Design a site like this with WordPress.com
Get started

Mám prvú prácu

Zdravíme zo zimného Melbourne. Dnes tu máme 13 stupňov.

Posledné dni sme mali trochu hektické. Varila som totiž hrachovú kašu a obom nám z nej bolo naponáhlo. Nakoniec sme zistili, že to bolo vajciami “na hniličku”, zrovna po nich nám bolo zle. Keď som držala dietu, Jirko si spravil s nimi špenát, a bolo mu znovu blbo. Nebolo nám všetko jedno pretože som potrebovala dostať job, tak som v takomto stave, s kŕčmi v bruchu, išla aj na tréning (nabudúce sa na to asi radšej vykašlem).

V najbližšej dobe žiadne gurmánske zážitky nebudú.

Často premýšľame pri hľadaní práce o tom, čo by sme chceli robiť. Či nie je čas na niečo nové. Ja som mala vnútorný pocit, že aspoň na chvíľu nechcem sedieť za PC zatvorená niekde v kancelárií. O mojom prianí sa asi dozvedeli tam hore a zaslali mi to.

Najprv som si myslela, že by som mohla robiť realitného agenta keďže trh s nehnuteľnosťami tu zažíva ohromný boom a bolo by to konečne v mojom vyštudovanom obore. No keď som sa dozvedela, čo to všetko obnáša, zase som to prehodnotila. Zas tak dobrú angličtinu nemám a ani žiadne konexie. Neviem, kde by som tie domy a byty na prenájom alebo predaj zháňala.

Veselé dni striedali tie horšie kedy sme boli smutní, že nemáme prácu. Vtedy nemáte ani chuť užívať si to, že nepracujete. Predsalen dva mesiace dovolenky… to vám už ta práca začne naozaj chýbať. A možno ani nie tak práca ako nejaký kolektív.

V IT je to tu náročné. Konkuruje vám celý zástup Indov. Spomedzi ich milión životopisov si musia všimnúť ten váš a to nie je jednoduché. Oni totiž spravia čokoľvek pre to, aby tú prácu dostali (klamstvo im často nerobí problém). Je ich tu už toľko, že si vytvárajú vlastné IT firmy kde si naberajú dalších indických občanov. Takže ak vidíte, že firma je komplet v indickom zložení, asi ťažko tam zapadnete. Spĺňala som všetky ich požiadavky. Nikto sa mi neozval. Potom som zistila, že to bol presne tento prípad o ktorom píšem.

Klasická štatistika žiadateľov o job:

Zo zúfalosti, že prácu už jeden z nás naozaj potrebuje, som si vylistovala všetky joby v Melbourne. Jeden ma zaujal. Bola to pracovná pozícia na zakresľovanie plánov. Vravím si, že to by šlo, veď mám vyštudovanú architektúru. Konečne by mi to na niečo bolo. Tak som dala “Apply”.

Na druhý deň mi prišiel e-mail od Aarona, kedy by sme sa mohli stretnúť. Na pohovor sa tu často chodí do kaviarní, tak ma do jednej vzal. Zaujalo ho, že som z oboru. Dohodli sme sa, že mu zameriam dom v ktorom aktuálne bývame, aby ma vyskúšal. Z môjho krasopisu bol úchvátený, tak sme spustili školiacich proces. Dosť vecí sa tu zobrazuje inakšie než u nás a ako som sa neskôr dozvedela, používajú tu starú britskú jednotku “squares” (1 sq = 9.29 sqm) a namiesto desatinných čiarok tu majú bodky a tisíce oddeľujú čiarkou. Výbava domu sa taktiež zakresľuje trochu odlišne.

Ukážka “Floor Plan” a “Site Plan”. Nie je to bezchybné, ale na to ten tréning bol, aby sa vychytali muchy.

Z práce som mala dobrý pocit a z Aarona tiež. Podmienkou bolo mať auto, laserový merač a ABN (to sme vybavili online v priebehu polhodiny). Nie je to práca na full-time, ale ako “Sole Trader” na živnosť. Tzn. že oni sú môj zákazník a ja som sama sebe šéfom. Pracovná doba sa odvíja od zákazok a ako som dostupná… alebo aké sú vlny (tu je vraj bežné, že neprídete do práce, keď sú dobré vlny na surfovanie). Na jar je toho strašne veľa, tak potrebujú dalších ľudí. Aspoň ma stihli vytrénovať kým je toho pomenej. Merania plánujú tak, aby boli po ceste.

Vďaka tejto práci sa mi občas vyskytne aj takýto nádherný výhľad na CBD.

V skratke je to práca, kde cestujete po Melbourne, navštevujete obydlia na predaj/prenájom a máte zážitky, v čom ľudia dokážu bývať. Niekedy je to nádhera a niekedy hnus. Prídete na miesto s agentom, prípadne aj s fotografom a zakresľovanie sa môže začať. Najvtipnejšie je sledovať tie výrazy agentov, keď musia predať niečo čo vyzerá hrozne, a fotografov, ktorí z toho musia vykúzliť fotky obývateľného priestoru. Spoznáte kopec rôznych ľudí, ktorí vás pozvú na šálok čaju a poklábosíte si. Aspoň budeme pri zdroji keď budeme hľadať zase niečo na bývanie. Dnes som si uvedomila, že som sa vďaka tejto práci konečne naučila šoférovať na ľavej strane bez stresu. Nevýhodou je, že tento pekný job nás oboch asi neuživí a naše úspory sa míňajú… i keď teraz by sa mohli míňať pomalšie (lenže keď som chorá tak nezarobím ani korunu). Každopádne, toto je tá najdrahšia dovolenka v našom živote.

Pri návšteve jedného domu som objavila túto dychvyrážajúcu zátoku. Sem musíme ísť na návštevu v lete.

Popri tejto práci ešte môžem hľadať niečo v IT tak uvidíme ako vo finále dopadneme.

2 thoughts on “Mám prvú prácu

Add yours

  1. Moc vám to přeji, ať se vám daří. Dobré vlny jsou jistě báječným důvodem nejít do práce, vyloudilo mi to úsměv na tváři a představila jsem si podobnou situaci u nás. Sice nemáme podmínky na dobré vlny k surfování, ale třeba houbařská sezóna. Zavolat šéfovi: hele nejdu rostou houby, to vážně nenechám ujít… Přeji hezký den 🙂

    Like

  2. [1]: Ďakujeme za milý komentár. Nedalo mi to, nazrela som na Váš blog. Roztomilý Je príjemné vedieť, že aj vo virtuálnom svete sa nájdu dobrí ľudia. Vykúzlila ste mi úsmev na tvári. Taktiež prajem pekný deň

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: