Design a site like this with WordPress.com
Get started

Nuda v karanténe

Myslela som si, že napíšem už skôr, ale stále sa mi nechcelo. Aj tak teraz v podstate nemáme nič nové, a snažíme byť doma, ale keď sa to tak vezme, tak sa tu vkuse niečo deje. Každý deň sa snažím cvičiť jógu, vybehnem na záhradu (stále tu máme teploty v rozmedzí 25-32°C), alebo obujem špičky a zabaletím si.

Klamala by som keby som tvrdila, že nám to tu neide na mozog, ale ešte to zvládame. Našťastie sme s Jirkom zvyknutí tráviť veľa času spoločne, a karanténa nám náš vzťah nijako nekazí. Dom máme 6+kk (plus záhrada), tak sa je kam zašiť. Ja najviac času trávim asi v kuchyni, Jirko v pracovňo/štúdiu. S tou kuchyňou musím ale opatrne, aby sme za chvíľu neboli ako dve gule.

Velikonoce sme oslávili doma a po česky – výpraskom.

Každý sa snaží robiť rôzne opatrenia, aby sme boli doma. Neraz nedávno mi môj mobilný operátor nadelil najprv 10 GB internetu v mobile a teraz dokonca 100 GB spolu so súťažou, že čím viac budete pozerať rôzne streamy a mínať data, tým vačšiu máte možnosť vyhrať rôzne Apple produkty ako iPhone, Apple TV či iPad PRO.

V Brisbane zrušili platby za parkovanie pre tých, čo musia dochádzať do práce, banky znižujú úrokové sadzby za hypotéky. Keďže hypotéky sú tu aj s variabilným úrokom (nemusíte sa na niekoľko rokov fixovať), nám táto zmena ušetrila až $100 mesačne, čo je super! Sociálka (tzv. Centrelink) poskytuje balíčky pre ľudí, ktorí kôli vírusu prišli o prácu a sú v núdzi, podnikateľom sa odpustili platby za nájomné a podobne. Snáď to nejako zvládneme.

Rúšky sa tu v Austrálii stále nenosia (a asi ani nosiť nebudú), len musíme dodržiavať odstup od každého (aspoň 1,5 m).

Na tomto odkaze nájdete článok o prepadu pracovných ponúk z dôvodu výskytu COVID-19. Najhoršie je na tom šport a rekreácia, a najlepšie z toho zatiaľ vyšiel mining (ťažiarenske spoločnosti).

Pečiem vo veľkom, a dnes som (po štyroch mesiacoch lúhovania) dokončila luxusnú orechovku z tazmánskych orechov. Ak sa podarí, niečo vám z nej necháme.

Toto obdobie teraz využívam aj ku vzdelávaniu a čítaniu rôznych knižiek. Podarilo sa mi spraviť si aj jeden online certifikát, ktorý sa mi (snáď) bude hodiť, a na ďalšom pracujem. Štúdium s prípravou je väčšinou tak na dva týždne, až mesiac. Teraz nám v Austrálii dokonca schválili dotáciu na vysokoškolské vzdelávanie. Ľudia čo sú v Austrálii “citizens”, “permanent residents” alebo domáci z Nového Zélandu si môžu spraviť 6-mesačný kurz na vybraných vysokých školách zadarmo. Snažia sa zlepšovať kvalifikáciu ľudí, aby si po pandémii mohli ľahšie nájsť prácu.

Vyrábala som aj mydlo. Tentokrát dezinfekčné s Tea Tree oil, z kakaového, kokosového a bambuckého masla + ricínového a olivového oleja. Malo by pekne peniť a nevysušovať pokožku.
Máme prvú červenú austrálsku paradajku.

Celú domácnosť sa snažím udržovať v čistote. Na nákupy chodíme len keď naozaj musíme, a nakupujeme na viac dní (čo sme neboli zvyknutí, ale čo sa dá robiť). Neuveríte, toaletný papier je konečne dostupný. Neviem, či sa to s tými nákupmi už konečne skľudnilo (lebo tam nechodíme často, a keď už, tak len vtedy, keď je tam najmenej ľudí) ale dúfam, že áno. Média sa snažíme nesledovať, len to, čo k nám tak nejak zablúdi… a musím uznať, že sa od tej doby cítim lepšie a kľudnejšie.

Neobjektívne štatistiky už vyzerajú optimistickejšie, tak ľudia už príliš nepanikária.

Ja len dúfam, že toto celé čoskoro pominie, a budeme môcť normálne fungovať. Majte sa pekne a… STAY HOME, STAY SAFE.

Na záver jedna anekdota: Mnich potkal během velké epidemie moru smrt. Naplněn účastenstvím ke svým blížnim se jí zeptal: „Kolik lidí tentokrát zabiješ?“ Smrt odpověděla: „Tentokrát pět tisíc.“
Po roce se mnich a smrt potkali znovu a mnich si vyčítavě posteskl: „Ale zemřielo jich padesát tisíc!“ „Správně,“ odvětila smrt, „ale jen pět tisíc jich skonalo na mor, ostatní zemřeli ze strachu před ním …“

10 thoughts on “Nuda v karanténe

Add yours

  1. Ja som tento rok prvý krát kúpila toho s hnedou šnúrkou a ťažko povedať, ktorý je najlepší. Minulý rok sme mali toho so žltou (biela čokoláda) a tiež bol super. Ale červená je asi TOP 🙂
   Paradajka ešte potrebuje pár dní. Dúfam, že nám ju dovtedy nič nezožerie.

   Like

   1. Tak to doporučuji strážit dnem i nocí! 😉

    Já ti řeknu, kterej je nejlepší! Lindt teda ne! Oříškovej od REWE – a ještě k tomu zdarma! 🙂 A byl i hezky oblečenej! No prostě zajouš – jednička!

    Když už jsme se dostali k těm housenkám, včera jsem tu POPRVÉ za ty 2 roky (hurá!), zahlédla babočku osikovou! Ona se vyhřívala na našem domě – a jak já kolem prošla, tak frnk do lesa, který je hned nad námi…
    Však motýlkům taky bude podstrojováno – rozvrtala jsem náš trávník a nasázela 5 budlejí! Tento rok nevím, zda to vůbec pokvete, momentálně 2 bojují o život, byly dlouho v prádelně kvůli mrazům. Ale vypadá to, tak jak jsem dnes udělala zdravotní prohlídku, že by to měly ustát všechny! 🙂

    Like

   2. Oho, žlutý migrant? 😉 😀 😀 😀
    Jediná omluva snad je, že ten jeho název už určitě existuje déle, než… 😉 😀

    Like

   3. Mimochodem,
    je ti doufám jasný, že BEZ HOUSENKY by motýl nevznikl, viď? 😉 😀
    Teď jsem před pár dny při sázení růží vyhodila za plot takový 2 nějaký hnusný tlustý housenky – motýli z toho podle mě nebudou, netuším, co to bylo, ale bylo to, jak říkají děti, e-e. 😀

    Like

   4. No, ony ty larvy byly tehdy takový neumytý a neučesaný, tak těžko říct. 😉 Jak jsem to teď prohlížela, vyloučit to nemůžu! 🙂

    Like

 1. Je vidět, že mediální statistika jede na plné obrátky po celém světě. Jedinou šancí, jak si udržet zdravou mysl, je ty přesné hrátky s nepřesnými čísly moc nesledovat.

  Like

  1. To sú informácie úplne k ničomu. Každý štát si tie čísla upravuje, ako sa im to hodí. Kopec ľudí je nakazených, ale nedajú sa testovať, lebo “len kašlú” a v tých číslach sa o nich nevie, že sú nakazení.
   Akurát dnes začalo byť počuť od susedov od vedľa, ako tam nejakí dvaja dosť často kašlú… ale v pohode prijímajú návštevy aj naďalej, pretože si asi myslia, že doma sa nikto nemôže nakaziť a návštevy sú predsa povolené… no hrůza a des.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: