Design a site like this with WordPress.com
Get started

Cestou do Austrálie – tropický SINGAPUR 2

Dokopala som sa konečne napísať niečo ďalšie o Singapure.

Máme toho stále veľa, nikam sme sa zatiaľ nepohli. Chodíme po obhliadkách domov a bytov, a píšeme životopisy. Je to otrava lebo na každú pozíciu musíme životopis individuálne upravovať, a to čo spomínajú v inzeráte tam nesmie chýbať. Ku každému životopisu sa ešte prikladá úvodný “Cover letter”, tak niekedy to zaberie aj pol dňa, niečo také vyprodukovať.

Poďme teda naspäť do Singapuru, na ten rada spomínam. Bolo tam príjemne tropicky.

Jeden deň sme venovali návšteve Gardens by the Bay. Je to obrovský areál, ktorý sa rozprestiera na 101 hektároch a nachádzajú sa v ňom architektonické skvosty – skleníky, kde v jednom bola, v dobe našej návštevy, výstava holandských tulipánov a tématické záhradky podľa kontinentov, a v druhom tropická záhrada s vodopádom a dychvyrážajúcim výhľadom. Areál vznikol v roku 2012.

Pánko z hotela nám objednal taxík a vyrazili sme hneď po raňajkách. Počasie samozrejme predpovedali inakšie než bolo. Malo pršať, ale bolo pekne. Predpoveď počasia v Singapure bola počas nášho pobytu presná tak na 10%.

Architektonický detail skleníku
Z Gardens by the Bay je výhľad na CBD a Singapore Flyer.

Kúpili sme si vstupenky do oboch skleníkov a ešte sme dostali zdarma vstup na jednu vonkajšiu vyhliadku, ktorú sme si nechali na neskôr. Celý areál je tak obrovský, že sme v ňom strávili fakt celý deň.

Prvý skleník sa volal “Flower Dome”. Mal rozlohu 1,2 hektáru, výšku 38 metrov a bol to naozaj raj kvetín, rôznych tvarov, farieb a vôní. Dozvedela som sa, že muškát je z Afriky a rastie tam voľne. Vlastne všetky črepníkové rastliny rastú voľne v teplých oblastiach. V Austrálií má snáď každá tretia predzáhradka zasadený muškát v zemi. Pripadalo mi to úsmevné. Potosovec zlatý (Epipremnum pinnatum) v angličtine “Devil’s ivy” sa v Singapure voľne popínal v lese po stromoch, takže pojem izbové kvetiny je použiteľný len v miernych klimatických podmienkach ako u nás v Európe. Inak to všetko rastie niekde voľne. Ani to nemusí byť nič extra. Potosovec rástol v Singapure ako burina.

Flower Dome odfotený z poschodia so sukulentmi a baobabmi. Dozvedela som sa, že existuje asi 9 druhov baobabov podľa toho z kadiaľ pochádzajú. V tomto prvom skleníku bola dosť zima. Boli sme oblečení do 30°C. Kto by povedal, že v skleníku bude chladno… Na poschodí pri sukulentoch to už bolo trochu znesiteľnejšie.
Zrovna bola výstava tulipánov, ktorá je zo všetkých výstav v skleníku najpopulárnejšia. Vôbec sa nečudujem prečo.
Tak takto to tu v Austrálií nevyzerá… možno niekde inde, ale u nás nie.
V južnej Afrike som ešte nebola, tak neviem, ale môžeme sa spýtať jednej známej, Amandy. Tá žije v južnej Afrike a prišla do Austrálie na dovolenku za rodinou.

Po celej tej čumende sme vyrazili do druhého skleníka s názvom “Cloud Forest”. Zistili sme, že sa pravidelne každé dve hodiny zavlažuje, tak sme tam vyrazili po zavlažovaní, aby sme neboli zamočení.

“Cloud Forest” je vyšší, ale trochu menší, má 0,8 ha. Simuluje chladné vlhké podmienky nachádzajúce sa v tropických horských oblastiach od 1.000 do 3.000 metrov nad morom, ktoré sú v juhovýchodnej Ázii, Strednej a Južnej Amerike. Dominantou je 42 metrový “Cloud Mountain” z ktorého steká 35 metrový vodopád.

Vodopád v skleníku vytváral príjemné osviežujúce prostredie. Tú kopu plnú tropických rastlín, z ktorej steká, nazvali “Cloud Mountain”.

Takto to vyzeralo najvyššie – plné mäsožraviek a orchideí.
Pekná oranžová tropická kvetina. Toto je už fakt mimo môj študijný obor.
Hore do 42 metrov nás vyviezli výťahom a dole sa schádzalo etážovito, peši.

Po návšteve skleníkov sme sa išil ohriať von do areálu. Bolo príjemne polooblačno. Objavili sme jazierko a lavičky. Gardens by the Bay boli plné kužeľovytých útvarov, ktoré zachytávajú vodu a recyklujú ju. Celý areál sa totiž snaží byť ECO.

Príklad ako sa dajú dizajnérsky upraviť nádrže na dažďovú vodu

Areál bol priamo pod Marina Bay Sands hotelom. Prvotne sme mali bývať tu, ale našťastie som rezerváciu zrušila a zvolila iný hotel (donútil ma ten vnútorný pocit, keď neviete prečo, ale musíte to zmeniť). Dobrá voľba. Keď som zbadala, aký kolos to je, vôbec som neľutovala. Síce sme chceli skúsiť bazén, ktorý majú na streche, ale nakoniec sme nevyužili ani ten na našom hoteli, tak ma to ani nemrzelo. Možno inokedy… alebo radšej nikdy. More je predsalen lepšie a ja mám radšej menšie útulnejšie hotely než toto… to sa ani nedá nazvať hotelom, bolo to veľké ako hovado. Normálne som z toho chytala depresiu.

Vonku po areáli boli rozmiestnené rôzne inštalácie kvetov, poznávacích hier, lúky, občas nejaké to umenie a dokopy to utváralo pekný kompaktný celok. Naozaj pekne navrhnuté. Človek sa tam nenudil len obyčajným obzeraním, ale mohol si na veci aj siahnuť. Ja som sa najviac zabavila na stanovišti s nahrávkami zvierat žijúcich v tropickom lese. Nebol tam nikto okrem nás, tak som pospúšťala všetky nahrávky. Znelo to tam ako v džungli.

Ako poslednú atrakciu sme si nechali vyhliadku vo vonkajšom areáli. Keď sme to konečne našli, pri vstupe stála veľká ceduľa, že atrakcia je uzavretá z dôvodu blížiacich sa búrok. Tak ma to sr***, človek dostane vstupenku zadarmo a nič z toho… ale bezpečnosť nadovšetko. A búrka potom aj tak neprišla.

Na záver, fotka džungle so spomínaným Potosovcom zlatým, ktorý sa vám možno ťahá po kuchynskej linke.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: