Design a site like this with WordPress.com
Get started

Zhrnutie roku 2017

ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2018 VÁM VŠETKÝM!

Občas mám pocit, že sa toho v roku 2017 moc neudialo… lenže keď sa na celý rok pozrieme s odstupom, zistíme, že toho bolo naozaj bohate. Niekto by povedal, tak fajn, odcestovali si do Austrálie… ale čo všetko za tým bolo, aký náročný proces to bol, aby sme získali tie, pre nás najlepšie víza na život – s trvalým pobytom. Možno to bola dobrá voľba, možno zlá… to teraz nedokážeme posúdiť.

Každopádne je to pre nás poriadna škola života. Ako som už spomínala, iné je byť na dovolenke a iné skúsiť niekde v cudzine žiť. Zistíte, čo by ste normálne pri návšteve danej krajiny, na pár dní či týždňov, nezistili.

Aj keby sa nám tu nepodarilo uchytiť, môžeme si povedať, že to bola naša najväčšia “dovolenka” v živote s tou najkrajšou svadbou, ktorú sme tu mali. To sú proste veci, ktoré nemôžeme ľutovať.

Keď mám náš rok 2017 zhrnúť, bol nasledujúci:

Ešte ku koncu roku 2016 sa nám podarilo našetriť peniaze na cestu a život v Austrálií. Zimu sme si poriadne užili, keďže sme vedeli, že žiadny sneh v Austrálií nebude (ale na naše prekvapenie bol). Lyžovali sme v Alpách ako diví.

Leden 2017

Začali sme si nakupovať nové oblečenie do AU, aby nám dlho vydržalo a nemali sme hneď po príjazde výdavky.

Vo Victoria’s Secret akurát vypredávali plavky, tak som si pár kúskov nakúpila. Po čase som zistila, že s plavkami úplne končia, tak som mala radosť, že som to stihla.

V Prahe sme navštívili miesta, ktoré sme ešte chceli pred odchodom navštíviť. Bola taká zima, že v Libni zamrzla Vltava, tak sme sa po nej boli prejsť. Tá prechádzka bola fakt super. Koľko málo nám stačilo ku šťastiu.

Potom sme ochutnali najlepší veterník v Prahe (podľa štúdie) – v kaviarni Savoy, dezerty v historickej kaviarni Slávia pred divadelným predstavením na Novej scéne (keď bol u nás na návšteve Jirkov bratránek), povečerali v Pohlreichovej reštaurácií Café Imperial, dali brunch v Café Louvre, navštívili kočičí kavárnu atď atď, proste paráda. Tušili sme, že v AU si na tak vysokej nohe žiť nebudeme, tak sme si to potrebovali ešte užiť.

Únor 2017

V únoru sme si vybrali dovolenku a znovu sa vydali do Álp, tentokrát s kamarátmi. Mali sme prenajatý krásny apartmán na kopci s výhľadom. Jazdili sme v ski rezorte Mayrhofen Zillertal 3000, kde je najstrmejšia zjazdovka Harakiri a brutálna lanovka Penken, ktorá visí len tak vo vzduchu bez stožiarov a vedie do mesta.

Na najvyššom vrchu ma Jirko požiadal o ruku. Vôbec som to nečakala. Bola som z toho celkom mimo a pár dní som to spracovávala, čo sa vlastne stalo. Začali sme sa baviť o svadbe, čo kedy, kde a ako. Nemohla som tomu uveriť!

Březen 2017

Začalo jaro a s ním aj balenie a sťahovanie všetkých veci z Prahy na Moravu. A že ich bolo! S Jirkom sme si prenajali dodávku na ďalší mesiac, aby sme to všetko odviezli. Komplet vybavená domácnosť… a my sa rozhodneme začať niekde inde od nuly. Blázni.

Navštívila som kurz výroby mydla, prírodnej kozmetiky, a pár kúskov som si vyrobila aj doma. Strašne ma to bavilo.

Vyberala som svadobné šaty. Bolo to ťažké rozhodovanie s ktorým mi pomáhal kolega Jožo a Jirkove sestry. Veľmi im ďakujem za názory a pomoc. Nakoniec som si vybrala značku Pronovias. Taký model, aby sa hodil aj na pláž (bola to jedna z ideí, kde by sme mohli mať svadbu). Dali sme si vyrobiť obrúčky presne podľa našich predstáv.

Duben 2017

Všetko bolo v plnom rozkvete. Chodili sme na kávičku do Karlína, užívali si posledné chvíle v Prahe. Čakala nás rozlúčka s Prahou, s Moravou a so Slovenskom. Na konci mesiaca sme odovzdávali byt a všetko prebehlo hladko. Limit 30kg/os, ktorý majú Emiráty, bol pre nás nakoniec nedostačujúci, tak sme na poslednú chvíľu museli ešte pár vecí poslať poštou na Moravu.

So štyrmi kuframi sme sa vydali na opačný koniec sveta s pár-dňovými zastávkami v Dubaji, v Singapure kde sme si prvý krát v roku 2017 užili trópy, more, a slávnostne pristáli v Melbourne.

Květen 2017

Spoznávame prvé kúty Austrálie – Melbourne. Práve začínal podzim, sezóna citrusov. Zima občas ako v hladomorni, keďže tu nestavajú (pre nás normálne) zdené domy, na aké sme zvyknutí z domova.

Zisťujeme, že svadba nemôže byť v Melbourne, kde prší a je zima. Objavujeme nové kvety, muškáty rastúce zo zeme, kaktusy na zastávkach, mäsožravky v botanickej záhrade… Nasávame miestnu atmosféru, prechádzame sa po našich prvých austrálskych plážach. To sme ešte netušili, že časom objavíme 100x krajšie. Snažíme sa pozorumieť hovorenej austrálskej angličtine. Kúpili sme auto a učíme sa jazdiť na ľavej strane.

Červen 2017

Presťahovali sme sa do bytu v Prahrane. Zažili sme prvé austrálske BBQ na Frankovej oslave. Dostala som casual prácu.

Plánujeme svadbu. Objavila som “bezstarostný svadobný balíček” v ktorom je všetko čo budeme potrebovať: od celebrantky, po výzdobu. Páčila sa nám tá predstava, tak sme si zarezervovali termín a zabookovali ubytovanie. Rozoslali sme svadobné oznámenia.

Červenec 2017

Objavujeme nové pláže mimo Melbourne.

Dolaďujeme svadbu, riešime formality a kupujeme letenky na Sunshine Coast do Queenslandu.

Pred svadbou som zistila, že mám miery ako v 18-tke (pritom som žiadnu dietu nedržala). Šaty mi našťastie stále sedeli.

Všetko dobre dopadlo, svadba bola dokonalá – na pláži v Noosa a absolútne bez stresu. Poriadne sme si ju užili a nebolo by dňa kedy by sme na ňu nespomínali. Ak by to bola čo i len jediná vec pre ktorú sme sem do Austrálie mali prísť, vôbec to nebudeme ľutovať. Ďakujeme za kopec svadobných prianí!

Srpen 2017

Začíname uvažovať o presťahovaní sa do Queenslandu. Veľmi sa nám tam páčilo.

Prvý krát sme v Austrálií videli klokanov.

Boli sme prvý krát na zápase austrálskeho fotbalu.

Září 2017

Snažíme sa vidieť čo najviac z Melbourne, lebo sme sa rozhodli pre zmenu pôsobenia. Čaká nás 5-dňová cesta autom do Brisbane s medzizastávkami. Poriadne sme oslávili moje kulatiny (ďakujem za priania a pohľadnice) a vydali sme sa na 2-dňový výlet po Great ocean road. Prvý krát sme tu videli koaly.

Říjen 2017

Lúčime sa s Melbourne. Boli sme na najvyššie položenej vyhliadke na južnej pologuli.

Balíme celý život do jedného auta a vyrážame na 5-dňovú cestu do Brisbane cez rôzne mestá a miesta ako Canberra, Sydney, Blue Mountains, Port Macquaire, Byron Bay, Gold Coast…

Listopad 2017

Prišli sme do Brisbane. Bývanie sme mali dočasne u známych, polhodinu od Brisbane. Zistili sme, že to možno nebol úplne dobrý nápad. Na tom mieste sme sa cítili zatiaľ najviac vystresovane.

Viem, že nemám právo niekoho hodnotiť alebo kritizovať. Len vám v skratke popíšem, čo sme zažívali.

Karel sa snažil zo všetkých síl pomôcť nám s nájdením práce. On mal samozrejme viac skúseností so životopismi a vecmi okolo toho, než my. Ich pomoc si veľmi vážime, ale boli sme tak trochu na inej vlne. Boli sme v situácií, ktorú nezažili. Obaja si nikdy nehľadali prácu, sama k nim nejako došla, preto som ani neočakávala, že by nás mali chápať aj keď tvrdili, že nás chápu. Karla odporučili na jeden job (keď bol na univerzite) a Martina tu mala prácu už vybavenú, poslali ju z pobočky v ČR.

Do tých všetkých starostí tam bola atmosféra, ktorá nám zrovna nepomáhala byť úplne v pohode. Žili totiž aj s Martininou mamkou (tchýně to nie je, nie sú vzatí), ktorá robila na tajňačku rozbroje. Z pozície najstaršieho to tam “šéfovala”. Bola jedna z tých čo si myslia, že rešpekt prichádza automaticky s vekom. Žiaľ, robilo to tam viac zla než dobra.

Cítila som, ako to nikam nesmeruje a lepí sa nám smola na päty. Potrebovali sme naše kroky nasmerovať vlastným smerom. Keby nás nepozvali, asi by sme už boli v Sunshine Coast, kam nás to pôvodne tiahlo, a tam si hľadali prácu.

Všetko poľavilo, keď sme sa znovu osamostatnili. Finančne nám to možno nepomohlo, ale psychicky určite. Len nás to utvrdilo v tom, že peniaze nezaručujú šťastný život. Šťastie treba hľadať inde. Keď odmyslím to, že nemáme prácu (zatiaľ to finančne stále nejako vykrývame), sme šťastní. S Jirkom máme krásny vzťah založený na úcte, otvorenej komunikácií, sme si navzájom oporou, a nech sa deje čokoľvek, stále sa máme radi.

Toto bol proste tak silný zážitok, ktorý som potrebovala zo seba dostať.

Prosinec 2017

Začalo leto. Bližšie spoznávame Brisbane. Toto mesto je nám oveľa sympatickejšie než Melbourne. Oproti Melbourne tu vládne pohoda, ľudia sú viac “easy-going”. Vymetáme pláže a kúpaliská a snažím sa pozitívne naladiť a načerpať energiu do nového roku. Musím to všetko hodiť za hlavu, nepríjemné zážitky sa ma dokážu dosť rozhodiť.

Skúsili sme House sitting.

Zažili sme prvé teplé Vianoce v Austrálií, prvý krát sme varili čerstvé krevety, obrovské ako dlaň, a akési klepetá z niečoho. Boli sme sa pozrieť na vianočnú výzdobu v centre Brisbane.

A aký bol Silvester? Narozdiel od ČR a SR, tu sa nepredávajú žiadne petardy ani ohňostroje pre obyvateľov, takže to bolo bez zranení. Každá mestská časť má svoj vlastný ohňostroj, takže nikto nie je o nič ukrátený. Videli sme, že v Prahe na Václaváku to vypadalo dosť chaoticky.

My sme sa rozhodli ísť na ten najväčší ohňostroj v QLD do centra Brisbane, ktorý sa každoročne koná v South bank – na pobreží rieky. Rozprestreli sme si deku v piesku, na mestskej pláži s bazénom a s výhľadom na rieku.

Poznamenám ešte, že australania (ale aj aziati) nie sú moc odolní voči alkoholu. Baby si dajú jedno pivo a už sa nevedia zmestiť do kože, tancujú akési tanečky a sú strašne “sexi”. Aj takých tam zopár bolo a občas to vypadalo, že to s nimi v bazéne švihne a utopia sa. Iné baby zas chodili kostrbato v podpätkoch, a bojovali s gravitáciou.

Naše miesto na pláži. Silvester v teple je veľmi príjemná záležitosť. Bolo krásnych 26°C.

Ohňostroj trval 10 minút. Farebné variácie sa tiahli celým pobrežím a doprevádzala ich hudba. Bolo to fakt nádherné. Krajší ohňostroj malo asi Sydney – akurát miestnou nepríjemnosťou bolo to, že sa tam tlačilo medzi sebou niekoľko miliónov ľudí. V Brisbane bolo tiež veľa ľudí, ale každý si našiel miesto na sedenie a nikto nikomu nezavadzal a hlavne nikto do nikoho nenarážal. Pripájam pár narýchlo spravených fotiek – snažili sme si to vychutnať a nefotiť, lebo by sme z toho moc nemali. Najemotívnejší bol samozrejme záver, kedy celú oblohu zaplavili desiatky výbuchov naraz. Zrovna z tej najkrajšej časti sa mi náhodou podarilo natočiť video, z čoho mám nesmiernu radosť. Teraz ešte dopíjame šampus a tešíme sa, čo pre nás rok 2018 nachystal.

Miestami ohňostroj vypadal ako vesmírna hviezdokopa. Farebné kreácie synchronizovane doprevádzala hudba.

Tak aký ste mali rok 2017 vy? Tešíte sa na ten nový? Dali ste si nejaké novoročné záväzky?

My si žiadne nedávame. Akurát… pár dni pred začatím roku 2018 som si vymyslela, že sa naučím jogínsku stojku na hlave, dohodli sme sa, že navštívime Nový Zéland, pocestujeme Austráliu kým máme voľno – okúsime prírodné bazény v skalách a kúpanie pod vodopádmi (objavili sme super stránku o kúpaní v prírode TU)… a samozrejme by bolo fajn, keby sa nám pošťastilo s prácou. Uvidíme, ako to celé dopadne.

One thought on “Zhrnutie roku 2017

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: