v Yulara je velmi malé, regionální, menší než Brno Slatina (a to už je co říct), takže parkoviště pro vrácení pronajatého auta je jenom kus nezpevněné plochy před letištní halou. Chvilku jsme teda bloudili, nevěděli jsme kde přesně auto nechat. Nakonec jsme to ale někam zapichl a odmítl to dál řešit. Však tam bylo asi třicet aut, oni si ho najdou. V autě jsme za ten krátký výlet nastřádali docela dost odpadků, chvilku nám teda dalo všechno pobrat a odnést do popelnice. Vrácení auta v Austrálii spočívá v odhození klíčů na přepážce. Má to svoje nesporné výhody, kdy se nemusíte s ničím zdržovat, na druhou stranu nemáte příležitost se obhájit, kdyby vám chtěli naúčtovat nějaké poškození nebo tak něco. Zatím se nám to ale nestalo, takže budu tvrdit, že je to výhoda. Malé letiště s sebou přináší radosti jako jediné záchody v celé hale, které když jsou zrovna v rekonstrukci (samozřejmě že byly když jsme tam byli my), tak jsou vaší jedinou alternativou Toiky venku. Na tom by nebylo nic špatného – “když musíš, tak musíš” – ale v tom teple a s těmi mouchami to byla asi ta nejdobrodružnější Toika co jsem zažil, a to jsem byl za život na pár festivalech (ja som našťastie zistila, že normálne záchody tam sú, ale len v odletovej hale, tak som použila tie 🙂 pozn. S.)

Paa paa Ayers Rock.

Let domů se pak nesl v poklidném duchu. Z okna jsme zamávali Uluru a Kata Tjuta, a prodřímali se (alespoň já teda) až do Brisbane (ja som ešte fotila ako divá 😀 pozn. S.).

Výlet to byl sice celkem krátký, ale i tak plný zážitků. Mám takový pocit, že jsme v outbacku nebyli naposledy. 

13 thoughts on “Výlet na Uluṟu 3: Ťavia karavána, Ayers rock a Kata Tjuṯa

Add yours

 1. Milá Simi,
  název „mnoho hlav“ vznikl kvůli těm mouchám – na fotkách je totiž vždy vidět příliš mnoho hlav. 😉
  Mimochodem, ti velbloudi by občas snesli zubní kartáček. 🙂

  Like

  1. Dorka, tvoj komentár opäť nesklamal. Ďakujem za pobavenie 😄
   Tie ťavy by zniesly kľudne aj komplet ústnu hygienu. To majú z toho večného prežúvania.

   Like

   1. Ano, vždyť moje obchodní značka se taky jmenuje Dorka, kraviny všeho druhu! 😉 😀
    Jinak ti, Simi, dnes přeju krásný den! 🙂

    Like

  1. Ďakujeme 😊 Aj Európa má samozrejme svoje čaro. Niekedy si vravím, že ani nemá cenu tieto dva úplne odlišné kontinenty porovnávať, ale občas sa pristihnem, ako nad tým premýšľam.

   Like

 2. Je to krása mít možnost si tenhle výlet vychutnat s vámi, díky za to, navíc dokonce bez much :-). Úžasné místo, pro fotografa doslova země zaslíbená.

  Like

 3. Fotka stínů velbloudů je nádherná:-) velbloudi vypadající z fotek zdravě a v pohodě… nedávno jsem viděla video od PETy o tom jak jsou zneužíváni velbloudi k turismu a jak trpí, ale nevim z jaké země byly záběry… nicméně mě překvapilo jak své svěřence znají a evidentně se o ně starají, to je hezké 🙂

  Like

  1. Tak to je hrůza. Na tejto farme sa o nich starali fakt ukážkovo. Bolo vidieť, že tých, čo sa o nich starajú, to baví a majú k nim veľmi dobrý vzťah. Dromedári boli vyslovene veselí a tešili sa na prechádzku. Dokonca riešili aj váhu turistov, aby ich nepreťažili + dopredu dávali sedieť ľahšieho, dozadu ťažšieho, aby to bolo pri vstávaní vyvážené. V našej skupinke sme (ak si dobre spomínam) ani nikoho s nadváhou nemali.

   Like

 4. Viděla jsem pár dokumentů o Uluru, viděla jsem když na něj šel i Dan Přibáň z jeho trabantí smečkou a vždycky mi padá brada nad tou krásou. Já bych to tam vůbec uzavřela v širším okolí, i když mám dojem, že se o něčem takovém snad uvažovalo, protože je to místo, které si právě ten klid zaslouží. Jinak musím říct, že na životě v Austrálii by mi asi vadili dvě věci, nejvíc druhů jedovatých hadů (z hadů mám osypky i na obrázku) a pak ta sucha, byť na pobřeží tomu asi tak není. Je to zvláštní krásná zem, i když asi taky i tvrdá….

  Like

  1. My sme asi na hady a pavúky mali šťastie, že sme ich tu ani poriadne nevideli. Oni sa pred ľuďmi snažia schovať a vyhýbajú sa im. Naozaj to nie je taká drastika, ako sa to v Európe prezentuje 🙂

   Čo mne v Austrálii jedine vadí je, že ako sú odtrhnutí, je cíťiť, že tento národ sa vyvíjal odlišne, možno že aj pomalšie. Domáci nie sú nejako extra šikovní (napr. nájsť austrálsku kaderníčku, ktorá by vedela strihať inakšie než tupý strih je priam nemožné), ale keďže majú známosti, prácu si nájdu ľahšie než nejaký šikovný a pracovitý migrant. Potom sú tu na manažérskych pozíciach často neschopáci, lebo ten job dostanú po známosti a nie preto, že by sa naň hodili.
   Ešte sú po väčšine dosť fajnovky, neatraktívnu či zložitú prácu dávaju robiť migrantom (za málo $). Obvykle sa im nechce pracovať denne 8 hodín a vyhľadávajú skrátené úväzky (ale samozrejme veľmi dobre platené). Končia v piatok už v 14h, aby ešte vyrazili na pláž, migranti si to potiahnu klasicky, do záverečnej. Je to akési nepísané pravidlo. Domácim sa toho toleruje viac a je to cítiť. Hady a pavúky sú oproti tomuto fakt nič 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: