Design a site like this with WordPress.com
Get started

Maleny: Botanická záhrada a svet tropického vtáctva

Pekný deň vám všetkým!
Práve nám tu oficiálne začala jar.

Blížil sa víkend… a my sme premýšľali, čo budeme pre tentokrát (okrem práce na dome) robiť. Obvykle vyrazíme do okolia spoznávať, čo tu vlastne máme. Teraz, keď boli posledné “zimné dni” (proste dni, kedy sa ešte nekúpeme v oceáne), sme sa vydali trochu viac do stredozemia.

Naše plánovanie výletov je asi také, že otvoríme mapu a zapichneme do nej prst, kam pôjdeme, kde nás niečo zaujalo. Nepoužívame žiadny “Trip Advisor” ani Google výlety… či ako sa to volá. S tým máte jedine záruku, že tam bude kopec ľudí. Už v Melbourne sa nám osvedčilo vyhýbať sa Trip Advisor atrakciám. Zistili sme, že vždy bolo lepšie ísť niekam náhodne či intuitívne, než na odporúčanie nejakých stránok. Keď sme cestovali po Great Ocean Road, najkrajšie miesta boli vždy tie bez ľudí. Pri Dvanástich Apoštoloch bolo krásne, ale cítili sme sa tam ako v Číne. Proste atrakcia.

Tentokrát sme zapichli prst v okolí Maleny. Jirko našiel nejaké vodopády. Po otvorení ich fotky sme sa museli smiať. Bol to skôr potôčik a nie vodopád! Ale neďaleko nich bola na mape vyznačená botanická záhrada, presnejšie “Maleny Botanic Gardens & Bird World”, asi 100 km od Brisbane. Tam by mohlo byť pekne! Tak sme sa pobalili a vydali na cesty. Nejak sme ani ďalej neskúmali čo tam je. Zistili sme to až na mieste.

Bol to obrovský areál s výhľadom na Glass House Mountains a mali sme dokonca takú viditeľnosť, že sme v diaľke mohli vidieť mrakodrapy v Brisbane. Tento komplex sa skladal z botanickej záhrady a Aviary area (vtáčia časť), ktorú som na mape akosi prehliadla (hlavne to slovo & Bird World). Myslela som si, že to bude len botanická záhrada. Pri vstupe boli búdky s pestrofarebným tropickým vtáctvom. Keď sme podišli bližšie, zistili sme, že sú to len akési prístrešky, kde boli papagáje – nezatvorené, nepriviazané, normálne tam voľne sedeli. Nad nimi veľký nápis, že vás s nimi vyfotia. Zrovna tam bolo málo ľudí, tak pribehla baba, či by sme nechceli fotku s papúchmi… proste len tak… nič od nás nechceli. Ostala som prekvapená. Všade za takéto veci chceli šialené peniaze, tu nič. S nie úplnou istotou som na to prikývla. Neušila som, čo presne ma čaká. Dostala som inštrukcie – ako si mám zastať a nastaviť ruky… a začala na mňa všetky tie papagáje ukladať. Na záver mi dala toho najväčšieho (kakadu) na hlavu. To bola masáž! Keď som videla fotky, musela som sa smiať. Sedel tam tak hrdo, ako najväčší šéf!

IMG_3233
Vtáčia baba, ktorá ma obsypala papagájmi.

Zistili sme, kde sa kupujú vstupenky do areálu. Môžete si kúpiť buď vstup len do botanickej záhrady, alebo aj s obhliadkou tropického vtáctva v Aviary Area. Rozhodli sme sa kúpiť si vstupy obidva.

50D1147A-E89D-469B-A3CE-DF9D59829ADF

Najprv sme sa išli prejsť po botanickej záhrade. Obhliadka vtáctva mala byť až za hodinu. Záhrada bola vo svahu, plná rôznych chodníčkov, zákutí a rybníkov. Vďaka jej polohe sme mali celú krajinu pod nami ako na dlani. Bol tam dokonca aj vodopád! Väčší, než ten potôčkový, kam sme mali pôvodne namierené. Vodné plochy lemovali tropické stromy, kríky a záhony kvetov. Mali tam aj obrovskú papraď, ktorú poznáme z pralesov. Za jej list sa Jirko zmestil celý. Po prechádzke sme sa vyvalili na trávnik a kochali sa tou krásou, až kým nebol čas priblížiť sa k vtáčiemu areálu.

1CA8CDAA-23CC-4D18-91DD-292C09D14E00
5CC28B91-3F07-4AFA-B04F-806DE20DE7BA
8BC26D6A-6AB2-46EC-8FEC-9275698827DF
Fern tree

Keď sme zistili, čo vlastne ten vstup do vtáčieho areálu obnáša, utvrdili sme sa v tom, že je to skvelá voľba. Bola by veľká škoda prísť o ten zážitok. Aviary area sa skladalo z obrovskej klietky, rozdelenej na niekoľko častí, kde vtáctvo voľne poletovalo. Návštevníci tak s nimi mohli byť v priamom kontakte. Nachádzali sa tam rôzne zachránené papagáje, ktoré už nemohli vypustiť do prírody. Boli už zvyknuté na ľudí. Niektorí priam vyhľadávali spoločnosť a sadali vám na ruky, ramená či hlavu, jeden za mnou dokonca priletel, a strašne sa ku mne túlil a pusinkoval mi líce.

1F57FB34-73C5-4449-B7AB-436E13C8FE4A
Takto reagoval papagáj, keď som mu povedala “Chicken”, a on mi na to odvetil “Hello”.

Jirkovi jeden papagáj Amazon do uška šepkal “Hello” a “Hi”, a keď ho chcel pohladiť na hlave, vydal zvuk ako keď zamknete auto s alarmom. Našli sa aj takí “troublemakeri”, čo vám hrýzli ucho, odopínali knoflíky, alebo flirtovali s chodidlami bosých návštevníkov… proste rôzne povahy, ako ľudia. Kopec vecí máme aj na videu. Bolo to veľmi roztomilé, ako rozprávali.

4A4EE5CA-B102-4276-8A94-0B203B3CEACC
Papagáj, čo dával “high five” (alebo teda skôr high four). Like a capitain.
397D7F92-6773-4519-B172-97B59EFACA19
Občas na ramene, a niekedy aj na hlave.

Pozor sme si museli dávať na všetky náušnice, knoflíky, trblietavé a farebné veci… a občas aj uši.

IMG_3334

Najväčšia zábava bola, keď ste tým papagájom hovorili “Chickeeeen” (kura). Vycvičili ich tak, že buď roztiahli krídla a robili grimasy, alebo načechrali chochol na hlave a začali robiť tie také “metalové pohyby” hlavou. Jeden bol dokonca vycvičený tak, že dával “high five” (že si na to plácneme).

9D1DCF76-A7FD-4FAA-A8CE-91F486AAB6E8
Tak, to bol zase jeden z našich výletov. Majte sa krásne, a my zase časom o niečom napíšeme. Snáď budeme stíhať.

PS: žiadny vták nás (ani nikoho v skupine) našťastie neokakal.

8 thoughts on “Maleny: Botanická záhrada a svet tropického vtáctva

Add yours

  1. [5]:: Akurát sa snažím o tom niečo nájsť… Vyzerá, že je to len do zajtra! Keď sme do tej botanickej záhrady zavítali my (a to teda bolo už pekne dávno), tak tam bola výstava orchideí.Zrovna sa mi vybavil jeden obrázok z návštevy. Vonku okolo skleníku mali posadené rastlinky a na jednom mieste rástlo Konope siate, ktoré bolo (asi od návštevníkov) dosť ošklbané

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: