Design a site like this with WordPress.com
Get started

Dovolenka v Clevelande a nábytok z mangovníku

Naša veľká cesta cez polovicu Zeme je už za dverami! So všetkým pomaly finišujeme. Premýšľame, ako poňať blížiacu sa prednášku na univerzite. Či Austráliu vykreslíme ako vysnenú krajinu plnú pláží, dúhy a jednorožcov, alebo poukážeme na jej nedostatky.

Nakoniec asi zvolíme zlatú strednú cestu, a spomenieme z každej stránky niečo. V niektorých veciach sú totiž strašne zaostalí, a niektoré vymoženosti sú tu hotové sci-fi (hlavne na úradoch a v bankách). Veľakrát nám výrazne zjednodušili život. Je to určite aj vďaka tomu, že väčšina ľudí tu nezneužíva systém, sú féroví, slušní, a nemajú potrebu niekoho okrádať. Keď som sa maminky nechápavo pýtala, prečo nemôžem na SR poslať naskenovaný dokument s mojim podpisom (tu sa to tak bežne robí, je to rýchlejšie než pošta), bolo mi vysvetlené, že na Slovensku by to tak v žiadnom prípade nemohlo fungovať. Ľudia by to vraj zneužívali, falšovali by sa dokumenty atď… Takže za tieto úradné veci, ktoré sú zbytočne prekomplikované, si v podstate môžu ľudia sami.

Balenie je v plnom prúde, a pripravujeme sa na sťahovanie. Domeček nakoniec preberáme až po návrate, lebo v celej Austrálii teraz nemajú ten typ podlahy, aký sme si objednali. Musí k nám priplávať na lodi. Z nejakého dôvodu to tak asi musí byť. Možno, aby sme náš príbytok nenechali osamote, keď budeme preč (aby tam ešte chodili stavebníci na dokončovacie práce, a mali na finiš viac času)… ktovie.

No a aby sme boli na “grand final” oddýchnutí, dali sme si ešte dovolenku v Clevelande. Čudujem sa, že sme tam doteraz nezablúdili. Je to len 30 minút od Brisbane, a je tam nádherne!

Cleveland je známy svojim historickým majákom. Bol totiž prvý, ktorý sa postavil v Queenslande (v roku 1864) na výbežku zvanom Cleveland Point.
V tejto oblasti sa nachádza štvrť s názvom Raby Bay. Tam sme teraz bývali.

Je to tzv. canal estate development – každý pozemok má prístup k vodnému kanálu s pontónom, kde má každý zaparkovanú svoju loď(ku). Kanál potom vyúsťuje rovno do mora. No nie je to super? Buď zbehnete do garáže a vyrazíte autom, alebo opačným smerom do záhrady, kde máte zaparkovanú loď. Na pozemkoch sú poväčšine postavené veľké vily. V celej oblasti vládne veľmi laidback (uvoľnená) atmosféra.

Lenže, má to aj temnú stránku. Takéto výstavby sú veľkým zásahom do prírody. Raby Bay je známy pre svoje lúky z morských tráv, ktoré podporujú miestnu populáciu dugongov (morský savec). Žiaľ, rozvoj kanálov takmer zničil toto prostredie tráv, mangrovy a hniezdiská pre sťahovavé vtáky. Existujú však náznaky, že morská tráva sa v Raby Bay zotavuje. Dugongov je znovu možné sledovať v kanáloch. Väčšia populácia dugongov je v Ormistone, ktorá nebola tak ovplyvnená výstavbou a rozvojom.

Ranná rozcvička

Cleveland je známy aj parkmi, v ktorých môžete pozorovať koaly. My sme sa hneď do takého jedného vydali v čase medzi 3-4pm, kedy by mali byť najaktívnejšie. Počas dňa totiž naspia 18-20 hodín! Prebehli sme park. Bol plný farebných papagájov, ale koaly nikde. Jirko nakoniec jednu zbadal. Úplne na vrchu eukalyptu svačila. Trochu fučalo, tak ju tam na tenkom konári hojdalo zo strany na stranu, ale nevyzeralo, že by jej to nejako vadilo.

Posledne sa v Cleveladne stala taká kuriozitka, ráno zavítala do kaviarne koala (presnejšie mladý samec koaly). Asi si prišiel dať kávičku. Majitelia zavolali policajtov, a tí ho potom vrátili do parku.

Koala v kaviarni, koala na strome.

Neskôr nás vyhnal na nákup hlad. Manžel nastavil navigáciu na najbližší supermarket. Vôbec pri ňom nebolo miesto na zaparkovanie, tak sme museli ísť ďalej. Tak ako často hovorím, že náhody neexistujú, ani toto zaparkovanie (ďalej od supermarketu) určite nebola náhoda. Objavili sme totiž obchod s našim vysnívaným nábytkom do domu. Už dávno sme sa snažili nejaký vybrať, ale vždy to nebolo ono. Vždy bol problém nájsť niečo dizajnovo jednoduché, alebo cenovo dostupné… a hlavne, nábytok sme chceli z ozajstného dreva, nie z drevotriesky, ktorá často smrdí lepidlom či formaldehydom (ako nábytok z IKEA a pod). V takom “voňavom” prostredí sa nám bývať veľmi nechce. Tak vravím manželovi, že nech sa s tým nestresuje – “neboj, ono sa niečo objaví presne pre nás. Nakúpime, až keď nám niečo padne do oka, aj keby sme mali spať chvíľu na zemi”. Dohodli sme sa, že sa nenecháme tlačiť časom, a nakúpime až keď nás niečo naozaj osloví.

Ako sme išli okolo obchodu, Jirko mi vraví, že poďme sa tam pozrieť. Mne sa nechcelo, lebo som už mala nastavený smer “nákup”, a chcela to mať čím skôr za sebou. Nakoniec ma ale prehovoril, a urobil dobre. Hneď ako sme vošli, udrela nám do očí veľká drevená posteľ… a drevený jedálenský stôl… a stolík do chodby… a TV stolík… a… proste všetko! Dozvedeli sme sa, že nábytok je vyrobený z dreva tropických mangovníkov, ktoré už prestali rodiť. Je to tzv. eko-friendly zdroj dreva, ktoré je tvrdé – ideálne na vyrobu nábytku. Každý kus má “dušu”, každý je originál. Keď sú v nábytku šuplíky, robia ich z jedného kusu, aby vám nimi krásne prechádzala kresba. A cena? Myslíme, že primeraná. Všetko pôsobí jednoducho a kvalitne. A tak sme, naši milí, objednali náš vysnívaný nábytok do domu. Máme z toho obrovskú radosť.

Stačila chvíľa, aby sme si Cleveland zamilovali. Určite sa tam znovu vrátime. Z tejto oblasti je totiž možné navštíviť aj Strandbroke Island, ktorý máme na zozname. V zime sa z neho sleduje migrácia veľrýb.

Tak toto všetko sme ešte stihli zažiť pred odchodom. Sme zvedaví, aké počasie máte pre nás prichystané v Európe.

One thought on “Dovolenka v Clevelande a nábytok z mangovníku

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: