Design a site like this with WordPress.com
Get started

Prípravy na austrálske Vianoce a nečakaný predvianočný darček

Vianoce sú už za rohom, a my sa nemôžeme dočkať, kedy konečne vyrazíme na exotickú dovolenku do Hervey Bay. Dnes večer vyzdvihujeme bratranca na letisku… a v sobotu hurá na sever!

Výbežok Fraser Islandu (najväčšieho piesočnatého ostrovu na svete) pri Hervey Bay

Napíšem v skratke, ako to u nás vyzerá tento rok. Linecké cukroví už máme napečené (ale bol to challenge pretože teraz máme strašne malú troubu na pečenie, tak sme to mohli piecť len po desiatich kúskoch), zrovna sme ich s Jirkom pozlepovali marmeládou, v hrnci mi karamelizuje salko na karamelový likér, ešte spravíme čokoládové bonbóny… a voľno sa môže začať. Maminka nám zo Slovenska poslala medovníčky, tak jedna starosť s cukrovím nám odpadla. Už sa na ne veľmi tešíme pretože tu sa nič také nepečie, len zázvorové sušienky a niečo ako linecné tu volajú “shortbread”. Skoro každé cukroví tu volajú cookies alebo shortbread a podobne, pritom na SR/ČR máme pomenovanie pre každý druh zvlášť, čo mi príde originálnejšie a zábavnejšie.

Ak sa nemýlim, tak v článkoch spred roku som písala o tom, aké sú v Austrálii zvyky, že sa pečie Pavlova s krémom a rôznym ovocím… tak tieto informácie tento rok preskočím, len spomeniem, že sme konečne mali možnosť ochutnať tzv. rocky road. Je to taká cukrovinka – zlepenec – ktorú tu často vyrábajú na Vianoce. Každý si ju spraví podľa seba, a vyzerá to na štýl “čo sladké nám ostalo tento rok v špajzi”. Napr. niekto to robí tak, že rozpustí čokoládu a nadrobí do nej samé cukríky, oriešky a marshmallows, nechá to stuhnúť a potom sa to naláme na kúsky. Dôležité je mať nejakú pojivú hmotu do ktorej pridáte čo vám chutí.

Christmas Rocky Road

Tento rok som mala možnosť konečne zažiť “crackers” na vlastnej koži. Mali sme ich na vianočnom večierku, tak som si jeden otvorila. Keď ich otvárate, tak podľa tradície na to musíte byť dvaja. Jeden ten “christmas cracker” drží za jeden koniec a druhý za druhý. Trochu to buchne pre efekt, a ten, komu ostane v ruke väčšia časť, vyhral obsah. Vnútri býva darček, papierová čiapka na hlavu, a kartička s vtipom v štýle suchého britského (austrálskeho?) humoru, ktorý je písaný formou otázky, a vy musíte hádať vtipnú odpoveď. Často sa to nedá doslovne preložiť lebo by vtip nebol vtipný (ale on väčšinou aj tak moc nie je).

Toto bolo predjedlo na mojom vianočnom večierku, ale Jirkove sa mi páčili viac. Malo to vyššiu úroveň, bol aj dress code.
Otváranie Christmas crackeru.
Príklad vtipu z crackeru, ktorý sa na pochopenie ťažko prekladá: Na čo ochoriete keď zjete veľa vianočných ozdôb?

Odpoveď je “Tinselitis”. Je to zložené z dvoch slov a to Tinsel (ozdoba na strom) a Tonsillitis (zápal krčných mandlí).

No a na záver vám teda ukážeme ten náš najkrajší predvianočný darček. Neverili sme, že sa to stihne ešte tento rok, ale naozaj sa to podarilo! Kde sa vzal, tu sa vzal… na záhrade základ stál…

Cez víkend sme s veľkým prekvapením zistili, že sa na pozemku zrazu niečo deje. V aplikácii nebol žiadny update, ale písali, že základy majú byť hotové 18.12. Neverili sme tomu, tak sme sa tam išli pozrieť.

A skutočne, máme základy! Ešte sú čerstvé a teplé. Už sa nám to pomaly ale isto začína rysovať.

Tak sa s vami zatiaľ lúčime a prajeme šťastné a veselé Vianočky.

Vianoce na austrálsky štýl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: